Η ουσία φυσικά είναι αυτή που μετράει στο ποδόσφαιρο και την ουσία στο ματς του Δημοτικού Σταδίου την είχε η Ζάκυνθος η οποία κέρδισε με 1-0 την ΑΕ Λευκίμμης και με 40 πλέον βαθμούς θα βλέπει από τούδε και στο εξής υπό άλλο πρίσμα την εξέλιξη του φετινού πρωταθλήματος.

Σίγουρα,  η Ζάκυνθος σε γενικές γραμμές κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα στο παιχνίδι, όμως στο Β΄ μέρος η είσοδος του Ρίβας έδωσε ζωντάνια στην επίθεση της ομάδας της Ζακύνθου η οποία στα τελευταία 15 λεπτά πίεσε και η πίεση αυτή απέφερε τον “καρπό” του μοναδικού γκολ με τον Παραγουανό Γουίλσον Τσιμέλι ο οποίος “κτύπησε’ σε καίριο σημείο του αγώνα. Αυτό το γκολ έκρινε την έκβαση του αγώνα και έδωσε στη Ζάκυνθο τους τρεις βαθμούς που επιζητούσε στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει νωρίς την παραμονή της στην κατηγορία.

Αυτή η νίκη της Ζακύνθου “βύθισε” την ομάδα της Λευκίμμης στην βαθμολογία και τις εκμηδένισε τις λιγοστές ελπίδες που είχε για να παραμείνει σε αυτήν. Για το Α΄ μέρος δεν έχουνε να πούμε πολλά. Αν θα μπορούσαμε να βάλουμε έναν τίτλο θα ήταν όλα ΜΗΔΕΝ και αυτό γιατί το θέαμα ήταν κακό με τις δύο ομάδες να επιδίδονται στο ποια θα κάνει τα περισσότερα λάθη με το αποτέλεσμα αλλά και την εικόνα να μένουν σε χαμηλά στάνταρ! Η Ζάκυνθος δεν είχε ορμή. Δεν μπήκε δυνατά. Προφανώς επηρεασμένη από την αγωνιστική απουσία μιας αγωνιστικής, δεν μπόρεσε να φανεί και έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα της Λευκίμμης να κάνει όνειρα για θετικό αποτέλεσμα μέσα στο νησί!

Στο 13΄ ο Δήμας έκανε λάθος με τον Μουζακίτη να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, όμως ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου διόρθωσε γρήγορα το λάθος του και μπλόκαρε την μπάλα. Οι “Φαίακες” είχαν δύο καλές στιγμές το ματς. Στο 21΄ μετά από  σέντρα του Κωστακιώτη ο Παπαθανασίου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά ο Μούστα πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Και ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ από τον Μπαλό έδιωξαν οι αμυντικοί της Ζακύνθου εκ΄ νέου σε κόρνερ! Η Ζάκυνθος δεν μπόρεσε έως στο τέλος του Α΄ μέρους να γίνει απειλητική και έτσι  οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με αυτό το 0-0.

Στην επαναληψη, ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης βλέποντας ότι επιθετικά η ομάδα του είχε θέματα, πέρασε τον Ρίβας στην θέση του Νικολίτσα και τον Ντούκα στην θέση του Χατζηστάμου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να απελευθερωθεί ο Λιβέρης και ο Ρίβας μαζί με τον Τσιμέλι να έχουν καλύτερη συνεργασία. Η Ζάκυνθος επιθετικά ήταν καλύτερη και όσο περνούσαν τα λεπτά ενέτεινε τις προσπάθειες της.

Στο 59΄ η Ζάκυνθος έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν  ο Τσιμέλι με ωραία πάσα βρήκε τον Ρίβας σε απόσταση βολής, ο Αργεντίνος όμως νικήθηκε από τον Πιττατζή ο οποίος έσωσε την ομάδα του! Στο 64΄ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Νικολακόπουλου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ραφαήλ Πιττάτζη! Στο 77΄ του αγώνα οι άνθρωποι από τον πάγκο αλλά και οι παίκτες της Λευκίμμης, διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή κο Οικονόμου για πέναλτι που δεν έδωσε σε ανατροπή του Παπαθανασίου!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα. Η Ζάκυνθος στο 80΄ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Λιβέρη ο Σούμπης από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πιττάτζη ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ! Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Σούρμπης το έκανε ο Τσιμέλι 2 λεπτά αργότερα. Μετά από κεφαλιά του Νικολακόπουλου η μπάλα στρώθηκε στον Τσιμέλι ο οποίος με νέα κεφαλιά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της Λευκίμμης και έκανε το 1-0 για την ομάδα του! Στα εναπομείναντα λεπτά, Η Ζάκυνθος διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και στο τέλος πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που την φέρνει ψηλά στην βαθμολογία με 40 βαθμούς.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης για διαμαρτυρία

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Στάθης Καραμαλίκης): Δήμας, Μαλαμούλης, Λιβέρης, Μούστα, Σούρμπης, Γουσέτης, Τσιμέλι, Νικολακόπουλος, Αγκαράϊ, Χατζηστάμου, Νικολίτσας

Πάγκος: Ντούκας, Τσουκαλάς, Ρίβας, Φυτόπουλος, Ραγιάς, Κακολύρης, Τζατζανάς, Τσίγκρηλας, Στύλλα Τελέν

Α.Ε. ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Χρήστος Αγγέλης): Πιττάτζης, Μοτσοβίλα, Μπαλός, Σκιαδάς, Παπαθανασίου, Τσοπανάς, Μουζακίτης, Σπανός, Βασσάκης, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης

Πάγκος: Κουρής, Βασιλάκης, Παγκράτης, Τσούτσης, Μπαλός, Νίτας