Συνεπής στο ραντεβού με την ιστορία του αποδείχτηκε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, κόντρα στον μεγάλο ΟΦΗ… κάνοντας τους Κρητικούς να περάσουν πολύ δύσκολες στιγμές στο φλεγόμενο Δημοτικό στάδιο.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι το τελικό 1-1 μάλλον “κολακεύει” τους φιλοξενούμενους, που γλίτωσαν από βέβαιη ήττα. Η ομάδα του Ντάνι Ακίνο παρουσιάστηκε σούπερ σε  όλο σχεδόν το 90λεπτο, μη αφήνοντας να φανεί η διαφορά της μιας κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες.

Με ομαδικό πνεύμα, αυτοθυσία και μέγα πάθος στο παιχνίδι τους, οι Κυανοκίτρινοι πήραν έναν ιστορικό βαθμό, δείχνοντας ότι δεν αστειεύονται, όταν αγωνίζονται στο “σπίτι” τους.

Η πιο όμορφη “πινελιά” ήταν αναμφίβολα το γκολ της ισοφάρισης, από τον Ουρουγουανό Νίκο Βαρέλα που “οργίασε” στον αγωνιστικό χώρο, ξεκινώντας εντυπωσιακά την εν Ελλάδι καριέρα του.

Πέρα όμως απ’ όλα τα υπόλοιπα, το ματς αυτό ήταν μια πραγματική γιορτή του ποδοσφαίρου. Η αποστολή του ΟΦΗ και ο Τζενάρο Γκατούζο, έτυχαν της καλύτερης δυνατής υποδοχής στο νησί, δείγμα του σεβασμού και της εκτίμησης που υπήρχε απέναντι σε έναν τόσο μεγάλο αντίπαλο!

Μην ξεχνάμε ότι ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του ΑΠΣ Ζάκυνθος, μπροστά στο κοινό του με μόλις ένα φιλικό υψηλού επιπέδου απέναντι στον Παναιγιάλειο!

Το ματς περιληπτικά

Η καλύτερη μέρα από το πρωί φάνηκε… με τη Ζάκυνθο να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και να δείχνει εξ’ αρχής ότι θα πουλήσει πολύ ακριβά το “τομάρι” της,

Η πρώτη καλή φάση του ματς έγινε στο 22′ όταν ο Ευθυμιάδης θα βγάλει υπέροχα για τον Κρολ που θα βγει σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με το Λόρια αλλά δεν θα μπορέσει να σκοράρει ένα γκολ που έμοιαζε σχεδόν βέβαιο!

Στο 27′ ο Οικονόμου έβγαλε στον Ουνγιαλίδη με τον τελευταίο να σεντράρει στην “καρδιά” της αντίπαλης άμυνας και τους αμυντικούς να διώχνουν την τελευταία στιγμή.

Στο 30′ ο Βαρέλα θα κάνει μια εκπληκτική προσπάθεια από τα δεξιά, βγάζοντας “φαρμακερή” σέντρα για τον Κρολ που για λίγο δε θα βρει τη μπάλα για να την στείλει στα αντίπαλα δίχτυα.

Το ρεσιτάλ των γηπεδούχων θα συνεχιστεί στο 37′ όταν σε φάση διαρκείας ο Βαρέλα θα σουτάρει δυνατά με το αριστερό, στέλνοντας από πλεονεκτική θέση τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κρολ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί λάθος του Φαζού αλλά θα κοπεί την τελευταία στιγμή.

Στη μοναδική επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Ξενοδόχοβ, η ομάδα της Κρήτης θα κερδίσει πέναλτι με τον Καλλιβωκά να ανατρέπει τον Τζορτζ και τον Κατσικογιάννη να υποδεικνύει αμέσως την “άσπρη βούλα”. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο αρχηγός Μακρής που θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, παρά την καλή προσπάθεια του 26χρονου γκολκίπερ (0-1).

Η “ψυχρολουσία” του τελευταίου λεπτού για το πρώτο μέρος, δεν θα επηρεάσει τον ΑΠΣ που θα συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη. Ο Αργεντινο- Ισπανός τεχνικός θα περάσει τον Χατζησάββα στο τεραίν αντί του Στασινόπουλου που είχε κίτρινη κάρτα, τραβώντας τον Ευθυμιάδη στην αριστερή πλευρά.

Στο 48′ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ γκολ του Γρηγόρη Ευθυμιάδη, μετά από φάση διαρκείας με πρωταγωνιστή τον Οικονόμου.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής (Ευθυμιλαδης) θα έχει καλή ευκαιρία στο 53′ όταν σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή θα σουτάρει μόλις άουτ.

Οι εξέδρες του σταδίου θα πάρουν “φωτιά” στο 67′, όταν ο Νίκο Βαρέλα θα πάρει την ωραία πάσα από τον Οικονόμου και με “οβίδα” έξω από την περιοχή θα ισοφαρίσει σε 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με την ψυχολογία στο φουλ, με τον Ακίνο να έχει περάσει στο ματς τον Ιάσονα Παπαδημητρίου αντί του Καμίλ Κρολ.

Ο νεοεισελθών μπορούσε να γίνει “ήρωας” στη φάση του 80ου λεπτού, όταν ο Χατζησάββας με μπαλιά “τρύπα” θα τον βγάλει απέναντι από το Λόρια αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει θα φύγει μόλις άουτ.

Στο 82′ θα χαθεί μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ, όταν ο Χατζησάββας θα βγει τετ-α-τετ με τον Λόρια αλλά ο πανήψυλος Γεωργιανός γκολκίπερ θα του πάρει τη “μπουκιά” από το “στόμα” με σπουδαία επέμβαση.

Η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα του Ιονίου, ήταν στο 85′ όταν και πάλι ο Βαρέλα θα πλαγιοκοπήσει την αντίπαλη άμυνα αλλά κανείς από τους συμπαίκτες του δε θα βρεθεί στην κατάλληλη θέση για να την “σπρώξει” στα δίχτυα.

Στο υπόλοιπο διάστημα ο ΟΦΗ θα προσπαθήσει να φτάσει στα καρέ του Ξενοδόχοβ αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων θα “καθαρίσει” εν τη γενέσει του οποιοδήποτε κίνδυνο πήγε να δημιουργηθεί στην εστία του.

Την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Κατσικογιάννη αντίκρισαν οι: Πέττας, Κρολ, Φωτιάς, Βαρέλα από τη Ζάκυνθο και Μπανούσης, Μονιάκης, Λαμπρόπουλος από τον ΟΦΗ.

Συνθέσεις

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Τσόπελας, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Στασινόπουλος (46΄ Χατζησάββας), Πέττας, Βαρέλα, Οικονόμου, Ευθυμιάδης (90+1′ Αποστόλου), Ουνγιαλίδης, Κρολ (65′ Παπαδημητρίου).

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Αντελέγιε, Κάλαιτζιτς,, Τζορτζ, Μπανούσης, Κουτσιανικούλης (73′ Μονιάκης), Φερούζ (62′ Λαμπρόπουλος), Ροβίθης, Μαραθιανός (70′ Περογαμβράκης), Φαζός, Μακρής.