Όταν φεύγεις από το γήπεδο με ήττα, έχοντας κάνει κατάθεση ψυχής απέναντι σε μια ομάδα που έκανε σε όλο το ματς μια ευκαιρία (5΄ το γκολ)… ε τότε η ήττα αυτή είναι όντως πικρή και αφήνει μεγάλη στεναχώρια. Αυτά ισχύουν φυσικά για την ομάδα της Ζακύνθου η οποία γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Άρτα με την τοπική Αναγέννηση. Σε έναν αγωνιστικό χώρο “χωράφι” λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης.

Η Ζάκυνθος πήρε το χειροκρότημα αλλά αυτό δεν ήταν ικανό να απαλύνει την στεναχώρια του τεχνικού τιμ, διοίκησης και ποδοσφαιριστών μετά το τέλος του αγώνα. Οι νησιώτες προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, “πάγωσαν” στο 5΄ του αγώνα με το γκολ που πέτυχε ο Ζυγκερίδης, βρήκαν όμως τα ψυχικά αποθέματα, αρχικά να ισορροπήσουν το ματς και αργότερα να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Η αλήθεια είναι όμως, ότι οι νησιώτες, δεν είχαν μεγάλες και κλασικές ευκαιρίες στο ματς. Δεν πάτησαν αρκετές φορές περιοχή, ίσως ο βαρύς αγωνιστικό χώρος να έπαιξε τον ρόλο του. Απέναντι τους βρέθηκε μια ομάδα που δεν ήταν σε καλή ημέρα. Μετά το γκολ και έως το 20΄ προσπάθησε κάτι να κάνει, από εκεί και πέρα είχε έναν παθητικό ρόλο μέσα στο παιχνίδι με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου Ραγιά να κάνει ένα εύκολο απόγευμα!

Βέβαια,  αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι η ουσία και η ουσία ανήκει στην γηπεδούχο που στη μία και μοναδική ευκαιρία που είχε έκανε το γκολ που έκρινε το ματς. Τα υπόλοιπα θα ξεχαστούν πολύ γρήγορα  και αυτό γιατί το ματς ήταν μετριότατο ποιοτικά. Αν υπήρχε δικαιοσύνη, τότε η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Όμως οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο “σακούλι” της ηπειρώτικης ομάδας.

Πλην της φάσης του γκολ στο 5΄ του αγώνα, σε όλο το Α΄ μέρος δεν υπήρξε φάση που να μπορεί να καταγραφεί στα “πρακτικά”, πλην ενός σουτ του εξαιρετικού Στύλλα με την μπάλα να περνάει άουτ!

Στην επανάληψη η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Οι παίκτες στου Στάθη Καραμαλίκη προσπάθησαν να πατήσουν περιοχή. Στο δεύτερο μέρος, η Ζάκυνθος μπήκε πιο δυνατά, με τους Τσιμέλι και Κάρδαρη να συνεργάζονται στο 46΄ λεπτό, για να μπλοκάρει ο Πατσιούρας το σουτ του τελευταίου, ενώ οι δύο επιθετικοί των φιλοξενούμενων άλλαξαν την μπάλα επικίνδυνα και δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπεκατώρο, όμως, να κόβει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 66′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πολύ επικίνδυνα στην περιοχή της Αναγέννησης, με την άμυνα να αντεπεξέρχεται αρχικά, για να γίνει αποδέκτης της μπάλας ο Στύλλα και να σουτάρει από καλή θέση, για να μπλοκάρει ο Πατσιούρας. Ένα λεπτό αργότερα, η Αναγέννηση έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο πολύ καλός, σήμερα, Παππάς βρέθηκε φάτσα με το Ραγιά σε τετ α τετ, όμως άνοιξε το κοντρόλ και έχασε μια σπουδαία ευκαιρία.

Η Ζάκυνθος προσπαθούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πιέσει, με την Αναγέννηση να ανταποκρίνεται καλά, και το βαρύ γήπεδο να μην είναι σύμμαχος των φιλοξενούμενων. Στο 71′ λεπτό, ο Νικολίτσας επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ η Αναγέννηση απείλησε μετά από ώρα, στο 82′ λεπτό, με το Θεοδωράκη να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, από σέντρα του Μπεκατώρου, στέλνοντας, όμως, την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 83΄ λεπτό, ο Στύλλα δοκίμασε για ακόμα μια φορά στο ματς, το πόδι του, όμως ο Πατσιούρας και αυτή τη φορά μπλόκαρε σταθερά. Στον υπολειπόμενο χρόνο δε σημειώθηκε κάποια φάση άξια αναφοράς, με την Αναγέννηση να κρατά σφιχτά το υπέρ της αποτέλεσμα, και να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο που όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το ματς.

Διαιτητής : Χουλιάρας Δημήτρης (Πρέβεζας-Λευκάδας) Βοηθοί : Γκέλης Θωμάς (Ηπείρου) – Πασιάς Αριστείδης (Ηπείρου) Παρατηρητής : Μπαλατσούκας Κωνσταντίνος (Θεσπρωτίας)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Πατσιούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Παππάς (68′ Μουσιωτίτσας), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πάνος (58′ Πλαστουργός), Κυριάκης (89′ Σακκάς)

Ζάκυνθος (Καραμαλίκης) : Ραγιάς, Μεντής, Λιβέρης, Μούστα, Γουσέτης (85′ Κακολύρης), Τσουκαλάς, Τσιμέλι, Κάρδαρης (85′ Ντούκας), Νικολίτσας, Τσίγκρηλας, Στύλλα