Kαλό απόγευμα αγαπητοί/τες φίλοι και φίλες από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό στις οθόνες του υπολογιστή σας του τάμπλετ ή του κινητού σας την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του Λεωνιδίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου.

Οι Δημήτρης Πέττας και Σωκράτης Λειβαδάς από το γήπεδο,  θα σας μεταφέρουν όλα όσα θα συμβούν στο ματς…

Μείνετε μαζί μας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΣ ΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΚΛΕΠΕΤΣΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Μάρκος Στεφανίδης) : Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος (67′ Μαρίνος), Λιάμης, Άμος, Τσιριγώτης, Πέττας Ραφ., Καραμαλίκης, Τσουκαλάς, Βαρότσης (59′ Σκοζάϊ)

Πάγκος: Σκοζάϊ, Μαρσελίνιο, Μαυρίας, Ντάσης, Μαρίνος

ΛΕΩΝΙΔΙΟ (Γιάννης Ννενκούμης): Παύλου, Λάτσης Γρηγ., Μπακάλης, Κύριος Π. (67′ Λάτσης Γρ.), Λάλας Ιωαν., Γιαννούσης, Χιώτης (57′ Μπαϊρακτάρης), Βρεττάκης, Κύριος Ανδ. , Δολιανίτης (76′ Λάλας Ηλ.), Κατσικαδάς (87′ Ντούσιας)

Πάγκος: Ντούσιας, Καττής, Μπαϊρακτάρης, Λάτσης Γεωργ., Λάλας Ηλ.

Λιγοστός έχρι στιγμής ο κόσμος στις εξέδρες του σταδίου. Ζήτημα να ξεπερνούν τους 150 οι φίλοι της γηπεδούχου ομάδος.

Στον πάγκο έμεινε ο Πορτογάλος Μαρσελίνιο των κυανοκίτρινων, αφού αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο δικέφαλο.

Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Ηλίας Τσιριγώτης που ήταν τιμωρημένος για το παιχνίδι της Αμαλιάδας. Επιστροφή στο δημοτικό στάδιο σαν παίχτη της Ζακύνθου και για τον Στάθη Καραμαλίκη που ξεκινά στο βασικό σχήμα. Come back και για το Φώτη Σκοζάϊ, που θα βρίσκεται στον πάγκο. Θυμίζουμε ότι ο νεαρός άσσος αγωνιζόταν πριν μια τριετία στο Ζακυνθιακό.

Απών ξανά από το νησί ο Λουί Μπεσού που όλα δείχνουν ότι θα αποτελέσει παρελθόν από τους κυανοκίτρινους.

Με κίτρινες φανέλες, μαύρα σορτσάκια και κίτρινες κάλτσες η Ζάκυνθος. Με λευκές φανέλες, σορτσάκια και κάλτσες το Λεωνίδιο. Μάλιστα στη φανέλα των φιλοξενούμενων υπάρχει και μια ελαφριά μπλε απόχρωση.

Εξαιρετικές οι καιρικές συνθήκες την ώρα της αναμέτρησης. Ηλιοφάνεια και άπνοια στο νησί της Ζακύνθου.

Βαθμολογικά κρισιμότατο παιχνίδι για τη Ζάκυνθο, που θέλει πάση θυσία το τρίποντο και συνδυασμό αποτελεσμάτων στα υπόλοιπα ματς για να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη μεριά “καταδικασμένη” φαίνεται η ομάδα της Αρκαδίας που παραμένει άποντη στον όμιλο. Μαζί με το Ζευγολατιό μάλιστα είναι οι μοναδικές ομάδες που δεν έχουν σπάσει ακόμη… το “ρόδι” στον σχετικό πίνακα.

Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν όπως αναμενόταν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

4′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, ο Βρεττάκης θα απομακρύνει δύσκολα πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή σε κόρνερ.

Ο Νίκος Λιάμης και ο Ηλίας Τσιριγώτης κεντρικό αμυντικό δίδυμο, με το Δημήτρη Παπαδόπουλο να “μετακομίζει” στα χαφ, όπως και στο παιχνίδι με το Διαγόρα Βραχνεΐκων.

8′ Τον απόλυτο έλεγχο του ματς έχουν οι παίχτες του Μάρκου Στεφανίδη, που προσπαθούν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Παύλου.

10′ Ευκαιρία για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, ο Τσουκαλάς θα μπει με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην περιοχή του Λεωνιδίου αλλά αντί να πασάρει στον Καραμαλίκη που καιροφυλακτούσε, σούταρε με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Παύλου. Γκρίνια από την εξέδρα.

11′ Χωρίς σκορ παραμένει το παιχνίδι. Η Ζάκυνθος επιτίθεται για να ανοίξει το σκορ, το Λεωίδιο παίζει σφιχτά και πολύ προσεκτικά.

Αυξήθηκε η παρουσία των φιλάθλων στην κερκίδα (περίπου 200), ιδιαίτερα δυναμική η παρουσία των “Απέναντι” στη γνωστή γωνία τους.

