Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα δύο ματς που ήταν προγραμματισμένα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Στο Μαχαιράδο, ο ΑΟ Τσιλιβή πέρασε ένα εύκολο απόγευμα καθώς κέρδισε τον Αστέρα Μαχαιράδου με 6-1. Η ομάδα του Πλάνου συνεχίζει την σπουδαία πορεία της προς τον τίτλο και παραμένει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Μαλαφούρης (3), Σόρα (2) και Μαλούχος. Για τον Αστέρα το γκολ της τιμής πέτυχε ο Αντίοχος.

Στο γήπεδο του Αγγερικού έγινε ματσάρα! ΑΟ Κατασταρίου και Φλόγα Κυψέλης αποζημίωσαν τους φιλάθλους που βρέθηκαν εκεί για να παρακολουθήσουν τις δύο ομάδες. Ένα παιχνίδι που είχε 5 γκολ, ένταση, πάθος και φυσικά διαξιφισμοί στο τέλος με τον διαιτητή του αγώνα Θωμά Τρομπούκη να είναι το επίκεντρο των παραπόνων από τους ανθρώπους της Φλόγας Κυψέλης καθώς όπως υποστήριξαν ο ρέφερι κράτησε 8 και πλέον λεπτά καθυστερήσεις με αποτέλεσμα το 2-2 να γίνει 3-2!

Η Φλόγα ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Σούλα, ο Μουσάϊ έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1 για να έρθει ο Κορφιάτης και να δώσει εκ΄ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Κυψέλης. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το Β΄ μέρος ήταν όλα τα λεφτά! Πολλές χαμένες ευκαιρίες, εκατέρωθεν! Ο ΑΟ να πιέζει και η Φλόγα με αντεπιθέσεις να είναι επικίνδυνη. Ο Πλέσσας θα ισοφαρίσει για τον ΑΟΚ με μια πολύ ωραία ενέργεια και για 20 λεπτά το ματς έγινε “ροντέο”.

Οι ευκαιρίες διαδεχόντουσαν η μία την άλλη και για τις δύο ομάδες. Τα λεπτά κυλούσαν… ο κος Τρομπούκης άρχισε να κρατά καθυστερήσεις λόγω τραυματισμών. Είχαμε περάσει το 90+5 και το ματς “μύριζε μπαρούτι” καθώς η Φλόγα αμυνόταν μαζικά για να κρατήσει αυτό το 2-2 και ο ΑΟΚ πίεζε για να πετύχει το γκολ της νίκης και της λύτρωσης!

Το ρολόι έδειχνε 90+8 και ενώ όλοι ήταν συμβιβασμένοι με αυτό το 2-2, ο “παλιός” Σπύρος Μαρίνος που είχε μπει αλλαγή  είχε διαφορετική άποψη. Έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής και ενώ ήταν με πλάτη γύρισε στην κίνηση και έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ στέλλοντας την μπάλα στα δίχτυα του Φουτζίγια που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα,  γράφοντας το τελικό 3-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών αλλά και των ανθρώπων από τον πάγκο!

Από την άλλη πλευρά οι άνθρωποι της Κυψέλης την “έπεσαν” στον κο Τρομπούκη καθώς όπως υποστήριξαν ο έξτρα χρόνος δεν ήταν 8 λεπτά αλλά πολύ λιγότερος. Στο τέλος υπήρξαν διαξιφισμοί μεταξύ παικτών αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων η “φωτιά” έσβησε. Έτσι λοιπόν ο ΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό ενώ οι παίκτες της Φλόγας έφυγαν από το γήπεδο εμφανώς πικραμένη από αυτή την απρόσμενη εξέλιξη.