Δεν ικανοποίησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η Ζάκυνθος η οποία κατά κοινή ομολογία έκανε το χειρότερο πρώτο ημίχρονο τη φετινή χρονιά. Γνώριζε τα “κατατόπια” ο Δημήτρης Μαγκαφίνης με τους παίκτες του να κτυπούν τα αδύνατα σημεία της Ζακύνθου. Μοιραίος ο Γουίλσον Τσιμέλι που έχασε πέναλτι στο 79′ (το απέκρουσε ο Μουζάκης) και δεν έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να μπει ξανά στο ματς. Τα δύο γκολ της Αρτάκης τα πέτυχε ο Δημήτρης Χατζηστάμου (6′-20′). Στο +5 η Ζάκυνθος από την 11η θέση και την ζώνη που υποβιβασμού. Χειροκρότησαν στο τέλος οι φίλοι της ομάδας τους παίκτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος. Ζεστή υποδοχή και στον Δημήτρη Μαγκαφίνη (πρώην προπονητή του ΑΠΣ Ζάκυνθος).

Το γνωμικό που λέει ότι: “Δεν υπάρχει ευνοϊκός άνεμος γι’ αυτόν που δεν ξέρει πού πηγαίνει”, ισχύει από την ανάποδη στην περίπτωση της Νέας Αρτάκης και το προπονητή της Δημήτρη Μαγκαφίνη. Διότι η Νέα Αρτάκη είχε ευνοϊκό άνεμο και αυτός ήταν ο ίδιος Καβαλιώτης τεχνικός, ο οποίος γνωρίζοντας τα “κατατόπια” της ομάδας που έχει δουλέψει στο παρελθόν 5 διαφορετικές φορές, δημιούργησε πρόβλημα στους νησιώτες και πριν προλάβουν να συνέλθουν, ήδη βρισκόταν με 2 τέρματα πίσω στο σκορ (!!!). Η Νέα Αρτάκη “κτύπησε” στα αδύνατα σημεία τη Ζάκυνθο μέσα στην έδρα της, κυρίως φυσικά από την αριστερή πλευρά της νησιώτικης ομάδας αλλά και από τον άξονα, στην γρήγορη μετάβαση που γινόταν από την φιλοξενούμενη ομάδα.

Πράγματι. Η Νέα Αρτάκη όχι μόνο αιφνιδίασε τη Ζάκυνθο, αλλά για ένα ολόκληρο ημίχρονο “βραχυκύκλωσε” τους νησιώτες οι οποίοι δεν μπορούσαν να μπουν στο ματς και να αλλάξουν το ρου της ιστορίας. Η Ζάκυνθος επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού της αντιπάλου ομάδας, έδειχνε να βρίσκεται εκτός κλίματος. Και επειδή το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι λαθών, η ομάδα που κάνει τα λιγότερα λάθη σε ένα παιχνίδι, συνήθως νικάει.  Ε και… αυτό συνέβη το απόγευμα της Κυριακής.

Η Ζάκυνθος στο Β΄ μέρος έβγαλε αντίδραση. Πίεσε, κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα αλλά ο άνθρωπος που μέχρι πρότινος ήταν άχαστος, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μουζάκη ο οποίος, πριν προλάβει να στήσει την μπάλα ο Παραγουανός είχε πάρει οδηγίες από τον προπονητή του για τον τρόπο που εκτελεί τα πέναλτι ο Τσιμέλι. Το πέναλτι δεν ήταν καλό, ο Μουζάκης έπεσε στην αριστερή του γωνία και έτσι η Ζάκυνθος έχασε την μεγάλη ευκαιρία για να μπει στο ματς και να φτάσει στην ισοφάριση στο 79′.

