Την 8η νίκη του πανηγύρισε στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο. Κατασταρίου, όντας πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου, μετά και την σπουδαίας βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής επικράτησης του απέναντι στη Ζάκυνθο με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γουσέτη, έκανε αυτό που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήρε το τρίποντο με το οποίο απολαμβάνει τη “γλυκιά” μοναξιά της κορυφής, έχοντας πάρει και τα δύο ντέρμπι απέναντι στους άμεσους ανταγωνιστές της για τον τίτλο (Τσιλιβή και Ζάκυνθο).

Από την άλλη μεριά οι κυανοκίτρινοι υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο φετινό μίνι “μαραθώνιο”, ενώ με την έναρξη του νέου έτους θα έχουν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον Α.Ο. Τσιλιβή.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, αφού οι “μονομαχίες” στον αγωνιστικό χώρο ήταν πολλές και δυνατές. Όμως στα κρίσιμα σημεία, η πολύ πιο έμπειρη και μπαρουτοκαπνισμένη σε τέτοιες αναμετρήσεις ομάδα του Κατασταρίου, είχε τις λύσεις και πήρε αυτό που τόσο ζητούσε. Το πλεονέκτημα σε βαθμολογία αλλά και ψυχολογία τη δεδομένη στιγμή είναι σαφές για τον Σύλλογο των Αλυκών, αφού σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα σαν το φετινό, οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά.

Χρυσοί σκόρερ των νικητών ήταν οι Σταύρος Μυτιλήνης (28′) και Στάθης Καραμαλίκης (72′), ενώ από την δική της πλευρά η Ζάκυνθος ολοκλήρωσε το ματς χωρίς καμιά (!) κλασική ευκαιρία. Η μερίδα του λέοντος στις όποιες φάσεις δημιουργήθηκαν ανήκει καθαρά στους μπλε των Αλυκών, που απείλησαν πολύ περισσότερο την εστία του Διαμαντή.

Τέλος οι ηττημένοι φωνάζουν για δύο φάσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και ζήτησαν πέναλτι σε φάσεις που θεωρούν ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γιάννη Κομιώτη (και τις δύο φορές) με τον Αδαμόπουλο να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Στο δια ταύτα. Έχοντας ένα σημαντικό δείγμα των δύο ομάδων μέχρι τώρα, το Καταστάρι έχει πάρει όλα τα ματς και στόχος του δεν είναι άλλος από την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Αυτό που χρειάζονται κατά την άποψη μας οι πρωτοπόροι, είναι η ενίσχυση του πάγκου τους, μια και διαθέτουν μια εξαιρετική για τα δεδομένα του τοπικού ενδεκάδα.

Από την άλλη μεριά οι ηττημένοι, χρειάζονται ενίσχυση στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Το ταλέντο δε λείπει αλλά χρειάζονται και άλλοι “έτοιμοι” ποδοσφαιριστές, γιατί με την υπάρχουσα κατάσταση τα “κουκιά” είναι δύσκολο να βγουν.

Ισορροπημένο ημίωρο, μέχρι να “μιλήσει” ο Μυτιλήνης

Ένα ισορροπημένο και δυνατό ματς, παρακολουθήσαμε στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Οι “μάχες” στο χώρο του κέντρου, έδιναν και έπαιρναν, με τις δύο ομάδες να μοιάζουν ισοδύναμες. Η μοναδική κλασική ευκαιρία χάθηκε από τον ΑΟΚ, όταν ο Δρόσος γύρισε επικίνδυνα στη μικρή περιοχή, ο Μαλαφούρης βρήκε τη μπάλα στην κίνηση αλλά ο επερχόμενος Καραμαλίκης δεν πρόλαβε να την σπρώξει στην κενή εστία.

Από εκεί και πέρα οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν στο 28′ ο Μυτιλήνης έστειλε με ωραίο σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή, βάζοντας μπροστά την ομάδα του, τόσο στο σκορ όσο και στον ψυχολογικό τομέα. Η Ζάκυνθος μετά το γκολ έχασε τη συνοχή που παρουσίαζε μέχρι εκείνη την στιγμή, με τον ΑΟΚ να έχει τη δυνατότητα δύο φορές να κάνει το 0-2 και να πάει “καβάλα στ’ άλογο” για την ανάπαυλα.

