Μια σπουδαία νίκη που την κρατάει γερά στο “κόλπο” της κατάκτησης του πρωταθλήματος πήρε η ψυχωμένη Θύελλα Αμπελοκήπων απέναντι στον σκληροτράχηλο και επικίνδυνο Αστέρα Μαχαιράδου, με “χρυσούς” σκόρερ τον Μούστα στο 71′ και Μαλαφούρη στο 90+8′ με πέναλτι σε μια πολύ δύσκολη συνθήκη για τους φιλοξενούμενους που έπαιζαν με παίχτη λιγότερο μετά και την αποβολή του Τζιαφέρη με δεύτερη κίτρινη στο 58′.

Η ομάδα των Παναγιώτη Τρουπιώτη και Θοδωρή Δραγώνα μετά το σπουδαίο τρίποντο εξακολουθεί να καταδιώκει τον πρωτοπόρο Α.Ο. Λεβάντε (37 έναντι 36 βαθμών) και όπως όλα δείχνουν ο πρωταθλητής θα γίνει γνωστός την τελευταία αγωνιστική με τις δύο ομάδες να “συγκρούονται” στο Γήπεδο του Μαχαιράδου με φόντο το βαρύτιμο τρόπαιο. Όλα αυτά αν φυσικά δε “στραβοπατήσουν” μια “στροφή” πριν το τέλος απέναντι σε Αστέρα και Τσιλιβή αντίστοιχα. Από την άλλη μεριά, ο Αστέρας απώλεσε τις όποιες μαθηματικές ελπίδες είχε για να κάνει το “μπαμ” φέτος, παρότι είχε την τεράστια ευκαιρία να κερδίσει το ματς, παίζοντας με παίχτη παραπάνω για μεγάλο χρονικό διάστημα και χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να προηγηθεί αρχικά ή να ισοφαρίσει στην συνέχεια βγάζοντας ουσιαστικά τη Θύελλα εκτός πρωταθλήματος.

Η κόκκινη κάρτα του Τζιαφέρη μάλλον γύρισε “μπούμερανγκ” στους γηπεδούχους που φάνηκαν να μην μπορούν να σηκώσουν τον τίτλο του φαβορί στις “πλάτες” τους και συσπείρωσε τους φιλοξενούμενους που πέτυχαν αρχικά το γκολ με τον Μούστα για να “κλειδώσουν” τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+8′) με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαλαφούρη που διαμόρφωσε το τελικό 0-2. Η Θύελλα μπορεί να καρδιοχτύπησε σε 3-4 ξεχωριστές περιπτώσεις αλλά ο γκολκίπερ Διαμαντής ήταν σε σπουδαία μέρα κάνοντας σπουδαίες επεμβάσεις, όντας καθοριστικός για την ομάδα του.

Το ματς έγινε σε πολύ ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, με αρκετό κόσμο στην κερκίδα, με ένταση σε ελεγχόμενο πλαίσιο και μια καλή διαιτησία που στάθηκε στο ύψος της, παρότι το ματς ήταν σκληρό και δύσκολο με τον Αντώνη Πυλαρινό να βγάζει αρκετές κίτρινες και δύο κόκκινες οι οποίες όμως ήταν στην συντριπτική τους πλειοψηφία τους δικαιολογημένες.

Το ματς

Η Θύελλα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είδε δύο καλές φάσεις για να προηγηθεί. Στο 2′ ο Μούστα πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση αλλά ο Φουτσίγια με ωραία επέμβαση αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 7′ ο Μαλαφούρης με ανάποδο “ψαλίδι” απείλησε ξανά αλλά και πάλι ο Φουτσίγια είπε “όχι” στο 0-1.

Εν συνεχεία η Θύελλα δεν είχε την ίδια “ορμή” με τον Αστέρα να ισορροπεί και στο 10′ να απειλεί με τον Μαρίνο που πρόλαβε την έξοδο του Διαμαντή αλλά άργησε χαρακτηριστικά να τελειώσει τη φάση. Στο 27′ ο Αγαλιώτης εκτέλεσε φάουλ από καλό σημείο αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 35′ ο Μαρίνος υποχρέωσε τον Διαμαντή σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό προσπάθησε με απίθανη ενέργεια να βάλει το γκολ της χρονιάς (αρχικά στόπαρε και πρόλαβε την μπάλα πριν καταλήξει πλάγιο και στην συνέχεια σούταρε με τη μία) χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Στο 37′ η Θύελλα είχε την καλύτερη στιγμή της στο πρώτο μέρος, με τον Αγγελίδη να πιάνει την κεφαλιά σε φάση διαρκείας με την μπάλα να περνάει πάνω από τον Φουτσίγια αλλά τους αμυντικούς να διώχνουν πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Κάπως έτσι ήρθε το 0-0 του πρώτου μέρους που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Τα πάντα συνέβησαν… στην επανάληψη

Στην επανάληψη και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια σπουδαία φάση, τα δεδομένα του ματς άλλαξαν δραματικά με τον Τζιαφέρη Αθ. να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τη Θύελλα να μένει με δέκα παίχτες. Ήταν αναμφίβολα μια τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα να “στριμώξει” τους φιλοξενούμενους και να κυνηγήσει τη μεγάλη νίκη. Κάτι τέτοιο όμως μάλλον “βάρυνε” τα πόδια των παιχτών του Μιχάλη Μαρούδα που είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 68′ με τον Ψάρρη να βρίσκει ωραία τον Μαρίνο που πλάσαρε από δεξιά αλλά ο Διαμαντής έκανε σημαντική επέμβαση στη δεξιά του γωνία κρατώντας το 0-0.

