Τη νίκη της χρονιάς πήρε η ομάδα Νέων του ΑΠΣ Ζάκυνθος μέσα στη Μίκρα (φώτο) “σπίτι” του δεύτερου της βαθμολογίας (!) Ηρακλή με σκορ 0-1. Πρόκειται για την δεύτερη νίκη της επί του “Γηραιού” τη φετινή χρονιά, μετά το 4-2 του πρώτου γύρου στο γήπεδο του Μαχαιράδου.

Χρυσός σκόρερ για τους μικρούς Κυανοκίτρινους ο Νίκος Γιακουμέλος δύο λεπτά πριν το τέλος, με τους ποδοσφαιριστές να ξεσπούν σε έξαλλους πανηγυρισμούς μετά το τελικό σφύριγμα. Ήταν αναμφίβολα το πιο γλυκό φινάλε σε μια χρονιά, που οι περισσότεροι είχαν καταδικασμένη την ομάδα αυτή, ακόμη και ότι θα τερματίσει στην τελευταία θέση.

Και όμως αυτά τα παιδιά, στην πλειοψηφία τους 97άρηδες και 98άρηδες και μικρή βοήθεια από επαγγελματίες της πρώτης ομάδας, πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό πρωτάθλημα, διαψεύδοντας όλα τα προγνωστικά. Ότι και να γίνει στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο ΑΠΣ Ζάκυνθος τερματίζει οριστικά στην 8η θέση που για τα δεδομένα με τα οποία ξεκίνησε η φετινή σαιζόν μοιάζει σαν πρωτάθλημα!

Οι νησιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, είχαν τις ευκαιρίες τους αλλά δε μπόρεσαν να σκοράρουν σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις.

Ειδικά στο δεκάλεπτο 55′-65′ η Ζάκυνθος απείλησε με τους Αριστομενόπουλο (φάουλ), Τσάβο (κεφαλιά) και Καψάσκη (σουτ), όπου σε όλες αντέδρασε σωστά ο αντίπαλος γκολκίπερ!

Ο Ηρακλής προσπάθησε στο τελευταίο 20λεπτο να φτάσει στο γκολ, πίεσε για να το πετύχει αλλά λίγο πριν το τέλος οι τρομεροί πιτσιρικάδες του Σπύρου Φιορεντίνου πήραν την ιστορική νίκη με γκολ του νεαρού επιθετικού στο 88′.

Υπόψη ότι η αποστολή αναχώρησε με το τελευταίο καράβι χθες το απόγευμα, φτάνοντας στην συμπρωτεύουσα αργά τα ξημερώματα του Σαββάτου. Το γεγονός αυτό από μόνο του, δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα θα παραμείνει απόψε στη Θεσσαλονίκη, όπου θα έχει βραδινή έξοδο “δώρο” από την διοίκηση ως ανταμοιβή για την εξαιρετική χρονιά που είχε φέτος.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Σπύρος Φιορεντίνος): Τσιότας, Τζούμπας (75′ Μαμφρέδας), Αριστομενόπουλος, Ελέζι, Μυλωνάς, Πέττας (70′ Γιακουμέλος Ν.), Παναγιωτόπουλος, Τζιζαερλής, Καψάσκης (λ.τ.88′  Γιακουμέλος Διον.), Ρουχίτσας (λ.τ. 35′ Τσουράκης), Τσάβος