Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα ματς που είχαν οριστεί για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής ο ΑΟ Τσιλιβή κέρδισε τον ΑΟ Κατασταρίου με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στο ματς. Στο φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά έχασαν πέναλτι! Ο ΑΟΚ προηγήθηκε με τον Πάγια με 1-0, ο Μαλλιάς έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1 και ο Μαλαφούρης ήταν αυτός που έβαλε τους “κόκκινους” μπροστά στο σκορ με 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν άλλαξε το σκορ με τον ΑΟΚ να χάνει πέναλτι στην εκπνοή του αγώνα με τον Μούστα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι! Έτσι λοιπόν το Τσιλιβή μετά από αυτή τη νίκη οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος έχοντας 22 βαθμούς. Ο ΑΟΚ για 2η συνεχόμενη αγωνιστική δέχεται ήττα και έχει χάσει σημαντικό έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ>>>

Στην Λιθακιά ο ΑΟ Λεβάντε πέρασε εύκολα το εμπόδιο του ΑΠΣ Ζάκυνθος κερδίζοντας με 4-0. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Δρόσσος, Χορσέ Γκαστόν (2) και Λουίς Γκαστόν.

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων η Θύελλα πέτυχε μια ευρεία νίκη απέναντι στην ομάδα του Αστέρα Μαχαιράδου με 6-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μπάστας (2), Ματαράγκας, και Σέλληνας (3)