Δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη η Ζάκυνθος από τον Τσικλήτηρα στην Πύλο στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου. Οι νησιώτες είχαν δοκάρι (Λιάμης 10′) πολυ καλές στιγμές κυρίως στο Β΄ μέρος για να ανοίξουν στο σκορ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο κυρίως από το 60΄ και μετά καθώς έπαιζαν με παίκτη λιγότερο (αποβολή Μπίζου με 2η κίτρινη κάρτα). Η ισοπαλία αυτή σίγουρα αφήνει γλυκόπικρη γεύση και στις δύο ομάδες που προσπαθούν να πάρουν βαθμούς για να σώσουν την φετινή χρονιά.

Η Ζακυνθινή ομάδα έχοντας το αέρα υπέρ της έδειξε πολύ καλό πρόσωπο από την αρχή του ματς. Μπήκε δυνατά κυκλοφόρησε μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την νησιώτική ομάδα στο 10΄ όταν ο Τσιριγώτης εκτέλεσε φαουλ από πλάγια δεξιά, η μπάλα πήγε στο 2ο δοκάρι, εκεί ο Λιάμης με τακουνάκι πήγε να την στείλει στα δίχτυα αλλά αυτή δεν του έκανε το χατίρι και κτύπησε το κάθετο δοκάρι του Κόκαλη.

Η Ζάκυνθος συνέχισε το ίδιο μοτίβο, ‘έχοντας καλή ψυχολογία πίεσε για να πετύχει γκολ σε ένα όχι και τόσο καλό αγωνιστικό χώρο. Τρία λεπτά αργότερα οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν οι αμυντικοί του Τσικλητήρα γύρισαν την μπάλα στον τερματοφύλακα εκεί την πήρε ο Μπεσού ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κόκαλη αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας!  Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Γεωργιόπουλο στο 24΄ αλλά στο σουτ που έκανε ο Διαμαντής απέκρουσε την μπάλα!

Στο 32΄ Τσιριγώτης και Μπεσού άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει αλλά ο Κόκαλης απέκρουσε το σουτ του Ιβοριανού φορ! Η Ζάκυνθος συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να φανούν απειλητικοί. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στην επανάληψη Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να φτάσουν στην περιοχή του Διαμαντή. Ο  Οτβόνγκ  βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην περιοχή της Ζακύνθου δύο φορές σούταρε αλλά νικήθηκε από τον ζακυνθινό τερματοφύλακα.

Από το 60΄ και μετά οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς η αποβολή του Μπίζου για τον Τσικλητήρα έφερε τη Ζάκυνθο και πάλι μπροστά. Οι νησιώτες πήραν τα ηνία του αγώνα και δημιούργησαν καλές στιγμές που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κτυπήσουν με αντεπιθέσεις και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Γεωργιόπουλο.

Τα τελευταία λεπτά το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τον Γιαννόπουλο να πιάνει σουτ στην κίνηση αλλά τον Διαμαντή να αποκρούει. Στο τέλος οι νησιώτες πήγαν να πάρουν το τρίποντο καθώς το σουτ του Λιάμη πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόκκαλη.

Τσικλητήρας Πύλου (Νίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος (53’ Μάραντος), Μπίζος, Γεωργιάδης, Σεντεμέντες, Γκάι (56’ Ακασού), Γεωργιόπουλος, Τσάτσος, Όντσβονγκ (78’ Ρήγας), Γιαννόπουλος, Πήλιος (82’ Χατζηστάμου)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Πέττας Ν.  Τριανταφυλλίδης Ν. (76’ Μαρίνος), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Λιάμης, Κίτος (70’ Βαρούσης), Πέττας Ραφαήλ, Μπεσού, Μαρσελίνιο, Βουτσίτσεβιτς (41’ Βλαδίκας)