Kαλό απόγευμα φίλες και φίλοι του ποδοσφαίρου από το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Ονομάζομαι Δημήτρης Πέττας και θα σας μεταφέρω λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ της Ζακύνθου και της Ρόδου στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2 στον Νότιο όμιλο.

Διαιτητής: Κατόπης (Σάμου)

Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας), Ισακοβίδης (Λακωνίας)

Τέταρτος: Καδδάς (Αχαΐας)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης) Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Σοάρες, Καραμί, Οντόνε, Σούρμπης, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Μπαζάν, Εντουάρντο, Τσιμέλι

Πάγκος: Koύνια, Ελ Γκανάσι, Κάμερον, Κοναγκάγια, Ντάσης, Κάρδαρης, Πατσογιώργος, Σπύρι.

Ρόδος (Γιάννης Χατζηνικολάου) Θεοδωράκης, Χύσι, Καψάλης, Καραγεώργης, Μακρυδημήτρης, Garcia, Σταματελόπουλος, Αδαμάκης, Σουλάϊ, Νικολόπουλος, Μίγγος

Πάγκος: Aμπιντέλ, Βουργουντζής, Μαρτσάκης, Μπότος

Αίθριος ο καιρός στο νησί της Ζακύνθου, αρχίζει σιγά σιγά η προσέλευση του κόσμου

Βγήκαν και οι ομάδες για ζέσταμα

Mε αρκετές απουσίες η ομάδα της Ρόδου, με λίγες προπονήσεις η ομάδα της Ζακύνθου, λόγω του κορονοϊου που ταλαιπώρησε πριν λίγες ημέρες τους νησιώτες του Ιονίου.

Λιακάδα πλέον στο στάδιο, με τον κόσμο να ανεβαίνει τα σκαλιά του Δημοτικού

Αποσύρθηκαν οι ομάδες και το διαιτητικό τρίο. Ολα έτοιμα για να αρχίσει το ματς σε 15 λεπτά

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς. 10 βαθμούς για την ομάδα της Ζακύνθου, 20 βαθμούς για την ομάδα της Ρόδου

Η Ρόδος στη σέντρα, άρχισε το ματς

Στα κίτρινα η Ζάκυνθος με μαύρες εμφανίσεις η Ρόδος

3′ το 0-0 παραμένει ένα σουτ του Μπαζάν μπλοκάρει άνετα ο Θεοδωράκης

6′ Δεν έχει αλλάξει κάτι, η Ζάκυνθος κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό ‘χώρο

8΄ Γκοοοολλλλ για τη Ζάκυνθο

Ο Εντουάρντο από δεξιά μπήκε στην περιοχή πάσαρε σωστά στον Μπαζάν ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ρόδου κάνοντας το 1-0

Πολύ καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο με τον Μίγγο να σουτάρει και τον Οντόνε να διώχνει την μπάλα με το κεφάλι πριν φτάσει στην εστία της Ζακύνθου

16΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο με τον Αδαμάκη από πλάγια δεξιά να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια του Μέντες

Γρήγορος ο ρυθμός και για τις δύο ομάδες

Έχει ανέβει η Ζάκυνθος μετά το γκολ του Μπαζάν

21′ ακυρωθέν γκολ της Ζακύνθου ο Μπαζάν υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ

Ελέγχει πλήρως το ματς η Ζάκυνθος

26′ Γκολλλλλλλ για τη Ζάκυνθο

Ο Μπαζάν έβγαλε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά ο Σούρμπης από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0

28΄ Γκολλλλλλλ για τη Ζάκυνθο

Κόρνερ του Νικολακόπουλου και ο Καλλιβωκάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Καταιγιστική η Ζάκυνθος που διαμορφώνει πλέον το έδαφος για μια σπουδαία νίκη

34΄ αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα της Ρόδου ο Καραγεώργης αποχωρεί και την θέση του παίρνει ο Αμπιντέλ

35′ Σπουδαία ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με τον Νικολακόπουλο να προσπαθεί να “κρεμάσει”τον Θεοδωράκη με την μπάλα να βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού

