Άνετη επικράτηση του ΑΟΚ επί του Παναρτεμισιακού με την ομάδα των Αλυκών να κάνει περίπατο συντρίβοντας τους φιλοξενούμενους με 7-2. Ο ΑΟΚ συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στο πρωτάθλημα μένοντας μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Το Αργασι κατάφερε να πάρει την ισοπαλία μέσα σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της ΑΕ Αγίου Λέοντα με 2-2. όλα αυτά στα πλαίσια της 1οης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου

“Πολυβόλο” ο ΑΟΚ

Στον Αγγερικό ο ΑΟΚ τα βρήκε σκούρα μόνο για τα πρώτα 15 λεπτά καθώς από εκεί και πέρα παρά τον αίθριο καιρό “έβρεξε” γκολ και μάλιστα πολλά.. Οι γηπεδούχοι μέχρι να  βρουν τα πατήματα τους δυσκολεύτηκαν αρκετά από την φιλόδοξη ομάδα του Παναρτεμισιακού… όμως ήταν μέχρι να μπει το πρώτο γκολ… Ο Κώστας Κάρδαρης ήταν αυτός που άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του με δυνατό σουτ και έκανε το 1-0…

6

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ισοφαρίσουν όταν ο Κορφιάτης με κεφαλιά έκανε τον Χαρακτινό να κάνει σπουδαία επέμβαση. Σε αυτή την φάση οι του Παναρτεμισιακού διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.  Στο 20΄ ο Καραμαλίκης με εκτέλεση φάουλ θα κάνει το 2-0 και κάπου εκεί τελείωσαν τα όνειρα των “ελαφιών για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων ήταν δαιμονιώδης. Στο 21΄ ήταν η σειρά του  Μαλαφούρη να κάνει με προβολή το 3-0. Στο 35 ο Αλέξης Κομιώτης θα χριστεί και αυτός σκόρερ και θα ανεβάσει τον δείκτη στο 4-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο.

Ο Στάθης Καραμαλίκης πέτυχε άλλα δύο τέρματα και ο Σάκης Μαλαφούρης άλλο ένα για λογαριασμό του ΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι έτυχαν 2 γκολ με τον συνήθη ύποπτο Αλκη Αλεξανδρίδη. Το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Θωμά Τρομπούκη βρήκε τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν άλλη μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Πάνος Γουσέτης): Χαρακτινός, Κομιώτης Ι., Δρόσος, Λιβέρης Στ., Κομιώτης Αλ., Μαρούδας Μ.Ι. (65΄ Πάνος), Κάρδαρης Κ. (55΄ Κωστής), Κωστάκης, Μαλαφούρης, Καραμαλίκης (65΄ Θ. Κάρδαρης), Μυτιλήνης.

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ (Θανάσης Σταματόπουλος): Κυπριώτης, Πολίτης, Χριστοδουλόπουλος, Μπάστας Αν., Καπετάνης, Διαμαντής (16΄ λ.τρ. Τσιριγώτης Β.), Βαρβαρίγος (60΄ Ζανφιράκε), Κλάδης Β. (76΄ Σόνι), Αλεξανδρίδης, Σταμίρης, Κορφιάτης.

Με ψυ(χη)γογίο πήρε τον πρώτο του βαθμό…

Δεν τα παράτησε το Αργάσι ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Οι παίκτες του Ντένη Κόκλα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν στο τέλος υπερπολύτιμο βαθμό από μια ομάδα όπως η ΑΕ Αγιου Λεόντα που είναι σε πολύ καλή κατάσταση… Οι γηπεδούχοι όταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νίκο Λιβέρη στο 33΄ αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου…. Στην επανάληψη ο Γιάννης Ζώντος με προσωπική ενέργεια έκανε το 2-0 για την ομάδα του βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμα νίκη…

5

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα καθώς στο 75΄ ο Ασήμης με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του… Τα ¨Λιοντάρια” προσπάθησαν να πετύχουν και άλλο γκολ με τον Σαράντη Μπάστα αλλα ο Νίκος Κόκλας με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε την ομάδα του όρθια στο παιχνίδι… Το μας έγινε “ροντέο” με τις δύο ομάδες να χάνου ευκαιρίες για να έρθει στο τέλος το καινούργιο μεταγραφικό απόκτημα του Αργασίου ο Ψυχογιός στο 91΄ και με κοντινή κεφαλιά μετά από σύγχυση  στην περιοχή των γηπεδούχων και να κάνει το τελικό 2-2 δίνοντας τον πρώτο βαθμό στην ομάδα του Αργασίου που βλέπει το 2017 πλέον με περισσότερη αισιοδοξία

ΑΕ Αγίου Λέοντα (Ανδρέας Γκούσκος) Ξένος, Μαλαφούρης, Σοφός, Βυθούλκας, Παπαδάτος (75΄ Χαϊκάλης), Χασμούσκα, Μαρίνος, Μουτσάϊ, Μπάστας, Ζώντος, Λιβερης Ν. (60΄ Μαρίνος Διον, Σαραν)

Αργάσι (Ντένης Κόκλας) Κόκλας, Κουρούμαλος Δ., Κουρούμαλος Θ., Νικολός, Θεοδόσης (75΄ Ψυγογιός) Κενίνι, Γιακουμέλος Ανδ., Γιακουμέλος Θ., Ασήμης, Κίτος, Νόνα