Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό Στάδιο Ζακυνθίων Ολυμπιονικών. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση ΑΠΣ Ζάκυνθος-Παλληξουριακός για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου.

Διαιτητέs: ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΚΩΝ. ΑΧΑΙΑΣ – ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝ. ΑΧΑΙΑΣ, ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΙΧ. ΑΧΑΙΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Mάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Μαρίνος, Παπαδόπουλος, Λιάμης, Τσιριγώτης, Πέττας Ραφ., Κίτος, Άμος, Μαρσελίνιο (73′ Τσουκαλάς), Μπεσού (59′ Βλαδίκας), Βαρότσης (55′ Ντάσης- 79′ Κυριάζος).

Πάγκος: Πέττας Ν., Ντάσης, Μαυρίας, Τριανταφυλλίδης Ιπ., Βλαδίκας, Κυριάζος, Τσουκαλάς.

ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Σπύρος Παπαδάτος): Κουτσουμπάρδης, Αραβαντινός (72′ Καππάτος), Πολυδωράτος (88′ Ζάβαλης), Λούλουδας, Αντωνάτος, Λυκούδης, , Βαλάντης (85′ Μπράτι), Ζαφειράτος, Πολλάκης, Κόμητας, Αντωνάτος (66′ Χασάϊ).

Πάγκος: Σκανατζούρας, Καππάτος, Ζάβαλης, Βαλένης, Καράϊ, Χασάι, Μπράτι.

Περίπου 400 φίλαθλοι στο γήπεδο. Γυρίζει “σελίδα” η Ζάκυνθος από αύριο, με τον Στέλιο Γούναρη να τίθεται ξανά επικεφαλής των κυανοκίτρινων. Αναμένεται να μπουν νέα άτομα στο Δ.Σ., μετά την αποχώρηση κάποιων την περασμένη εβδομάδα.

Καλές οι καιρικές συνθήκες. Ότι πρέπει για ποδόσφαιρο. Παρότι τις τελευταίες ημέρες φυσούσε στο νησί, σήμερα επικρατεί νηνεμία.

Ντεμπούτο για το Νιγηριανό Σεούντ Άμος με τη φανέλα της Ζακύνθου. “Πρώτη” εμφάνιση εντός δημοτικού σταδίου για τον Πορτογάλο Έντγκαρ Μαρσελίνιο.

Με γαλάζιες φανέλες και κίτρινες κάλτσες η Ζάκυνθος, με κόκκινες εμφανίσεις και κάλτσες ο Παλληξουριακός.

Δίπλα στον πάγκο της Ζακύνθου και ο Διονύσης Κορωνιός, που από αύριο θα αναλάβει καθήκοντα γενικού αρχηγού του ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Τεράστιας σημασίας ματς και για τους δύο “μονομάχους”, με τη Ζάκυνθο να έχει 6 βαθμούς και να “καίγεται” για τη νίκη. Αποτέλεσμα ψάχνει και η ομάδα της γειτονικής Κεφαλλονιάς.

2′ Ευκαιρία για το Ληξούρι, ο Ζαφειράτος σε θέση βολής, αποκρούει σωτήρια ο Διαμαντής.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Άμος έστρωσε στο Βαρότση που πιάνει το σουτ στην κίνηση με το Κουτσουμπάρδη να διώχνει σωτήρια με το ένα χέρι.

18′ Παραμένει το 0-0, με τη Ζάκυνθο να είναι περισσότερη κινητική στο τερέν.

19′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Πέττα Ραφ., να βγάζει φαρμακερή σέντρα για τον επερχόμενο Μπεσού, που δε την βρίσκει εξ’ επαφής με τον γκολκίπερ Κουτσουμπάρδη.

21′ Μαρσελίνιο εκτέλεση  κόρνερ, ο Πέττας Ραφ., από κοντά θα πιάσει την κεφαλιά αλλά ο πεσμένος Κουτσουμπάρδης θα μπλοκάρει.

22′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Πέττα Ραφ.., η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κουτσουμπάρδη.

25′ Παραμένει το 0-0, με τη Ζάκυνθο να είναι καλύτερη.

29′ Μαρσελίνιο σέντρα για τον Άμος, αυτός θα στρώσει στον Κίτο που θα πιάσει πολύ ωραίο ευθύβολο σουτ, με τη πάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δεξί δοκάρι του Κουτσουμπάρδη.

Συμπληρώσαμε μισή ώρα στο ματς, χωρίς σκορ.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Άμος να βγάζει τον Κίτο σε θέση βολής, αλλά ο τελευταίος να αστοχεί απελπιστικά ολομόναχος με τον Κουτσουμπάρδη.

36′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ Για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος (1-0): Σέντρα του Άμος, ωραίο γύρισμα του Μπεσού στο Βαρότση που από το ύψος της περιοχής δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κουτσουμπάρδη.

Κίτρινη κάρτα στο Λυκούδη των φιλοξενούμενων για αντικανονικό μαρκάρισμα.

37′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με το Μαρσελίνιο να εκτελεί φάουλ, τον Παπαδόπουλο να πιάνει την ανάποδη κεφαλιά ολομόναχος και τον Κουτσουμπάρδη.

