Στην 3η θέση “στρογγυλοκάθισε” η Ζάκυνθος μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ναυπλίου στο Δημοτικό Στάδιο με 2-1 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι κυανοκίτρινοι ήταν ουσιαστικοί, μεθοδικοί και “κτύπησαν” σαν την “κόμπρα” 2 φορές αφήνοντας την πολύ καλή ομάδα του Ναυπλίου στα κρύα του λουτρού! Το ματς είχε ένταση νεύρα δύο ακυρωθέν γκολ ( ένα για κάθε ομάδα) και ένα κλίμα αρκετά εκρηκτικό. Τα γκολ για τους νησιώτες πέτυχαν ο Βίλα στο 37΄ και ο Ζυγκερίδης στο 41΄. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 90΄ ο Καζάκος. “Φύλακας άγγελος” της Ζακύνθου ο Οβούσου που δύο φορές έδωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Δεν χάνει στο “κάστρο της” η Ζάκυνθος και όχι μόνο δεν χάνει αλλά κερδίσει με αποτέλεσμα να ανέβει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας τους απανταχού φίλους της να είναι χαρούμενοι. Οι κυανοκίτρινοι παρ΄ ότι ήταν μέτριοι αγωνιστικά κατάφεραν περίσσια ψυχικά αποθέματα να κερδίσουν με 2-1 την ομάδα του Ναυπλίου και να εποφθαλμιούν πλέον την 2η θέση του πίνακα αποδεχόμενοι την επόμενη αγωνιστική την ομάδα της Σπάρτης που βρίσκεται στην 2η θέση!

Το ματς δεν άρχισε καλά για τους νησιώτες, με τον Καλιμάνη να βρίσκει δίχτυα  αλλά ο διαιτητής παρόλο που αρχικά δεν ακύρωσε το γκολ, συμβουλεύτηκε τελικά τον βοηθό του και κατακύρωσε οφσάϊντ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Η φάση ξεκίνησε όταν  Ο Κίτος πέρασε μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΣ εκεί βρέθηκε ο Καλλιμάνης που πέρασε την μπάλα πάνω τον Κουτογλίδη. Στην συνέχεια απειλήθηκε σύρραξη, ωστόσο τα πνεύματα ηρέμησαν.

Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Καπλατζής ‘έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Καζάκος έπιασε την κεφαλιά με τον Οβούσου να σώζει τη Ζάκυνθο πάνω στη γραμμή! Η υπεροχή της ομάδας του Ναυπλίου συνεχίστηκε. Οι παίκτες του Τόμυ Κίκιλη πίεσαν για να ανοίξουν το σκορ.

Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά απείλησαν στο 12΄ όταν ο    Μπεκατώρος βγήκε πανέμορφα από τα αριστερά, βρήκε τον Βίλα στην καρδιά της άμυνας του Ναυπλίου ωστόσο δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Βλάχος να βγει και να μπλοκάρει την μπάλα!

Δύο λεπτά αργότερα οι κυανοκιτρινοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ όταν Ο Ντάσης με “ονειρική” κάθετη πάσα θα ”τρυπήσει” την άμυνα του Ναυπλίου, θα τροφοδοτήσει τον Μέντες εκείνος θα πλασάρει τον Βλάχο, ο οποίος απέκρουσε αρχικά και στην συνέχεια η προβολή που επιχείρησε ο Μέντες κατέληξε άουτ καθώς ο παίχτης βρέθηκε πολύ πλάγια.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους, και το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά! Στο 33΄ οι “καρδιές” των ζακυνθινών φιλάθλων έφυγαν από τις θέσεις τους όταν ο Λέρμας έβγαλε μια μπαλιά στον Καζάκο, ο Κουτογλίδης βγήκε πολύ μακριά από τα καρέ του, ο Καζάκος θα “τσιμπήσει” την μπάλα, αυτή θα φτάσει στον Καλλιμάνη, αυτός θα πλασάρει αλλά ο Γιοχάνες Οβούσου θα σώσει πάνω στην γραμμή την ομάδα του βάζοντας την κόντρα και διώχνοντας σε κόρνερ.

Το γκολ δεν έγινε για τους φιλοξενούμενους και η “στρόγγυλη θεά” “έκλεισε το μάτι” στους γηπεδούχους λίγα λεπτά αργότερα!!! Στο 37΄ο Ζυγκερίδης θα κερδίσει τις κόντρες στην άμυνα του Ναυπλίου θα πλασάρει, ο Βλάχος θα διώξει, η μπάλα θα φτάσει στον Βίλα και εκείνος με ένα αριστοτεχνικό σουτ θα “κρεμάσει” τον τερματοφύλακα του Ναυπλίου και θα γράψει το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 39΄ οι παίκτες του Ναυπλίου “απάντησαν” με μια ακόμα ευκαιρία. Ο Μουσταφάϊ θα βρει τον Καλλιμάνη στο πέναλτι, ο τελευταίος θα πλασάρει άσχημα και ο Οβούσου θα διώξει.  Το Ναύπλιο λοιπό τις ευκαιρίες, η Ζάκυνθος την μπάλα στο πλεκτό! Στο 42΄ σε ένα καθοριστικό σημείο οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη πέτυχαν και 2ο γκολ! Ο Πούφλης από τα αριστερά θα ξεπεράσει τον προσωπικό του αντίπαλο με εξαίσια κοφτή ντρίπλα, θα σπάσει την μπάλα στο πέναλτι, εκεί θα βρεθεί ο Ζυγκερίδης που με άψογο πλασέ θα νικήσει τον Βλάχο και θα κάνει το 2-0.

