Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής για τα μπαράζ ανόδου μεταξύ της Θύελλα Αμπελοκήπων και του Παλληξουριακού, το απόγευμα της Κυριακής. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 2-2. Μια ισοπαλία που αφήνει πικρία στη ζακυνθινή ομάδα που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν καλύτερη, ‘έχοντας φυσικά τις ευκαιρίες αλλά και το δοκάρι (Κάρδαρη) να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που τόσο πολύ ήθελε, έτσι ώστε να μπορέσει να φτάσει τους 6 βαθμούς για να έχει βάσιμες ελπίδες για να μπει στην τριάδα που οδηγεί στην άνοδο στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Όπως πήγε το ματς, η ομάδα του Παλληξουριακού πρέπει να έφυγε ευχαριστημένη από τη Ζάκυνθο καθώς η ισοπαλία με βάση την εικόνα των “κόκκινων” είναι μια χαρά αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που δίνει ελπίδες για άνοδο στο κεφαλλονίτικο σωματείο.

Ένα παιχνίδι που είχε πάθος αλλά και ένταση που αποτυπώθηκε στο 60΄ του αγώνα με σύρραξη αλλά και με προσωρινή διακοπή με τον διαιτητή της αναμέτρησης Ανδρέα Μπέγκο να αποχωρεί μαζί με τους βοηθούς του Μακρή και Τζάκα για τα αποδυτήρια αφού πρώτα απέβαλε από τον αγώνα, τον Πολυδωράτο από τον Παλληξουριακό και τον Μούστα από την Θύελλα!

Μετά από 10 περίπου λεπτά το ματς συνεχίστηκε με το κλίμα να μυρίζει μπαρούτι σε κάθε φάση και με τους φιλάθλους να τα έχουν με τους παίκτες του Παλληξουριακού καθώς αυτοί απαντούσαν στην κερκίδα! ο Κος Μπέκος όμως απέβαλε αδίκως τον ποδοσφαιριστή της Θύελλας (Μούστα) ο οποίος πήγε να χωρίσει τους συμπαίκτες του. Οι άνθρωποι της Θύελλας εμφανώς εκνευρισμένοι τα έχουν με τον Διαιτητή του αγώνα, διότι όπως υποστηρίζουν η ομάδα τους στερήθηκε στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της στην προσπάθεια που έκανε για να φτάσει στη νίκη!

Η αλήθεια είναι ότι ο διαιτητής δεν είχε την εμπειρία εκείνη την στιγμή να “καθαρίσει” την φάση, παρά όταν πέρασε αρκετή ώρα έβγαλε τις κάρτες!  Η Θύελλα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε πίεση στην αντίπαλη άμυνα.

Στο 14΄ ο Νίκος Κακολύρης με δυνατό σουτ και μετά από λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Βλάχο έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 20΄ του αγώνα ο Ελβις Τσίνα ελίχθηκε από αριστερά στην περιοχή του Παλληξουριακού και με ωραίο δυνατό-διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Η Θύελλα όμως δεν μπόρεσε να διαφυλάξει αυτό το σκορ καθώς πάρα πολύ γρήγορα η κεφαλλονίτικη ομάδα απάντησε με έναν κεραυνό του Αργεντίνου Πατσέκο ο οποίος μείωσε σε 2-1 στο 23′.

Ο Μπράτι λίγα λεπτά αργότερα (30΄) με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσια σε 2-2. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Θύελλα ήταν καλύτερη και έψαξε το γκολ της νίκης. Στο 57΄ η ζακυνθινή ομάδα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Κάρδαρης εκτέλεσε κόρνερ με την μπάλα να περνάει παράλληλα με το τέρμα αλλά να μην καταλήγει στα δίκτυα!

Οι αψιμαχίες όμως που έγιναν στο 65΄ του αγώνα μεταξύ παικτών έκοψαν τον ρυθμό της Ζακυνθινής ομάδας. εν τούτοις όμως, η Θύελλα είχε την μεγάλη ευκαιρία στο 82 ΄ για να πάρει τη νίκη με το δοκάρι του Κάρδαρη μετά από απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ! Τελικά ούτε ο Μαλαφούρης στο 87΄ δεν κατάφερε να στείλε την μπάλα στα δίχτυα στο σουτ που έκανε καθώς οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα!

Το τελικό σφύριγμα του κου Μπέκου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2. Ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί επ΄ ουδενί τη ζακυνθινή ομάδα που έμεινε στους 4 βαθμούς. Ο Παλληξουριακός με 6 βαθμούς έχει ακόμα ελπίδες για να πάρει την 3η θέση που οδηγεί στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Θύελλα Αμπελοκήπων (Τρουπιώτης) Διαμαντής Κυριάζος (74΄ Σοφός), Τσίνα, Αγγελίδης, Τζιαφέρης, Ντάσης, Couty Huco, Moύστα, Κακολύρης (74΄ Ματαράγκας0, Κάρδαρης, Διαμαντής (46΄ Κάρδαρης Θ..

Παλληξουριακός: ( Παθεοδωρόπουλος ) Bλάχος, Πολυδωράτος, Καράϊ, Πατσέκο, Κουκοβίνος, Αντωνάτος (88΄ Αντωνάτος), Μπράτι (65΄ Λυκούδης), Haxhai, Αντωνάτος, Γεωργάκης, Συριάτος (88΄ Γαλανός).

Ατρόμητος Π. (1-9) 0

*Σε αυτό το ειδικό πρωτάθλημα, ως κριτήριο ισοβαθμίας δεν υπάρχει το μεταξύ των ομάδων παιχνίδι.