18′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (1-0): Εξαιρετικό σουτ με το δεξί, από τον αριστεροπόδαρο Νίκο Τριανταφυλλίδη που θα στείλει τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Παύλου για να ανοίξει το σκορ υπέρ των γηπεδούχων. Είναι το πρώτο γκολ του άσσου της Ζακύνθου τη φετινή περίοδο.

25′ Η Ζάκυνθος εξακολουθεί να πιέζει το Λεωνίδιο, για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Ωστόσο μετά το γκολ δεν έχει δημιουργήσει κάποια κλασική φάση.

29′ Πάσα του Πέττα στον Παπαδόπουλο, που προσπάθησε να πιάσει το γυριστό από τη μικρή περιοχή χωρίς αποτέλεσμα.

Λείπει η φαντασία από το παιχνίδι των γηπεδούχων, με την απουσία του Μαρσελλίνιο από το αρχικό σχήμα. Σε παθητικό ρόλο έχει περιοριστεί εξ’ αρχής το Λεωνίδιο.

33′ Φάση διαρκείας για τον ΑΠΣ, με τους Τσουκαλά και Πέττα να αλλάζουν τη μπάλα και τον Λιάμη να πιάνει την κεφαλια με τον Παύλου να διώχνει πολύ δύσκολα.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Ο Κίτος θα βγάλει εξαιρετική σέντρα για τον Καραμαλίκη που θα επιχειρήσει εντυπωσιακό ανάποδο “ψαλίδι” με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Θερμό χειροκρότημα για τον έμπειρο φορ, που έχει προσδώσει σημαντική οντότητα στην επίθεση.

37′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ της Ζακύνθου. Ο Άμος θα πιάσει αρχικά το σουτ με τον Παύλου να διώχνει δύσκολα. Στην συνέχεια της φάσης ο Τσουκαλάς θα πιάσει πολύ ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Παύλου θα αντιδράσει υπέροχα αποτρέποντας βέβαιη παραβίαση της εστίας του.

40′ Επικίνδυνη προσπάθεια του Άμος, δύσκολα θα διώξει ο Λάλας Ιωάννης, που παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Παύλου. Το κόρνερ που ακολούθησε πέρασε ανεκμετάλλευτο.

43′ Εκτέλεση φάουλ του Γιαννούση από μακριά, μπλόκαρε εύκολα ο Διαμαντής που μέχρι τώρα είναι “θεατής” στο ματς.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΛΕΩΝΙΔΙΟ 1-0

Συμπέρασμα πρώτου ημιχρόνου: Μέτριο ματς στα πρώτα 45 λεπτά, με τη Ζάκυνθο να είναι ασφαλώς καλύτερη αλλά χωρίς να έχει πιάσει ψηλά στάνταρ απόδοσης. Η απουσία του τραυματία Μαρσελίνιο έχει “αφαιρέσει” τη φαντασία από το παιχνίδι των κυανοκίτρινων, που είχαν όμως 2-3 καλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα ακόμη γκολ και ουσιαστικά να “κλειδώσουν” τη νίκη. Από την άλλη πλευρά, εντελώς παθητική η ομάδα του Λεωνιδίου που δε μπορεί να απειλήσει καθόλου την εστία του Διαμαντή. Παρά ταύτα το 1-0 είναι “εύθραυστο” σκορ και θα χρειαστεί προσοχή από τους γηπεδούχους που “καίγονται” για τη νίκη.

Ημίχρονα στα υπόλοιπα παιχνίδια:

Πανηλειακός- Αστέρας Βλαχιώτη 0-1 (8′ Γεμιστός)

Παλληξουριακός – Αστέρας Αμαλιάδας 0-2

ΠΑΟ Βάρδας – Τσικλητήρας Πύλου 0-0

Παναρκαδικός – Διαγόρας Βραχνείκων 2-0 (17′ Μπαξεβάνος, 33′ Νάτσης)

Αχαϊκή – Καλαμάτα 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ  για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (2-0): Γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Νίκο Τριανταφυλλίδη που “ζευγαρώνει” τα προσωπικά του τέρματα. Κοντά στη φάση ο Στάθης Καραμαλίκης που άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, μπερδεύοντας τον γκολκίπερ Παύλου.

Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ για τον πανηγυρισμό του. Κοντά στη νίκη οι γηπεδούχοι.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (3-0): Το πρώτο γκολ του Στάθη Καραμαλίκη με τη φανέλα του ΑΠΣ! Ο 36χρονος φορ με κοντινή κεφαλιά θα νικήσει τον Παύλου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλίδη και πρώτη κεφαλιά του Παπαδόπουλου.

Είναι η πρώτη φορά στην πλούσια καριέρα του  Στάθη Καραμαλίκη, που θα σκοράρει με τη φανέλα της μεγάλης ομάδας του νησιού. Θυμίζουμε ότι κάτι τέτοιο δεν είχε συμβεί στην 6μηνη παρουσία του στη Β’ Εθνική.

Ο τερματοφύλακας Γιάννης Παύλου αγωνίζεται με πρόβλημα στο δάχτυλο του χεριού, το οποίο και του έδεσαν από το ιατρικό τιμ.

