Δυστυχώς αυτό ήταν! Η Ζάκυνθος κράταγε τη νίκη και τις όποιες ελπίδες παραμονής στα χέρια της έως το 88΄ του αγώνα αλλά η “τρικυμία” στα τελευταία λεπτά κόστισε ακριβά στους νησιώτες που ισοφαρίστηκαν λίγο πριν το φινάλε και παρ΄ ολιγον ακόμα και να χάσουν το ματς!

Τελικά τι έφταιξε; τι ήταν αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει σωστά η ομάδα της Ζακύνθου και να κρατήσει αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο που θα της έδινε ακόμα ελπίδες παραμονής; Οι φίλαθλοι της ομάδας εμφανώς απογοητευμένοι κατέβηκαν γρήγορα, γρήγορα τα σκαλιά του σταδίου με την πίκρα ζωγραφισμένη στα πρόσωπα τους. Το ίδιο και οι ποδοσφαιριστές και τα μέλη της διοίκησης.

Κανείς,  μα κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που συνέβη! Η Ζάκυνθος στην έδρα της πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 82′ με τον Κούνια και δεν μπόρεσε να το κρατήσει!  Η Ζάκυνθος η οποία έπαιζε την παραμονή της, την υπόσταση της σε αυτή την κατηγορία και στα τελευταία 10 δραματικά λεπτά “ήπιε όλη την θάλασσα του Ιονίου!”

Ότι δεν έκανε ο Αστέρας Βλαχιώτη μέχρι το 82΄ το έκανε στο τέλος του αγώνα! Πραγματικά είναι απορίας άξιον πως έγινε και οι κυανοκίτρινοι έχασαν 2 βαθμούς!!!  Από την ώρα που η ομάδα πέτυχε το γκολ αντί οι παίκτες να εξαφανίσουν την μπάλα  από το γήπεδο, αντί να την καταπιούν,  να καταπιούν τους αντιπάλους έγινε το ακριβώς αντίθετο!

Κρίμα και πάλι κρίμα. Σίγουρα δεν μπορούμε να ρίξουμε το ανάθεμα αλλά ας αναλογίσουν όλοι τι έφταιξε και στον πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς η ομάδα στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων. Ας μας πουν εκεί στην διοίκηση, τελικά ποιος είναι αυτός που έχει στα χέρια του το τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας; Ποιός αποφασίζει για τις αλλαγές. Ποιος αποφασίζει να βάλει μέσα παίκτη (Ελ΄ Γκανάσι) που ήρθε προχθές μετά από απουσία ενός μήνα; ποιος τελικά θα πάρει την ευθύνη για αυτό που συνέβη αυτό το απόγευμα της 10ης Απριλίου 2022!

Σε αυτά τα τελευταία 10 λεπτά, την ώρα που η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά,  καμιά σκοπιμότητα, καμιά πρωτοβουλία για να ανακοπεί ο ρυθμός του Αστέρα που έμοιαζε καταιγιστικός!!!  Και μέσα σε αυτή την δίνη ήρθε και το “κερασάκι στη τούρτα” από την κάκιστη διαιτησία του κου Καλαντζή εκ Θεσσαλίας ορμώμενου που έκανε τα πάντα για να κάνει το ματς πολεμικό καθώς με τα απαίσια σφυρίγματα του έδωσε πολλά δικαιώματα στους ζακυνθινούς! Δυστυχώς τέτοιες διαιτησίες να λείπουν!

Η Ζάκυνθος δεν ήταν καλή. Ήταν κακή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ηταν νωθρή, υποτονική και ασύνδετη. Τ πρώτο μέρος ήταν από τα χειρότερα που έχουμε δει στο στάδιο από πλευράς Ζακύνθου με καμία φάση καταγεγραμμένη από πλευράς γηπεδούχων.

Η Ζάκυνθος ήταν υπνωτισμένη, ήταν η ομάδα που ήθελε το ματς, τους βαθμούς για να μείνει ζωντανή μόνο που δεν μπορούσε! Τα λεπτά κυλούσαν με τους γηπεδούχους να ψάχνονται να βρουν αγωνιστικό πλάνο στο ματς και να πιέσουν τον αντίπαλο ο οποίος όσο να λεπτά κυλούσαν τόσο ανέβαζε στροφές αλλά χωρίς ωστόσο να είναι απαλειπτικός.  Από το 30΄ και μετά οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη άρχισαν να επισκέπτονται την περιοχή του Μέντες.

Στο 35΄ ο Αστέρας βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ . Ο Φερέϊρα βρήκε καταπληκτικά τον Μπάτροβιτς με όμορφη κάθετη στην κίνηση, στην πλάτη της άμυνας της Ζακύνθου, ο τελευταίος βρέθηκε σε τετ α τετ σούταρε δυνατά αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΑΠΣ!!! Η πίεση του Αστέρα συνεχίστηκε και στο 39΄ οι Λάκωνες βρέθηκαν και πάλι σε θέση βολής. Ο Μπάτροβιτς βγήκε στην αντεπίθεση   προσπάθησε να βρει τον Μπούτνικ, αλλά ο Κούνια έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα φτάσει στον τελευταίο!

Η Ζάκυνθος απείλησε στο 41′ από στημένη μπάλα. Όταν από εκτέλεση κόρνερ του Νικολακόπουλου, ο Κούνια πήρε την κεφαλιά, με τον Ιωαννίδη να διώχνει με υπερένταση ξανά σε κόρνερ στο μέσο της εστίας του!

