Την 3η συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Δόξα Πηγαδακίων στο Ρέθυμνο από την ΡΕΑ (Ρεθυμνιακή Ένωση Αθλητών) με 3-0 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ Εθνικής Γυναικών. Η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 3 στα 3 που την φέρνει μόνη στην κορυφή του 2ου ομίλου, καθώς ο Εργοτέλης υποχρεώθηκε σε απώλεια βαθμών στην έδρα της Ολυμπιάδας Υμηττού.

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της η ρεθυμνιώτικη ομάδα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στη “νεοφώτιστη” ομάδα της Δόξας. Στο 12’ η Μαρκουτσά με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, για να σκοράρει στο 26’ η Βορριά έπειτα από όμορφη προσπάθεια και πλασέ για το 2-0 του ημιχρόνου.

Η ΡΕΑ έλεγξε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο και αρκέστηκε στο να κλείσει το σκορ στο 56’ με το δεύτερο γκολ της Μαρκουτσά. Η Ζακυνθινή ομαδα μένει χωρίς βαθμούς στο πρωτάθλημα, εχοντας όμως αποκομίσει τεράστιες εμπειρίες από αυτές τις 3 πρώτες αγωνιστικές.

Το πρώτο της παιχνίδι ως πρώτη διαιτητής στην Α’ Γυναικών είχε η Χανιώτισσα Μαρίλια Ξενάκη. Βοηθοί της ήταν επίσης από το δυναμικό της ΕΠΣΧ η Ελενα Στεφανίδου και Κατερίνα Βράγκου.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας όπως αναφέρει η ΡΕΑ «ήταν αφιερωμένος στην εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, στο πλαίσιο του κοινωνικού μας προγράμματος και τη συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας του Δήμου Ρεθύμνου.

Διαιτητής: Ξενάκη (Χανίων), Βοηθοί: Στεφανίδου – Βράγκου Αικ. (Χανίων)

ΡΕΑ (Κυριακόπουλος – Πλατής): Κούντου, Σμιλίκοβιτς, Χατζηγιαννίδου, Βορριά, Κιαχίδου, Μαρκουτσά, Εράσο (80’ Παπακωνσταντή), Κοτσάκι, Κουτρή, Μπετανκούρ (90’ Αλεξάκη), Μανωλίτση (46’ Καραμουσαδάκη).

Δόξα Πηγαδακίων (Α. Γκούσκος): Ζαφειροπούλου, Λομποτέση (85’ Χαϊκάλη), Πίλικα (85’ Τσουκαλά), Πότσιου, Ζάγκλη, Μπιρίτη, Κεφαλά, Γεωργακοπούλου, Πλεξίδα (79’ Νταή), Παράσχη (58’ Ρακίπη), Χρυσανθακοπούλου (58’ Μάλκοβα).