Στο 69′ η Θύελλα βρέθηκε μια “ανάσα” από το γκολ αλλά στην πλαγιοκόπηση του Κομσί από αριστερά ο Μαλαφούρης έπιασε “αέρα” σχεδόν ανενόχλητος στη μικρή περιοχή του Αστέρα. Το παιχνίδι παιζόταν σε “τεντωμένο σχοινί” και στο 71′ η Θύελλα έφτασε στο πολυπόθητο γκολ με τον Τσίνα να βρίσκει υπέροχα τον Μούστα που από κοντά “εκτέλεσε” εν ψυχρώ τον Φουτσίγια για το 0-1 στο 71′ σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Αστέρας προσπάθησε να συνέλθει από την “ψυχρολουσία” είχε μια ακόμη φάση για να ισοφαρίσει το σκορ στο 77′ με τον Κλάδη να εκτελεί φάουλ και τον Ασίμη να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Διαμαντής έδιωξε ξανά σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 80′ ο Σοφός με ωραία σουτ έξω από την περιοχή απείλησε τον Φουτσίγια που έδιωξε με ωραία επέμβαση σε κόρνερ. Στο 83′ είχαμε τη φάση του ματς για τον Αστέρα, όταν ο Μαρίνος έπιασε έναν “κεραυνό” στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Διαμαντής “απογειώθηκε” κάτω από την εστία του διώχνοντας σε κόρνερ με απίστευτη επέμβαση.

Στα 7 λεπτά των καθυστερήσεων ο Αστέρας προσπαθούσε να φτάσει με κάθε τρόπο στην εστία του Διαμαντή αφήνοντας χώρους πίσω. Στο 90+5′ ο Κομσί βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Φουτσίγια αλλά το τελείωμα του ήταν κακό και στο αμέσως επόμενο λεπτό (90+6′) οι γηπεδούχοι “χάιδεψαν” την ισοφάριση με τον Ψάρρη Αν. να βγάζει ωραία σέντρα από τ’ αριστερά, τον Κεφαλωνίτη να βάζει την προβολή και την μπάλα να περνάει σύρριζα άουτ.

Κάπου εκεί τελείωσαν οι όποιες ελπίδες του Αστέρα για την ισοφάριση, με τη Θύελλα να “κλειδώνει” τη νίκη στο 90+8′ με πέναλτι που έκανε ο Κεφαλωνίτης στον Τσίνα και τον Μαλαφούρη να μην αστοχεί από τα 11 βήματα για το τελικό 0-2. Ένα λεπτό πριν είχε αποκατασταθεί και η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Αγαλιώτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη, ενώ οι γηπεδούχοι έδωσαν ότι είχαν για να πετύχουν την απόλυτη “υπέρβαση” ωστόσο λύγισαν απέναντι σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο.

Δύσκολο παιχνίδι για τον Αντώνη Πυλαρινό, ο οποίος όμως τα πήγε πολύ καλά και έβγαλε το ματς έχοντας πλήρως τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του, παρά τις όποιες δυσκολίες του παρουσιάστηκαν. Μάλιστα, δε δυσκολεύτηκε να δώσει αρκετές κίτρινες (πάνω από 10) και 2 κόκκινες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι προσπάθησε να κόψει το “καρπούζι” στη μέση και να μην αδικήσει καμιά ομάδα. Δεν είχαν σημαντικά προβλήματα οι βοηθοί Διονύσης Πλέσσας και Αντώνης Μποζίκης. 4ος διαιτητής ο Ανδρέας Κωστάκης που επίσης δεν είχε κάποιο ζήτημα να τον προβληματίσει.

Συνθέσεις

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Μιχάλης Μαρούδας): Φουτσίγια, Αντίοχος Χ., Βισβάρδης (80′ Παπαδάτος Αν.), Κεφαλωνίτης, Κλάδης, Τσουκαλάς Αλ.(64′ Μπιάζης) , Μαρίνος (90′ Αντίοχος Κ.), Κακολύρης- Βλαντζός, Ασίμης (80′ Ψάρρης Αν.)

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Παναγιώτης Τρουπιώτης- Θοδωρής Δραγώνας): Διαμαντής Λ., Σοφός (90′ Κάρδαρης Θ.), Τσίνα, Αγγελίδης, Τζιαφέρης, Κυριάζος, Κουτί (46′ Κακολύρης Ν.), Ματαράγκας, Μούστα (85′ Κόλα), Κάρδαρης Κ., Μαλαφούρης

Στο άλλο παιχνίδι ο Α.Ο. Λεβάντε επικράτησε του Α.Ο. Τσιλιβή με σκορ 0-3 χάρη στα γκολ των Γκέρσι Ελέζι (2), Παναγιώτη Μαρούδα και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 37 βαθμούς.