Μια «πικρή» ήττα με μόλις έναν πόντο διαφορά (41-40)γνώρισε η ομάδα Κορασίδων της ΑΓΕΖ στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην αντίστοιχη του Εσπέρου Πατρών, παρά την  προσπάθεια που κατέβαλε στην 4η και τελευταία περίοδο να φύγει από την πρωτεύουσα της Αχαΐας με το ροζ φύλλο αγώνα. Οι παίχτριες της Μαίρης Μαλεβίτη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 18-21 αλλά έχασαν το προβάδισμα τους στην 3η περίοδο με τον Έσπερο να προηγείται 31-29. Τελικά, και μετά από αγωνιώδη εξέλιξη στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχες επικράτησαν με το οριακό 41-40, έχοντας ως κορυφαίες τις Δροσοπούλου με 20 και Ρηγοπούλου με 11 πόντους. Πρώτη σκόρερ για την ΑΓΕΖ ήταν η Ζαρκάδη με 23.

Τα δεκάλεπτα: (14-10), (04-11), (13-08), (10-11)

ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΟ (Φλωράτος): Σολωμού 2, Ανδρικοπούλου, Ρηγοπούλου 11 (1), Τσιρογιάννη 6, Φάκου, Δροσοπούλου 20, Ακότα-Τζέιμς 2.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Μαλεβίτη): Αρβανίτη, Κεφαλληνού, Πλέσσα Φ. 2, Αγγελή 2, Μαρκεσίνη 4, Ζαρκάδη 23, Πέρο 4, Στάθη, Πλέσσα Αντ. 5.

Φωτό: agez.gr