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 0-0

Σχόλιο 1ου ημιχρόνου: Κακό ποιοτικά παιχνίδι σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Ζάκυνθος και Βλαχιώτης με το μυαλό κυρίως  τα μετόπισθεν τους και δεν βγήκαν μπροστά με αξιώσεις. Η αναμέτρηση μεταφέρθηκε  στον χώρο του κέντρου όπου επικρατήσαν οι δυνατές μονομαχίες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν για στους φιλοξενούμενους όπου ο Μπάτροβιτς νικήθηκε από τον Μέντεζ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ, με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να κρατά όρθια την ομάδα του.

Στη επανάληψη αρχικά επικράτησε το ίδιο σκηνικό. Η Ζάκυνθος συνέχιζε να είναι νωχελική και ο Αστέρας Βλάχιώτη να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Οι κυανοκίτρινοι μετά το 65΄ανεβασαν στροφές και προσπάθησαν με κάθε τρόπο να μεταφέρουν την μπάλα στην περιοχή του Ιωαννίδη. Φάσεις όμως δεν υπήρχαν! Η Ζάκυνθος με την παρότρυνση  του κόσμου πίεσε και έψαξε το γκολ από γη και ουρανό!

Στο 80΄ μετά από κόρνερ η Ζάκυνθος φλέρταρε με το γκολ! Η μπάλα έφτασε στον Κάμερον που προσπάθησε να αποφύγει τον Ιωαννίδη με εκπληκτική ντρίπλα αλλά ο γκολκίπερ του Βλαχιώτη του έβαλε στοπ και στην συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν! Σε αυτά τα κρίσιμα λεπτά το γήπεδο είχε πάρει μια κλίση προς την περιοχή του Βλαχιώτη!

Οι νησιώτες πίστεψαν ότι γκολ θα έρθει, το ίδιο και ο κόσμος! Και τελικά δικαιώθηκαν όλοι ήταν στο 84΄ ο Νικολακόπουλος εκτέλεσε αριστοτεχνικά ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Κούνια (φωτο) έκανε την κίνηση και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιωαννίδη γράφοντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Αυτό ήταν! Tο γήπεδο πήρε “φωτιά” στην κυριολεξία! Όλοι πίστεψαν ότι η νίκη είναι κοντά!

Αυτό όμως δεν συνέβη καθώς από εκείνο το σημείο και μετά η Ζάκυνθος τα έκανε θάλασσα! Μερικοί παίκτες δεν μάρκαραν όπως θα έπρεπε, την ώρα που πίεζε ο αντίπαλος!!! Το μομέντουμ ήταν με το μέρος του Αστέρα Βλαχιώτη που πίεσε και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην περιοχή της Ζακύνθου.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να διαχειριστούν αυτό το εύθραυστο 1-0. Ο Αστέρας προειδοποίησε στο 88′ με τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία!!!  Ο Παπουλής έκανε την συρτή σέντρα από τα αριστερά, ο Μπούτνικ έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε, με τον Φλένσμποργκ να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Μέντεζ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή μπλόκαρε!

Όμως στο 90΄ συνέβη αυτό που δεν έπρεπε να συμβεί! Ο Φερέϊρα ταλαιπώρησε την άμυνα της Ζακύνθου, έκανε την σέντρα, προς τον Μπούτνικ και ο φορ του Αστέρα με υποδειγματικό διαγώνιο συρτό σουτ έκανε το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Και σαν να μην έφτανε και αυτό, στο 93΄ παρά λίγο οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την ανατροπή της δεκαετία!  Ο Φερέϊρα έβγαλε σέντρα , ο Φλένσμποργκ προσπάθησε να κάνει το γυριστό αλλά ο Καλλιβωκάς έδιωξε σε κόρνερ!

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ-ΑΣΤΕΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 1-1

Σχόλιο αγώνα: Καταδικαστικό αποτέλεσμα για την ομάδα Ζάκυνθο που πλέον βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην Γ’ Εθνική. Η ομάδα της Ζακύνθου ήθελε μόνο νίκη προκειμένου να παραμείνει ζωντανή και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες είχε για παραμονή. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν δικαιούταν δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στα μετόπισθεν, οι νησιώτες στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη, πίεσαν και έκλεισαν στα καρέ τους τον Βλαχιώτη με αποτέλεσμα να βρουν το γκολ με τον Μίγκελ Κούνια, ωστόσο ο Αστέρας κατάφερε να βρει την ισοφάριση πολύ γρήγορα με όμορφο γκολ του Μπούτνικ.

Πολλά τα παράπονα των γηπεδούχων για τον διαιτητή Καλαντζή (Θεσσαλίας) που είχε βοηθούς τους Κωστάντζιο (Εύβοιας) και Μάνο (Λάρισας). Τέταρτος ήταν ο Θεοχάρης (Θεσσαλίας).

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Νόλης- Κάραμα): Μέντες, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Ζε Εσόνο, Σούρμπης, Μπαζάν (61′ Ελ Γκανάσι), Κάρλος Εντουάρντο (83′ Λάμπογλου), Τσιμέλι, Ρουκουά (61′ Κάμερον)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Φυντάνης Ηλ.): Ιωαννίδης, Λάμτσε, Χράτσοβ, Φουρλάνος, Πεχλιβανόπουλος, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροβ (83′ Αναστασόπουλος), Μπάτροβιτς (83′ Φλένσμποργκ, Μπούντνικ, Φερέϊρα, Σιντορένκο (75′ Παπούλης)