Στο 41′ ο Λιβέρης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Μαλαφούρης πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους αλλά η κεφαλιά του κατέληξε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Διαμαντή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Δρόσος έκανε “σλάλομ” απ’ τα αριστερά αλλά το σουτ στην κίνηση που θα επιχειρήσει, θα περάσει δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του έμπειρου γκολκίπερ του ΑΠΣ.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Η Ζάκυνθος χωρίς καθαρό μυαλό και χωρίς ευκαιρίες, το Καταστάρι με προσοχή στα μετόπισθεν και σε παιχνίδι αντεπιθέσεων όταν του παρουσιαζόταν η ευκαιρία.

Στο παιχνίδι πέρασε και ο έμπειρος Χρήστος Κομιώτης αντί του Μαλισόβα (άργησε να φτάσει στο νησί, με αποτέλεσμα να παίξει ο Μαλλιάς σέντερ φορ στο πρώτο μέρος), ενώ τη θέση του ανεβασμένου στην επανάληψη Κίτου, πήρε ο Τζαφέρης.

Από την άλλη μεριά ο Παναγιώτης Γουσέτης άλλαξε το Μαλαφούρη με τον Μαρούδα Μ.Ι.,, αφού το ματς πήγαινε όπως ακριβώς το ήθελε η ομάδα του.

Στο 63′ ο Δρόσος θα βρεθεί σε “θέση βολής” από πάσα του Καραμαλίκη αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα βρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Διαμαντή.

Ακολούθησε μια ακόμη φάση με το Μυτιλήνη στο 71′ με ατομική και σουτ και τη μπάλα να περνά άουτ.

“Καθάρισε” το τρίποντο με Καραμαλίκη

Κάπου εκεί φτάσαμε και στη φάση του δεύτερου γκολ, όταν και έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα μετά από διαδοχικά λάθη των παιχτών της Ζακύνθου, ο Καραμαλίκης θα βρεθεί σε θέση ισχύος κάνοντας την προβολή σε κενή εστία με τον Σπύρο Μαρίνο να προσπαθεί να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, χωρίς αποτέλεσμα. Ο βοηθός Αντώνης Πυλαρινός παρακολουθούσε τη φάση καταλογίζοντας ότι η μπάλα πέρασε τελικά τη γραμμή, για να μετρήσει κανονικά το γκολ και να γίνει το 0-2. Κάπου εκεί η υπόθεση νίκη, είχε επί της ουσίας κριθεί.

Στα τελευταία πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο φάσεις, στο 86′ και το 90+1′ . Στην πρώτη ο Χρήστος Κομιώτης έκανε την σέντρα με τον Τζαφέρη να κάνει την κεφαλιά και αυτή να βρίσκει στο Γιάννη Κομιώτη.

Άπαντες διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αλλά ο κ. Αδαμόπουλος είπε “παίζεται”. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο έμπειρος μπακ του ΑΟΚ προσπάθησε να κοντρολάρει και να διώξει, η μπάλα με γυμνό μάτι φάνηκε να βρίσκει και στο χέρι αλλά ο Ηλείος ρέφερι θεώρησε ότι ήταν ακούσιο και δεν καταλόγισε κάτι, σε νέες διαμαρτυρίες από ποδοσφαιριστές και εξέδρα.

Έτσι ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, με το Καταστάρι να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και να κάνει γιορτές στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής ήταν ο Άγγελος Αδαμόπουλος που έδειξε την κίτρινη σε Σούρμπη, Μπιάζη Β. από τη Ζάκυνθο και στους Λιβέρη, Αλέξη Κομιώτη από τον ΑΟΚ. Μάλιστα ο έμπειρος ρέφερι διέκοψε για λίγο το παιχνίδι στο 9ο λεπτό, λόγω υβριστικών συνθημάτων που ακούστηκαν για τον ίδιο από τη μερίδα των φανατικών φιλάθλων της Ζακύνθου.

Βοηθοί του οι Αντώνης Πυλαρινός (πήρε τη φάση πάνω του στο δεύτερο γκολ) και Βασίλης Μάτσας. Το ματς παρακολούθησαν περίπου 400 φίλοι του ποδοσφαίρου.

Συνθέσεις

Ζάκυνθος (Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος, Μαρίνος, Μπιάζης, Κωστακιώτης, Κίτος (70′  Τζιαφέρης), Μαλισόβας (58′ Κομιώτης Χρ.), Πέττας, Μαλλιάς (75΄ Μαρούδας Παν.), Σούρμπης, Σόρα.

Α.Ο. Κατασταρίου (Παναγιώτης Γουσέτης): Χαρακτινός, Κομιώτης Ι., Δρόσος, Λιβέρης, Κομιώτης Αλ., Αρκαδιανός, Κάρδαρης (89΄ Πάνος), Κωστάκης, Μαλαφούρης (66΄ Μαρούδας Μ.Ι.), Καραμαλίκης, Μυτιλήνης.