38′ Ακόμη μια σπουδαία φάση για τον ΑΠΣ, με τον Πέττα Ραφ., να κάνει ατομική προσπάθεια και να διασχίζει το μισό γήπεδο. Την ύστατη ώρα όμως θα κοπεί από αντίπαλο αμυντικό, πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τελευταίο λεπτό στο πρώτο μέρος. Το 1-0 παραμένει.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ 1-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος κάνει επιθετικά το καλύτερο της ματς, εντός δημοτικού σταδίου. Η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη έχει βγάλει αρκετές κλασικές ευκαιρίες, για να πάρει ένα πολύ σοβαρό προβάδισμα νίκης στο πρώτο μέρος. Παρά ταύτα είναι σημαντικό ότι άνοιξε το σκορ με το Βαρότση στο 36′, κάτι που ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία της. Από την άλλη οι Κεφαλλονίτες, δεν έχουν δείξει κάτι καλό στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας μόνο τη φάση του Ζαφειράτου στο 2′.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Κίτρινη κάρτα στον Κόμητα του Ληξουρίου, για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Μαρσελίνιο.

48′ Σπουδαία φάση για τη Ζάκυνθο, με το Μπεσού να αποφεύγει τον γκολκίπερ Κουτσουμπάρδη και αντί να πλασάρει στην εστία να κάνει τακουνάκι (!!!) και να χάνει μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ. Αψυχολόγητη ενέργεια του Ιβοριανού επιθετικού.

Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για φάουλ σε αντίπαλο έξω από την περιοχή.

51′ Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Λυκούδη, μπλόκαρε σταθερά ο Διαμαντής.

55′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, βγαίνει ο σκόρερ Βαρότσης και στη θέση του περνάει ο Χρήστος Ντάσης.

Κίτρινη κάρτα στο Ντάση για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πολυδωράτο.

58′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τους κυανοκίτρινους να κάνουν ωραία αντεπίθεση και τον Άμος να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας αλλά να σουτάρει μόλις άουτ.

59′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με το Βλαδίκα να περνά στη θέση του Μπεσού.

60′ Σουτ του Πολλάκη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα φύγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Διαμαντής.

Ο Μαρσελίνιο έχει περάσει σε θέση φορ…

66′ Αλλαγή για τον Παλληξουριακό, με το Χασάϊ να παίρνει τη θέση του Αντωνάτου.

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

Μπήκαμε στο 70΄0 λεπτό, η Ζάκυνθος εξακολουθεί να προηγείται με 1-0.

72′ Αλλαγή για το Ληξούρι, ο Αραβαντινός θα περάσει εκτός, ο Καππάτος θα πάρει τη θέση του.

73′ Αλλαγή και για τη Ζάκυνθο, με τον Τσουκαλά να παίρνει τη θέση του Μαρσελίνιο. Κουρασμένος από την προσπάθεια ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός.

75′ Παραμένει το 1-0, ακόμη 15 λεπτά στο παιχνίδι.

Προσπαθεί να πιέσει η Ζάκυνθος για το δεύτερο γκολ, παθητικοί οι φιλοξενούμενοι.

77′ Ωραία ατομική ενέργεια του Πέττα Ραφ., ο οποίος όμως τα χαλάει στην τελική προσπάθεια με πολύ άστοχο σουτ. Πολύ καλή φάση για τη Ζάκυνθο.

82′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος (2-0): Τρομερή προσπάθεια από το Ραφαήλ Πέττα που ε υπέροχο αριστερό σουτ, θα νικήσει τον Κουτσουμπάρδη για τον δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων. Στην συνέχεια ο νεαρός άσσος θα φιλήσει το σήμα στη φανέλα, σε θερμό χειροκρότημα.

85′ Αλλαγή για το Ληξούρι ο Μπράτι στη θέση του Βαλάντη.

86′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, τη θέση του Ντάση θα πάρει ο Κυριάζος.

88′ Αλλαγή για το Ληξούρι, ο Ζάβαλης θα πάρει τη θέση του Πολυδωράτου.

90+1′ Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Εκτέλεση φάουλ του Λυκούδη, ο Διαμαντής σωτήρια σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο Λούλουδας θα πιάσει ένα πολύ ωραίο σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινη κάρτα στο Λιάμη για τράβηγμα σε αντίπαλο.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ 2-0

Τελικό συμπέρασμα: Άξια νικήτρια η Ζάκυνθος, σε ένα ματς που έπρεπε να είχε “καθαρίσει” από το πρώτο μέρος, βάσει των ευκαιριών που έχασε στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη δεν ήταν το ίδιο καλή αλλά είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Το πολύ όμορφο γκολ του Πέττα Ραφ. “κλείδωσε” τη νίκη για τους γηπεδούχους που έφτασαν τους 9 βαθμούς. Σε ένα ματς χωρίς “αύριο” οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο που τόσο επιζητούσαν. Μάλιστα άφησαν την ομάδα του Σπύρου Παπαδάτου στους 7 βαθμούς. Επόμενη αγωνιστική το σπουδαίο παιχνίδι στην Τρίπολη απέναντι στον Παναρκαδικό.