Απόλυτη ισορροπία σε γκολ υπέρ και κατά για τη Ζάκυνθο, που έχει σκοράρει 13 φορές, ενώ έχει δεχτεί ακριβώς τα ίδια τέρματα από την αρχή της χρονιάς.

57′ Μπαϊρακτάρης αντί Χιώτη η πρώτη αλλαγή από τον τεχνικό του Λεωνιδίου Γιάννη Νενεκούμη.

59′ Πρώτη αλλαγή και για τον ΑΠΣ, με τον Σκοζάϊ να παίρνει τη θέση του Βαρότση.

Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Έμμεσο φάουλ για τη Ζάκυνθο στο 61′, με τον γκολκίπερ Παύλου να πιάνει αντικανονικά τη μπάλα με τα χέρια και να αντικρίζει την κίτρινη. Το φάουλ σε απόσταση βολής υπέρ των γηπεδούχων, με τον Καραμαλίκη να δίνει πλασαριστά για τον Τσιριγώτη που θα πλασάρει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινη κάρτα στο Λάλα Ι. για αντικανονικό μαρκάρισμα.

Στο “ρελαντί” παίζει η Ζάκυνθος, που προηγείται με σκορ 3-0 χωρίς να έχει “ιδρώσει” ιδιαίτερα τη φανέλα.

68′ Μια ακόμη αλλαγή για το Λεωνίδιο, με το Λάτση Γρ., να παίρνει τη θέση του Κύριου Π. , αλλαγή και για τον ΑΠΣ με το Μαρίνο να παίρνει τη θέση του Παπαδόπουλου.

Μπαίνουμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς, με το 3-0 να διατηρείται.

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (4-0): Βαθιά μπαλιά του Τριανταφυλλίδη για τον Στάθη Καραμαλίκη που με ωραίο σουτ από πλάγια θέση θα νικήσει τον Παύλου για το 4-0. Δεύτερο προσωπικό τέρμα για το Ζακυνθινό άσσο.

75′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, τη θέση του πρωταγωνιστή Τριανταφυλλίδη παίρνει ο Μαυρίας. Δύο γκολ και δύο ασίστ από τον “Τριάντα” που έχει πραγματοποιήσει κορυφαία εμφάνιση. Καταχειροκροτείται απ’ όλη την εξέδρα στην έξοδο του.

76′ Αλλαγή για το Λεωνίδιο με το Λάλα Ηλ., να παίρνει τη θέση του Δολιανίτη.

76′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (5-0): Τρίτο προσωπικό τέρμα για τον Στάθη Καραμαλίκη, μετά από ωραία σέντρα του Βαλάντη Τσουκαλά. Ακούει ρυθμικά το όνομα του από τους “Απέναντι” ο σκόρερ.

80′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΣ, με τον Σκοζάϊ να βγαίνει ολομόναχος με τον Παύλου αλλά να αποτυγχάνει να τον νικήσει σε τρεις απανωτές απόπειρες του.

86′ “Πάρτι” κάνει η Ζάκυνθος που μπορεί να σκοράρει ένα ακόμη γκολ, όντας παντελώς απελευθερωμένη από το άγχος.

87′ Αλλαγή για το Λεωνίδιο με το Ντούσια να παίρνει τη θέση του Κατσικαδά.

88′ Σέντρα του Μαρίνου για το κεφάλι του Καραμαλίκη που θα πιάσει δυνατή κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Λίγο έλειψε να κάνει “καρέ” ο έμπειρος φορ.

Στην πρώτη θέση των σκόρερ πιάνει ο Καραμαλίκης τον Κίτο, με τους δύο παίχτες να έχουν σημειώσει από 3 τέρματα στη φετινή σαιζόν.

90+2′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ, με τον Καραμαλίκη να “σπάει” τη μπάλα στον Πέττα και αυτός να σουτάρει δυνατά ελάχιστα άουτ.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΛΕΩΝΙΔΙΟ 5-0

Τελικό συμπέρασμα: Μια υπερπολύτιμη νίκη στο “ρελαντί” για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος απέναντι στην ουραγό ομάδα του Λεωνιδίου. Οι κυανοκίτρινοι πετυχαίνουν δεύτερη σερί ευρεία νίκη στην έδρα τους (ξανά 5 γκολ) όπως είχαν πράξει απέναντι στο Διαγόρα Βραχνεΐκων την προπερασμένη αγωνιστική. Έτσι θα φτάσουν τους 15 βαθμούς παίρνοντας βαθιά “ανάσα” στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Αγωνιστικά το ματς δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, με τη Ζάκυνθο να “καθαρίζει” το ματς με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη οι Νίκος Τριανταφυλλίδης (2 γκολ και 2 ασίστ) και Στάθης Καραμαλίκης (3 τέρματα- τα πρώτα του με τα κυανοκίτρινα). Επόμενος “τελικός” για τον ΑΠΣ, η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αχαϊκή στην Κάτω Αχαγιά.