Καλό απόγευμα αγαπητοί φίλοι του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε στις οθόνες του υπολογιστή σας ή του κινητού σας, λεπτό προς λεπτό, την σημερινή εξέλιξη του πολύ μεγάλου παιχνιδιού μεταξύ του Διαγόρα Βραχνεΐκων και της Ζακύνθου στ0 πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής (προτελευταίας) του πρωταθλήματος του 5ου ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τάσης (Ηπείρου), Καλαμπόκης, Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Ανδρέας Ζήκος): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Καλιτσουνάκης (90+4′ Κουτρούμπας), Τρίγκας Ανδ., Τρίγκας Ν., Μιχαηλίδης (90′ Αδαμόπουλος), Παπαδόπουλος Θ. (83′ Πετρόπουλος), Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής (76′ Χριστόπουλος)

Πάγκος: Χριστόπουλος, Αθανασόπουλος, Αδαμόπουλος, Καραμανλής, Πετρόπουλος, Κυριαζόπουλος, Κουτρούμπας

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Μαρίνος (88′ Παπαδόπουλος Δ.), Τριανταφυλλίδης, Λιάμης, Ράδης, Βαρότσης (46′ Ζαϊρί), Τσιριγώτης, Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Σκοζάϊ, Άμος (69′ Τσουκαλάς)

Πάγκος: Κυριάζος, Ντάσης, Παπαδόπουλος Δ., Λάλι, Τσουκαλάς, Ζαϊρί

Καλός ο καιρός στο γήπεδο του Διαγόρα, εξαιρετικές οι συνθήκες για ποδόσφαιρο.

Περίπου 30 φίλοι των φιλοξενούμενων, στην εξέδρα. Μεμονωμένη η μετακίνηση των κυανοκίτρινων φιλάθλων. Θα γεμίσει η κεντρική εξέδρα από τους φίλους των γηπεδούχων. 200 περίπου οι φίλαθλοι και έρχονται και άλλοι.

Απόλυτη ηρεμία στο γήπεδο του Διαγόρα, κάτω από το άγρυπνο βλέμμα της αστυνομίας.

Έτοιμες οι ομάδες να βγουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, ξεκινά το ματς σε λίγα λεπτά.

Με τις γαλάζιες εμφανίσεις η Ζάκυνθος, με τα κόκκινα και λευκά ο Διαγόρας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνησε το ματς, με μικρή καθυστέρηση αφού έπρεπε να βγει κόσμος από τον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Αναγνωριστικό παιχνίδι στο ξεκίνημα, γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Ξεκινάει το ψιλόβροχο στο γήπεδο.

5‘ Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι τώρα. 0-0.

6′ Σουτ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δεν ανησυχεί ο Διαμαντής.

Δυναμώνει η βροχή όσο περνάει η ώρα.

Το παιχνίδι μεταδίδεται και ραδιοφωνικά, μέσω του ERMIS RADIO 91.8. Συντονιστείτε…

10′ Πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση, ανεβαίνει ο ρυθμός. Δεν υπάρχει σκορ.

13′ Εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλίδη, η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Θωμά που δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Κακό χτύπημα.

15‘ Στο ίδιο μοτίβο το ματς, ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Έπεσε ο ρυθμός μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

19′ Σουτ του Γεωργαντόπουλου με καλές προϋποθέσεις, μπλοκάρει σταθερά ο Διαμαντής. Πολύ δραστήριος ο μέσος των γηπεδούχων.

20′ Ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων ο Διαγόρας. Πολλές οι “μονομαχίες” στο χώρο του κέντρου. 0-0.

Έχει ανεβάσει “στροφές” ο Διαγόρας στα τελευταία λεπτά.

25′ Παραμένει χωρίς σκορ το παιχνίδι.

26′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Διαγόρα με το Νίκο Τρίγκα, ο οποίος αφύλαχτος στη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ζακυνθινής εστίας. Η μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι τώρα στο ματς.

29′ Εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διαμαντή. Δύσκολη στιγμή για τα καρέ της Ζακύνθου.

30′ Πρώτο μισάωρο στα Βραχνέϊκα, χωρίς σκορ το ματς.

35′ Στο ίδιο τέμπο το ματς, δεν υπάρχουν φάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πρέπει να γίνει πιο απειλητική η Ζάκυνθος, να τη νιώσει η αντίπαλη άμυνα.

40′ Δεν έχει αλλάξει κάτι στο γήπεδο του Διαγόρα.

42′ Μεγάλη ευκαιρία για το Διαγόρα, σε φάση διαρκείας ο Μιχαηλίδης από τα δεξιά έπιασε το σουτ, μετά από κόντρες ο Κωστής θα σουτάρει οι Πέττας και Τριανταφυλλίδης θα κόψουν την τελευταία στιγμή.

43′ Μεγάλη φάση για τη Ζάκυνθο, όταν ο Σκοζάϊ με ωραία ενέργεια θα δώσει στον Πέττα που θα σουτάρει με τη μπάλα να “γλείφει” το αριστερό δοκάρι του Θωμά και να απομακρύνεται.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Άργησε να βρει τα “πατήματα” της η Ζάκυνθος, η οποία μετά το 30′ περιόρισε τη δράση των παιχτών του Διαγόρα. Κινητήριος μοχλός ο Γεωργαντόπουλος για την ομάδα του Ανδρέα Ζήκου. Πάντως η Ζάκυνθος πέτυχε τον αρχικό της στόχο να μη δεχτεί γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Αγωνία για την επανάληψη.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, με το Ζαϊρί να περνά στη θέση του Γιώργου Βαρότση.