Το ματς από την αρχή, είχε ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και θέλησαν κυρίως από την δεξιά τους επιθετική γραμμή να αιφνιδιάσουν τη ζακυνθινή ομάδα. Η τριπλέτα, Χατζηστάμου -Παπαδάκη – Σπηλιώτη, δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ζακύνθου. Στο 4΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή σε σουτ του Σπηλιώτη που απέκρουσε ο Δήμας και στην συνέχεια ο Παπαδάκης από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ! ότι δεν συνέβη σε αυτή την φάση, συνέβη 2 λεπτά αργότερα καθώς στο 6΄ ο Δημήτρης Χατζηστάμου από κοντά μετά από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του παγώνοντας το Δημοτικό Στάδιο με αυτή την εξέλιξη που είχε πάρει το ματς.

Και αν πάγωσε εκείνη την στιγμή το γήπεδο, στο 20΄ πέρασε στην εποχή των παγετώνων καθώς ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2ο προσωπικό τέρμα και έκανε το 2-0 για την ομάδα του σε μια φάση που οι παίκτες της Αρτάκης “έκρυψαν” την μπάλα με τελικό αποδέχτη τον Χατζηστάμου που με ωραίο συρτό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Δήμα. Η Ζάκυνθος βρέθηκε μέσα σε 20 λεπτά στην κόλαση και εκεί έμεινε έως στο τέλος του Α’ μέρους με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν την ροή του αγώνα.

Στην επανάληψη,  η Ζάκυνθος,  μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έψαξε το γκολ, διόρθωσε τα κακώς κείμενα του Α΄ μέρους και σε συνδυασμό ότι η Νέα Αρτάκη έδωσε γήπεδο, δημιούργησε προϋποθέσεις πίεσης στην αντίπαλη περιοχή. Στο 56΄ ένα σουτ του Τσιμέλι εξουδετέρωσε ο Μουζάκης. Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη, είχαν ζωντάνια στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπορούσαν να μπουν στο ματς και να μειώσουν.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 78΄ όταν ο Τσιμέλι σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή και ο κος Κεφίλης έδωσε το πέναλτι στους νησιώτες σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα. Ο Παραγουάνος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μουζάκη ο οποίος έπεσε στην σωστή γωνία κρατώντας  την ομάδα του όρθια και τους 500 φιλάθλους στην κερκίδα να έχουν ταχυπαλμίες! Λίγα λεπτά αργότερα η Ζάκυνθος έφτασε ξανά στο γκολ αλλά ο Αγκαράϊ από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα και μα μειώσει σε 1-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν συνέβη κάτι αξιοσημείωτο και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον κος Κεφίλη βρήκε την ομάδα της Νέας Αρτάκης νικήτρια με 2-0. Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφέρουμε ότι μετά το χαμένο πέναλτι του Τσιμέλι σημειώθηκε ένα μικροεπεισόδιο με παράγοντα της ομάδας και ένα φίλαθλο που δεν ανήκει στους οργανωμένους οπαδούς της ομάδας τους “Απέναντι”. Με την επέμβαση των ψυχρεμότερων η παρεξήγηση λύθηκε. Τέλος αξίζει να αναφέρουμε ότι πριν από τον αγώνα δόθηκε μια ανθοδέσμη στον Δημήτρη Μαγκαφίνη από τον Διον. Πέττα επικεφαλής τον “Απέναντι” . Οι “Απέναντι” που ανάρτησαν πανό για τα Τέμπη. Επόμενο ματς για τη Ζάκυνθο με την ΑΕ Κιλελέρ εκτός έδρας

ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ (Μαγκαφίνης): Μουζάκης Μ., Ρέντζας, Στασινόπουλος (75’ Μερτύρης), Τσούπρος, Μπιμπισίδης, Ταυταρίδης, Χατζηστάμου Δ. (63’ Σαλπιγγίδης), Παπαδάκης Β., Παυλίδης Γ. (83’ Γερογιάννης), Ιορδανίδης, Σπηλιώτης (75’ Μεταξάς)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης): Δήμας Ιππ., Μαλαμούλης (46’ Μαλαμούλης), Λιβέρης Στ., Μούστα (84’ Τσίγκρηλας), Σούρμπης Στ., Γουσέτης Ντ.
(84’ Ρίβας Λ.), Τσιμέλι, Νικολακόπουλος, Αγκαράϊ, Χατζηστάμου Απ., Νικολίτσας (69’ Ντούκας)