Σε μια άνετη κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου έφτασε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, που δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει επί της Θύελλας Αμπελοκήπων με το ευρύ 5-0, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης  που έγινε στο γήπεδο του Μαχαιράδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη πιστοποίησε την ανωτερότητά της, αφού ως γνωστό αγωνίζεται στη Γ’ Εθνική, εν αντιθέσει με τη Θύελλα που βρίσκεται μια κατηγορία πιο χαμηλά (Α’ τοπική) και σε αγωνιστική απραξία τον τελευταίο καιρό, με αποτέλεσμα να μη φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ήταν ο 18ος τίτλος κυπέλλου για τη μεγάλη ομάδα του νησιού σε σύνολο 35, με τον ΑΠΣ Ζάκυνθος να επιστρέφει στις κούπες μετά το 2006 όταν και είχε κατακτήσει τον τελευταίο του τίτλο στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση.

Οι κυανοκίτρινοι έδειξαν σεβασμό στον αντίπαλο τους, παίζοντας σοβαρά και πειθαρχημένα από το πρώτο λεπτό, με τον 55χρονο κόουτς να επιλέγει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, δείχνοντας  ότι δε θα επιτρέψει καμιά απολύτως χαλαρότητα από τους παίχτες του. Από την άλλη μεριά, η Θύελλα έδειξε φανερά επηρεασμένη από την έλλειψη αγώνων και τη μη συχνότητα προπονήσεων ενώ φάνηκε να έχει «αδειάσει» ψυχολογικά μετά την απώλεια του τίτλου της Α’ Κατηγορίας από τον Λεβάντε.

Μοναδικός αντίπαλος για τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Μαγκαφίνη ήταν η αφόρητη ζέστη που επικρατούσε την ώρα εκείνη σε έναν αγωνιστικό χώρο που «έβραζε». Μάλιστα, ο ρέφερι Θωμάς Τρομπούκης έδωσε εντολή για διπλό cooling break στα δύο ημίχρονα για να δροσιστούν και να πάρουν ανάσες  οι ποδοσφαιριστές.

Η Ζάκυνθος μπήκε φουριόζα στο ματς και προηγήθηκε με σκορ 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά, με προβολή του Νόνη από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κάρδαρη στο 8′ και στη συνέχεια με γκολ του Μάριου Μαρούδα από ασίστ του Μεταξά στο 10′.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 31′ με καταπληκτική πάσα του Μεταξά στον Παπαδόπουλο που έγραψε το 3-0. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ήρθε και το 4-0 ξανά με σκόρερ με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει μετά από ατομική προσπάθεια και να φτάνει στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το ίδιο έπραξε και ο Μάριος Μαρούδας στην επανάληψη (47′) με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή για το τελικό 5-0.

Η άνετη νίκη του ΑΠΣ Ζάκυνθος, έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή των νικητών να κάνει αλλαγές και να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Φυτόπουλο, Τελέν αλλά και τον αειθαλή γκολκίπερ Γιώργο Φιλιά που στην 5η δεκαετία της ζωής του αγωνίστηκε στα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης.

Η σεζόν ολοκληρώθηκε πλέον και για τις δύο ομάδες, με τη Ζάκυνθο να πετυχαίνει τον στόχο της παραμονής και να κατακτά το κύπελλο, ενώ η Θύελλα παρότι ήταν φιναλίστ τόσο στο πρωτάθλημα όσο και το κύπελλο, δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιο τρόπαιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Θωμάς Τρομπούκης, βοηθοί του οι Αντώνης Πυλαρινός και Φώτης Κοριανίτης, με 4ο τον Αντώνη Μποζίκη. Το έργο των διαιτητών ήταν πανεύκολο λόγω του ότι το ματς έχασε από νωρίς το ενδιαφέρον του. Μάλιστα, δε δόθηκε ούτε μια κίτρινη κάρτα σε κάποιον ποδοσφαιριστή, δείγμα της γενικής χαλαρότητας  που υπήρχε.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Γκάρας (73′ Φιλιάς), Γουσέτης (73′ Τελέν), Μασούρας (60′ Φυτόπουλος), Νόνης, Μούστα Κ., Σούρμπης (46′ Κολυβάς), Παπαδόπουλος Αν., Γεωργακόπουλος, Μαρούδας, Κάρδαρης Κ., Μεταξάς (λ.τρ. 50′ Περιστέρης)

Θύελλα Αμπελοκήπων (Ντίνος Τσουράκης): Διαμαντής Λ. (57′ Ταμαρέσης), Παπαδόπουλος Κ., Τσίνα, Αγγελίδης, Κομιώτης Αλ. (57′ Τζιαφέρης), Φελίπε Αλμέιδα Λόπεζ, Κυριάζος (41′ Ψάρρης), Αβντιλάρι, Καψάσκης, Κακολύρης, Κάρδαρης Θ (46΄Παπαδάτος).