Κομβικό σημείο στο ματς η μη αποβολή του Εντουάρντο!

Δηλώσεις στην ιστοσελίδα μας έκανε ο τεχνικός του ΑΠΣ Ζάκυνθος Δημήτρης Μαγκαφίνης μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Τηλυκράτη Λευκάδας, εκεί όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 2-0. Ο έμπειρος τεχνικός χαρακτήρισε το παιχνίδι κλειστό ενώ εξέφρασε και τα παράπονα του για τη μη αποβολή του πρώην κυανοκίτρινου Κάρλος Εντουάρντο σε κομβικό σημείο και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.

Αναλυτικά:

«Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε μέσα από δύο στατικές φάσεις. Μια στο πρώτο μέρος που δεν είχαμε καλή αμυντική τοποθέτηση σε ότι αφορά την εκτέλεση κόρνερ και μια στην επανάληψη που λόγω του ότι ήμουν μακριά δεν ξέρω εάν η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Υπήρξαν και από την πλευρά μας δύο σημαντικές φάσεις που θα μπορούσαν να είναι καθοριστικές στο παιχνίδι. Η πρώτη, με την κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε στον Εντουάρντο ο οποίος χτύπησε εν ψυχρώ τον παίχτη μας και του δόθηκε απλώς κίτρινη κάρτα. Εκεί, ο αντίπαλος θα έπαιζε με δέκα παίχτες ενώ το σκορ ήταν στο 1-0. Είχαμε και μια φάση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου βγήκαμε με παίχτη παραπάνω στην αντεπίθεση αλλά δεν είχαμε τη σωστή επιλογή στην τελική πάσα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Και στα δύο ματς με τον Τηλυκράτη δείξαμε ότι δεν είμαστε υποδεέστερη ομάδα, τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στο πρώτο ματς στην έδρα μας. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες παρότι στο επιθετικό κομμάτι δεν ήμασταν καλοί. Τα παιδιά τα έδωσαν όλα, παρόλο που ταλανιζόμαστε από απουσίες και προβλήματα είτε με κάρτες είτε με τραυματισμούς σε ένα πρωτάθλημα με πολλά παιχνίδια. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με τον Βύζαντα. Η ζώνη πήγε στους 4 πόντους μετά τη νίκη του Παναγρινιακού. Είμαστε σε καλό μομέντουμ αλλά πρέπει να ξεκουραστούμε αυτή την εβδομάδα (τρία σερί παιχνίδια σε 8 μέρες) και να παίξουμε ξανά στην έδρα μας. Χρειαζόμαστε νίκες ιδίως στη Ζάκυνθο, για να παραμείνουμε στην κατηγορία.