Την ήττα γνώρισε ο Ζακυνθιακός με 1-0 από την πολύ καλή ομάδα του Λουτρακίου στην ομώνυμη πόλη την Κυριακή το απόγευμα.
Χωρίς ουσιαστικά να μπορέσει να απειλήσει την αντίπαλη εστία έφυγε ο Ζακυνθιακός από το Λουτράκι. Οι παίκτες της Ζακύνθου κινήθηκαν σε ρηχά  νερά με αποτέλεσμα το Λουτράκι να πετύχει ένα γκολ και να “καθαρίσει” το ματς.]

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΩ

Με άδεια χέρια γυρίζει ο Ζακυνθιακός από το Λουτράκι αφού δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Οι Ζακυνθινοί παίκτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο γκολ του Σουσούνη από το 12 λεπτό με αποτέλεσμα οι “Ουράνιε” να συνεχίζουν το ρεκόρ τους με τον μηδεν παθητικό κααι να σκαρφαλώσουν πιο ψηλα στην βαθμολογία.

Ο Ζακυνθιακός πλήρωσε μια ολιγωρία της αμυνας του στο 12 λεπτό εκεί που ανάμεσα στα δύο στόπερ βρέθηκε ο Σουσούνης που με κοντινό πλάσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρακτινού. Η συνέχεια φαντάζει γνωστή, Το Λουτράκι με καλή αμυντική λειτουργία με παίκτες που έδειχναν μεγαλύτερο πάθος είχε το έλεγχο του αγώνα.

Ο Ζακυνθιακός άργησε να αποβάλει το ποδόσφαιρο επί Καρυπίδη αυτό των μακρινών μπαλιών με αποτέλεσμα να χαθεί πολύτιμος χρόνος καθώς όλο το Α΄ μέρος πήγε όπως το ήθελαν οι γηπεδούχοι. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι φάσεις από τις δύο εστίες ήταν μηδαμινές. Οι “πορτοκαλί” είχαν αυτό που ήθελαν,  οι γαλαζοπράσινοι δεν μπορούσαν να πάρουν αυτό ήθελαν!

Στο β΄ μέρος οι φιλοξενούμενοι έβαλαν την μπάλα κάτω και προσπάθησαν να διασπάσουν την αμυντική διάταξη του Λουτρακίου. Αυτό όμως δεν κατέστη δυνατό να γίνει ούτε από τον άξονα ούτε από τα πλάγια. Από το 60 και μετά οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Ζακυνθιακό, γύρισαν πίσω και κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα ατού του Ζακυνθιακού.

Οι νησιώτες δεν μπορούσαν ν αντιδράσουν και όσο περνούσε ο χρόνος αυτό φάνταζε ακόμη πιο δύσκολο. Στο 83΄ σε μια αντεπίθεση οι “Ουράνιε” παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν βγήκαν στην κόντρα αλλά ο Χρυσαφίδης από καλή θέση αστόχησε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα. Ούτε τα εναπομείναντα λεπτά ήταν ικανά να αλλάξουν την ροή του αγώνα αφού το τελικό σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Λουτρακίου νικήτρια με 1-0 με το γκολ του Σουσούνη στο 12΄ λεπτό.