Από τον “παράδεισο” του 0-2, στην “κόλαση” του 2-2 βρέθηκε η ομάδα της Ζακύνθου στο Αργίνιο! Τι να πούμε για αυτό το ματς όπου οι νησιώτες κρατούσαν την καθαρή νίκη στα χέρια τους και τελικά την έχασαν και παρ΄ ολίγο στο τέλος να χάσουν και τον βαθμό!

Κανείς δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη! Η καταπληκτική Ζάκυνθος των 72 λεπτών μεταμορφώθηκε  από πεντάμορφη και λεβέντισσα σε κακέκτυπο στα τελευταία 18 λεπτά του αγώνα, δίνοντας τον δικαίωμα στον εξαφανισμένο Παναγρινιακό των 72 λεπτών,  να αναθαρρήσει και στο τέλος να φεύγει από το ματς με το αίσθημα της πίκρας που δεν κέρδισε κιόλας!!!

Για τους νησιώτες αυτό το αποτέλεσμα είναι κάκιστο,  διότι επ΄ ουδενί δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα του αγώνα! Η Ζάκυνθος που θα μπορούσε να κάνει το 0-3 ή και ακόμα το 0-4 κατάφερε να ισοφαριστεί! Και από εδώ και πέρα να παίζει με την πλάτη στον τοίχο!

Η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Έλεγχε την ροή του αγώνα και μετά το 15΄ είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.  Στο 16΄οι νησιώτες επισκέφτηκαν για πρώτη φορά την εστία του Παναγρινιακού με τον Μεταξά να μην προλαβαίνει μέσα από την περιοχή να κάνει καλό κοντρόλ με την μπάκα να φεύγει άουτ! Δύο λεπτά αργότερα η Ζάκυνθος έφτασε πολυ κοντά στο γκολ με τον Κάρδαρη να σουτάρει και τον τερματοφύλακα Καλατζή να σώσει την ομάδα του πραγματοποιώντας πολύ καλή απόκρουση.

Και ένα λεπτό αργότερα και πάλι η Ζάκυνθος θα βρεθεί μια ανάσα από το γκολ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα η μπάλα μετά από σύγχυση στην περιοχή της ομάδας του Αγρινίου θα περάσει ελάχιστα άουτ! Η Ζάκυνθος συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε μια ανάσα από το γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου όταν Κάρδαρης εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φαουλ, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Καλατζής και έσωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ!

Σχόλιο ημιχρόνου:

Aν μια ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο, αυτή είναι η Ζάκυνθος. Οι νησιώτες ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, πιέσαν ψηλά, κέρδισαν μπάλες και μονομαχίες και ταυτόχρονα έκαναν παιχνίδι έχοντας φτάσει 3 φορές κοντά στο γκολ. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν  καμιά  καλή στιγμή στο ματς με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να είχε εύκολο απόγευμα.

Στην επανάληψη οι νησιώτες μπήκαν και πάλι δυνατά και ευτύχησαν με το “καλημέρα” να πετύχουν, όχι ένα αλλά δύο γκολ! Στο 49΄ ο καταπληχτικός Κάρδαρης έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά, με τον Πιρές να κάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για τους νησιώτες. Ένα πραγματικά καταπληκτικό γκολ! 0-1.

Η Ζάκυνθος λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε και 2ο τέρμα, όταν ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Καλατζή και σε άδειο τέρμα έκανε το 0-2! Οι νησιώτες έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη, πίεσαν στην συνέχεια για να πετύχουν και άλλο τέρμα, έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για να φτάσουν στο 0-3!

Στο 59΄ Οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ σε σουτ του Νόνη από πολύ κοντά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Καλατζή! Στο 62΄ Ο Κάρδαρης έβγαλε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά ο Μασούρας δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! Στο  63΄ και πάλι μεγάλη ευκαιρία Ζάκυνθο! Και πάλι ο δαιμόνιος Κάρδαρης έβγαλε σέντρα ο Καλατζής δεν απέκρουσε σταθερά, η μπάλα πήγε στον Μασούρα ο οποίος έκανε ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!

Από το 72΄ και μετά η Ζάκυνθος πραγματικά “έκλεισε διακόπτες”! Είναι σαν να εξαφανίστηκε από το γήπεδο και ένα ματς που έπρεπε να είναι επιεικώς 0-4 το μετέγραψε σε θρίλερ όπως ο “εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες”! Στο 72΄  ο Τσοπανάς έδωσε την μπάλα ωραία στον Κοντογιάννη ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκάρα κάνοντας το 1-2 για την ομάδα του πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Ζακύνθου! Και από εκεί και πέρα άρχισαν τα “υπογλώσσια”!

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Αργινίου έφτασε πολύ κοντά στο γκολ!!! Κοντογιάννης από κοντά νικήθηκε από τον Γκάρα ο οποίος έσωσε την ομάδα κάνοντας σπουδαία επέμβαση! Η Ζάκυνθος όλη πίσω προσπαθούσε να κρατήσει αυτό το “εύθραυστο” 1-2 αλλά ήτα ηλίου φαεινότερο ότι οι νησιώτες είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωση τους!

Στο 88΄ ήρθε η δεύτερη μαχαιριά από τον Παναγρινιακό με τον Φραγκούλη με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Γκάρα οποίος έκανε λανθασμένη έξοδο, βάζοντας φωτιά στο ματς και ισοφαρίζοντας σε 2-2! Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον Παναγρινιακό να προσπαθεί να φέρει τούμπα το ματς και τη Ζάκυνθο να αμύνεται για να κρατήσει τουλάχιστον την ισοπαλία. Το τελικό σφύριγμα του κου Φωκά βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2.