Έχει μπει πιο επιθετικά η Ζάκυνθος στο δεύτερο.

Βρέχει καταρρακτωδώς στο γήπεδο του Διαγόρα.

52′ Ζαϊρί από δεξιά βγάζει για τον Σκοζάϊ που θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ. Καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο.

54′ Σέντρα- σουτ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα άουτ.

55′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΟΡΑ (1-0), τραγικό λάθος της άμυνας με τους Λιάμη, Διαμαντή να μην μπορούν να συνεννοηθούν και τον Κωστή να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία, να κλέβει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με εντελώς άδειο τέρμα.

58′ Σουτ του Μιχαηλίδη, η μπάλα θα περάσει μόλις άουτ.

60′ 1-0 προηγείται ο Διαγόρας, μετά το γκολ του Κωστή.

Έχει “ανοίξει” το ματς, η Ζάκυνθος πρέπει να ψάξει επειγόντως την ισοφάριση.

64′ Ευκαιρία για το Διαγόρα, με το Μιχαηλίδη να σουτάρει δυνατά από δεξιά η μπάλα θα “γλείψει” το δοκάρι του Διαμαντή και θα φύγει άουτ.

Έκοψε τα “πόδια” των φιλοξενούμενων το γκολ του Διαγόρα.

66′ Μεγάλος λάθος του Τσιριγώτη, που έχασε τη μπάλα απ’ τον έλεγχο του θα κάνει φάουλ στον Σαραντόπουλο, στα όρια της περιοχής. Κίτρινη στο Ζακυνθινό μέσο.

Ο Διαγόρας ψάχνει σε κάθε ευκαιρία την αντεπίθεση, με δεδομένη τη διάθεση των φιλοξενούμενων να βγουν μπροστά.

Κυρίαρχοι στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι.

69′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς παίρνει τη θέση του Άμος.

70′ Εκτέλεση κόρνερ του Ζαϊρί, ο Πέττας προσπαθεί να γυρίσει τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι χωρίς αποτέλεσμα.

73‘ Σουτ του Παπαδόπουλου Θ. η μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Διαμαντή.

Βρέχει ξανά στα Βραχνέϊκα.

75′ Παραμένει το 1-0, με τη Ζάκυνθο να μη δείχνει ικανή να αντιδράσει.

Κίτρινη κάρτα στον Σαραντόπουλο.

76′ Αλλαγή για το Διαγόρα, βγαίνει ο σκόρερ Κωστής και στη θέση του ο Χριστόπουλος.

80′ Σέντρα του Ζαϊρί (επικίνδυνη) μπλοκάρει εύκολα ο Θωμάς.

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, μεγάλη αγωνία η Ζάκυνθος θέλει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ το γκολ της ισοφάρισης.

82′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΟΡΑ (2-0), Σκόρερ ο Σαραντόπουλος, με ατομική προσπάθεια. Ίσως στο ξεκίνημα της φάσης, να υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Πέττα που δεν δόθηκε. Η Ζάκυνθος είναι πλέον και με τα δύο “πόδια” στο τοπικό πρωτάθλημα.

83‘ Αλλαγή για το Διαγόρα, ο Παπαδόπουλος Θ. εκτός, στη θέση του ο Πετρόπουλος.

Κίτρινη κάρτα στο Χριστόπουλο, για καθυστέρηση.

85′ Λάθος του Μαρίνου, θα κοπεί την τελευταία στιγμή από την άμυνα ο Χριστόπουλος.

86‘ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Μαρίνος εκτός ο Παπαδόπουλος Δ. στη θέση του.

88′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΟΡΑ (3-0): Σκόρερ για τους γηπεδούχους, με σκόρερ το Χριστόπουλο ο οποίος ανενόχλητος έδωσε τη χαριστική “βολή” στη Ζάκυνθο.

90+2′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΓΟΡΑ (4-0): Νέα αντεπίθεση του Διαγόρα, ο Χριστόπουλος θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Αλλαγές για το Διαγόρα στις καθυστερήσεις, Αδαμόπουλος αντί Μιχαηλίδη και Κουτρούμπας αντί Καλιτσουνάκη.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 4-0

Τελικό συμπέρασμα: Ολική “κατάρρευση” του ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο δεύτερο ημίχρονο το οποίο εξελίχθηκε σε “εφιάλτη¨ για τους νησιώτες, που αποχαιρετούν οριστικά την κατηγορία. Το πρώτο τέρμα (Κωστής) μετά από τραγικό λάθος της άμυνας, αποτέλεσε “μαχαιριά” στην “καρδιά” των φιλοξενούμενων, που στην συνέχεια είχαν “φτερά” στα πόδια και σκόραραν άλλες τρεις φορές με Σαραντόπουλο (το δεύτερο) και δύο ακόμη τέρματα από το Χριστόπουλο. “Λευκή πετσέτα” οι φιλοξενούμενοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα άλλα ματς η Αχαϊκή “απέδρασε” με διπλό από τη Βάρδα (0-1), οι πρωτοπόροι Αστέρας Αμαλιάδας και Αστέρας Βλαχιώτη νίκησαν Καλαμάτα (3-1) και Λεωνίδιο (2-0) και όλα μεταξύ τους θα κριθούν τα πάντα την τελευταία αγωνιστική.