Λίγο πριν να τελειώσει το ημίχρονο οι κυανοκίτρινοι “φλέρταραν”  με το 3ο γκολ όταν ο Κουτογλίδης με βολέ θα βρει τον Μέντες, ο τελευταίος θα βρεθεί απέναντι από τον Βλάχο, θα τον πλασάρει, ωστόσο το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο γκολκίπερ του Ναυπλίου θα μπλοκάρει. Στην συνέχεια της φάσης οι του Ναυπλίου προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί ωστόσο τρία διαδοχικά σουτ που επιχείρησαν κόντραραν στους αμυντικούς της Ζακύνθου

Λήξη του 1ου μέρους. ΑΠΣ Ζάκυνθος-Ναύπλιο 2-0

Συμπέρασμα 1ου ημιχρόνου: Ροντέο το 1ο ημίχρονο με το Ναύπλιο να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να έχει ακυρωθέν γκολ (δύσκολη φάση) με τον Καλλιμάνη και στη συνέχεια να πιέζει την εστία του Κουτογλίδη για να προηγηθεί. Όμως η Ζάκυνθος άντεξε στην πίεση και κατάφερε να προηγηθεί με απίστευτο γκολ του Βασίλη Βίλα και να βάλει βάσεις νίκης με τον Ζυγκερίδη που έγραψε το 2-0. Αναμένουμε την αντίδραση των φιλοξενούμενων στο 2ο μέρος και το πως θα διαχειριστεί η ομάδα του Καραμαλίκη το υπέρ της προβάδισμα.

Στο β΄ μέρος και πάλι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, θέλοντας να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπούν και πάλι στο παιχνίδι. Στο 55΄ έφτασαν στην “πηγή αλλά νερό δεν ήπιαν”! Θα βγουν ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Καζάκο! Αυτός θα σεντράρει χαμηλά προς τον Καλλιμάνη, ο επιθετικός του Ναυπλίου θα στοπάρει και ο επερχόμενος Μεγαρίτης θα σουτάρει με την μπάλα να περνά άουτ!!!

Λίγα λεπτά αργότερα και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν  ο Μεγαρίτης εντελώς μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε, ο Κουτογλίδης έδιωξε, στην συνέχεια ο Διαμαντής δεν μπόρεσε να μειώσει στο σκορ, με τον γκολκίπερ του ΑΠΣ να σώζει με δεύτερη επέμβαση. Η Ζάκυνθος από το 70΄ και μετά γύρισε πίσω και στο μυαλό της είχε να διαφυλάξει αυτό το 2-0.

Οι κυανοκίτρινοι αρκέστηκαν μόνο σε αντεπιθέσεις. Στο 76΄σε αντεπίθεση για την Ζάκυνθο ο Μπεκατώρος θα τροφοδοτήσει τον Μέντες εκείνος θα ξεπεράσει τον αντίπαλο του, θα κάνει το σουτ με τον Βλάχο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. στο 82΄ ακυρώθηκε γκολ του Τελλέν με τον κο Μαρκαντωνάτο να βλέπει χέρι του σκόρερ!

Στο 89΄ οι φιλοξενούμενοι  έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Καζάκος βρέθηκε απέναντι από τον Κουτογλίδη και ο γκολκίπερ του ΑΠΣ έδιωξε σωτήρια για την ομάδα του και ένα λεπτό αργότερα κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 όταν ο Κοτσόβας πέρασε όλη την άμυνα της Ζακύνθου “έσπασε” την μπάλα στο πέναλτι, ο Καλλιμάνης άφησε έξυπνα την μπάλα και ο επερχόμενος Καζάκος νίκησε με πλάσε τον Κουτογλίδη μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του. Στο 95΄ οι φιλοξενούμενοι πήγαν να “παγώσουν” το Δημοτικό Στάδιο του νησιού! Ο Καλλιμάνης βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Παραλίγο να αυτοκτονήσουν οι γηπεδούχοι στην συγκεκριμένη φάση.

Λήξη της αναμέτρησης. ΑΠΣ Ζάκυνθος-Ναύπλιο 2-1

Συμπέρασμα αγώνα: Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος που κατέβαλλε την σθεναρή αντίσταση του Ναυπλίου σε ένα παιχνίδι πραγματικό ροντέο μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ”ξύπνησαν” αργά όπου και μείωσαν με τον Καζάκο στο 90′ και πίεσαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για την ανατροπή. Η Ζάκυνθος όμως κράτησε γερά μέχρι το τέλος και ανέβηκε μόνη 3η στον βαθμολογικό πίνακα για να υποδεχτεί την επόμενη Κυριακή σε ένα μεγάλο ντέρμπι την Σπάρτη που είναι μόνη 2η. Αποθέωση για τους παίχτες του Στάθη Καραμαλίκη στο τέλος από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου και πανηγύρισε την νίκη που εξασφαλίζει την παραμονή, αρχικά και βάζει τις βάσεις για κάτι παραπάνω στην συνέχεια.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Καραμαλίκης Στ.): Κουτογλίδης, Κολεύρης (74′ Κολεύρης), Μπεκατώρος, Κούνια, Οβούσου, Ντάσης (88′ Ιβαντζίκης), Πούφλης (74′ Πεταλωτής), Σούρμπης, Ζυγκερίδης, Βίλα (63′ Μαρίνος Σπ.), Μέντες

ΝΑΥΠΛΙΟ (Κίκιλης Τ.): Βλάχος, Διαμαντής, Λέρμας (73′ Κοτσοβός), Κάπλατζης, Παναγόπουλος, Κίτος (70′ Ζαχαράκης), Καζάκος, Μεγαρίτης, Καλλιμάνης, Μουσταφάϊ, Κάπλατζης