Για να γελάς και να κλαις… Μία ακόμη… απίστευτη ποδοσφαιρική ιστορία μας χάρισε το ελληνικό ποδόσφαιρο το απόγευμα της Δευτέρας (9/5) στο Μενίδι.

Αχαρναϊκός και Χανιά ήταν ισόπαλα χωρίς σκορ (0-0) έως το 89′, όταν ο διαιτητής Μιχαηλίδης καταλόγισε πέναλτι και ο βοηθός Κωνστάντιος έμεινε στη θέση του διαφωνώντας μαζί του.

Σύμφωνα με τον επόπτη είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ, μία απόφαση δηλαδή υπέρ του Αχαρναίκού. Ωστόσο, αυτό δεν έγινε αντιληπτό από τους φιλάθλους των γηπεδούχων οι οποίοι πέταξαν κάποια αντικείμενα προς το μέρος του. Ένα εξ αυτών τον βρήκε και κάπως έτσι το παιχνίδι διεκόπη ύστερα από τις σχετικές διαβουλεύσεις.

Ο κανονισμός είναι σαφής γι’ αυτές τις περιπτώσεις και τον έχουμε δει να εφαρμόζεται κι άλλες φορές φέτος. Το παιχνίδι κατακυρώνεται στα Χανιά με 0-3 και οι Μενιδιάτες, αν δεν αλλάξει κάτι, θα χάσουν και τρεις βαθμούς. Ωστόσο, είναι αρκετά ψηλά και δεν θα κινδυνέψουν. Για τους Κρητικούς το τρίποντο είναι υπερπολύτιμο καθώς σχεδόν κλειδώνουν έτσι την παραμονή τους.

Αρκετά ανοιχτό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες και να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν. Τα Χανιά ήταν εκείνα που μπήκαν καλύτερα και απείλησαν δις με τον Γκέσιο, τον κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών.

Όι γηπεδούχοι ισορρόπησαν σταδιακά και μετά το 20λεπτο πήραν τα ηνία. Μαρής και Παβίσεβιτς δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα του ΑΟΧ, αλλά ο Πρίφτης έκανε καλά τη δουλειά του κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Η μεγαλύτερη επέμβασή του έγινε στο 35′, όταν απέκρουσε σουτ του Ομπράντοβιτς. Τρία λεπτά μετά μετά ο Γκέσιος επιχέιρησε να απαντήσει, αλλά δεν ανησύχησε τον Παγούδη. Τα τελευταία λεπτά έως την ανάπαυλα δεν είχαν κάτι το αξιοσημείωτο με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει.

Λίγο έλειψε να ξεκινήσει εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχαρναϊκός, αλλά στο 46′ το σουτ του Ταμπάκη έφυγε ελάχιστα έξω. Έξι λεπτά αργότερα ο Κωστόπουλος αποβλήθηκε και έτσι άλλαξαν τα δεδομένα με τα Χανιά να παίρνουν το πάνω χέρι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Οι Κρητικοί είχαν τη μεγάλη ευκαιρία με τα νέα δεδομένα να πάρουν ένα πολύτιμο τρίποντο, αλλά έδειξαν κατώτεροι των περιστάσεων. Αποσυντονίστηκαν και δεν μπορούσαν να διαχειριστούν το γεγονός ότι έπαιζαν με παραπάνω παίκτη. Δεν έβγαζαν φάσεις πέραν ενός σου του Δεινόπαπα στο 60′.

Ο Αρναούτης με τις αλλαγές του προσπάθησε να θωρακίσει τον Αχαρναϊκό και τα κατάφερε. Οι Μενιδιάτες άρχισαν να παίζουν κλειστά και να προσπαθούν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις και το πλάνο τελικά βγήκε ως έναν βαθμό, αφού διατήρησαν απαραβίαστη την εστία τους. Όλα αυτά μέχρι το 89′, όταν ο Μιχαηλίδης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ακολούθησε η διακοπή του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μιχαηλίδης (Βοιωτίας), βοηθοί του οι Κωνστάντιος (Ευβοίας) και Πριόνας (Ευβοίας), ενώ τέταρτος ο Γκάμαρης (Αθηνών).

Κίτρινες: 31′ Όμο, 40′ Κωστόπουλος – 28′ Μπριλάκης, 51′ Τσούτσης, 67′ Σάντερσον

Κόκκινη: 52′ Κωστόπουλος

ΑΧΑΡΝΑΪΚΌΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Παγούδης, Μωϋσιάδης, Ταμπάκης (56′ Σωτηράκος), Όμο, Ομπράντοβιτς, Πολίμος (71′ Ματσούκας), Μαρής (85′ Παπατόλιος), Αναστασίου, Παβίσεβιτς, Μουστάκης, Κωστόπουλος.

ΧΑΝΙΑ (Θωμάς Γράφας): Πρίφτης, Ιωαννίδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Γκέσιος, Καρτσαμπάς, Σάντερσον, Μασάδο, Τσούτσης (58′ Χατζηλιάδης), Δεινόπαπας, Παλιάτσιος.