Μια ομάδα υπάρχει πλέον στο γήπεδο και αυτή είναι η Ζάκυνθος

41΄ το 3-0 παραμένει με τη Ζάκυνθο να έχει ρίξει τον ρυθμό της

Δεν μπορεί να αντιδράσει η Ρόδος που όπως όλα δείχνουν να έχει αποδεχτεί την μοίρα της

44΄ μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Σουτ του Νικολακόπουλου η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της Ρόδου

Τέλος του Α΄ μέρους

Σχόλιο αγώνα. Μια ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο και αυτή ήταν η Ζάκυνθος η οποία ήταν αυτό που ήθελαν να δουν οι φίλοι της στην κερκίδα. 3 τέρματα αρκετές καλές στιγμές. Στην αντιπέρα όχθη η ομάδα της Ρόδου εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν έδειξε ότι μπορεί να πάρει κάτι από αυτό το ματς. Η ομάδα του Ιονίου είναι πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη.

Έναρξη του Β΄΄ μέρους

46΄ Αλλαγή για τη Ρόδο βγήκε ο Σουλάϊ στην θέση του ο Βουργουντζής

48΄ μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο με τον Σταματελόπουλο να σουτάρει και τον Μέντεζ να κρατά το μηδέν

49΄ Γκολλλλλλλλ για τη Ζάκυνθο

Ωραία πάσα του Τσιμέλι ο Μπαζάν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 μέσα σε πανηγύρια και ντελίριο ενθουσιασμού από τους φίλους της Ζακύνθου!

56΄ Κίτρινη κάρτα στον Καψάλη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Εντουάρντο

58′ Ακυρωθέν γκολ του Χύσι υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ

60′ το 4-0 παραμένει με το γήπεδο να είναι σε γιορτινή διάθεση

Κάθε επίθεση της Ζακύνθου μυρίζει γκολ!

62′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο στην θέση του Εντουάρντο ο Ελ΄ Γκανάσι

69΄ Γκοοολλλλλλ για τη Ζάκυνθο

Ο Νικολακόπουλος με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 5-0 μέσα σε πανδαιμόνιο πανηγυρισμών

Χαμος και χειροκροτήματα από τους φίλους της Ζακύνθου.Πραγματικό καρνάβαλι!

70′ αλλαγές για τη Ζάκυνθο, ο Ντάσης στη θέση του Σούρμπη και ο Ρουκουά στην θέση του Μπαζάν

72΄ Αλλαγές για τη Ζάκυνθο Κάμερον και Κοναγκάγια στις θέσεις των Οντόνε και Κιτόκο

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάση για τράβηγμα φανέλας

78′ Διαδικαστικού χαραχτήρα πλέον το ματς με τη Ζάκυνθο να επικρατεί με το εντυπωσιακό 5-0

82΄ Δεν έχει αλλάξει κάτι η Ζάκυνθος προηγείται με 5-0

Έχει πέσει τελείως ο ρυθμός με τους φιλοξενούμενους να έχουν αποδεχτεί το αποτέλεσμα

90′ Το 5-0 παραμένει

Τέλος αγώνα 5-0 η Ζάκυνθος

Σχόλιο αγώνα: Το τελικό 5-0 δείχνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Η Ζάκυνθος αξιοποίησε πλήρως τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Πέτυχε γρήγορα τα πρώτα γκολ και από εκεί και πέρα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, έχοντας φυσικά και την καλή ψυχολογία. Από την άλλη πλευρά η Ρόδος εμφανίστηκε πολύ κακή, κατώτερη των περιστάσεων και σε καμιά στιγμή του αγώνα δεν έδειξε ότι θα μπορούσε να απειλήσει την ομάδα της Ζακύνθου.

Αξίζει να σημειώσουμε οτι οι άνθρωποι της Ρόδου δεν έκαναν δηλώσεις αλλά έκαναν ένσταση για το παιχνίδι. Περισσότερα σε λίγο