ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ 2-2

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλή ένταση, νευρά αλλά και εναλλαγές συναισθημάτων Εθνικός και Αστέρας ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2. Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η κατοχή ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έλεγχαν τον αγώνα και δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ. Από την άλλη γηπεδούχοι προσπάθησαν στην κόντρα επίθεση για κάτι ουσιώδες, ενώ ήταν καλοί στα μετόπισθεν.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ο Κάρδαρης θα βρεθεί τετ α τετ με τον Γιακουμέλο, θα επιχειρήσει το πλασέ αλλά ο πορτιέρο του Μαχαιράδου θα του πει “όχι” κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Όπως λέει η ρήση του ποδοσφαίρου (‘’η μπάλα είναι….’’) στην αμέσως επόμενη φάση ο Παναγιώτης Μαρούδας θα μπει από τα αριστερά θα επιχειρήσει ένα διαγώνιο σουτ, ο Καραπάνος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι ήρθε το 0-1. Ο Αστέρας  ήταν απόλυτα ο κυρίαρχος, μέχρι εκείνο το λεπτό με το Σκουλικάδο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας θα αιφνιδιάσει την άμυνα του Σκουλικάδου και με γκολ από τα ‘’αποδυτήρια’’ θα κάνει το 0-2. Συγκεκριμένα ο Πάστρας θα πιάσει ένα όμορφο γυριστό σουτ, ο Καραπάνος θα κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και στην επαναφορά ο Παναγιώτης Μαρούδας θα γράψει το 0-2 σε κενή εστία.

Ο Εθνικός ωστόσο δεν πτοήθηκε και βγήκε μπροστά. Στο 53’ στην πρώτη του καλή φάση στο δεύτερο μέρος θα μειώσει. Ο Προκόπης θα κάνει το κόρνερ και ο Κάρδαρης με όμορφη κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στην αριστερή μεριά της εστίας του Γιακουμέλου βάζοντας την ομάδα ξανά στον αγώνα. Στην συνέχεια έγινε μια  μικρή σύρραξη μεταξύ παικτών (Βοζαϊτη και Παππά) με το ματς να διακόπτεται για λίγα λεπτά. Τελικά στο 68’ κόκκινη είδαν οι Παππάς για το Σκουλικάδο και Βοζαΐτης για το Μαχαιράδο.

Στο 73’ δοκάρι είχε το Μαχαιράδο, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ στην πορεία της μπάλας θα βρεθεί ο Λούντζης αλλάζοντας της πορεία με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Σκουλικάδου. Έπειτα από λίγα λεπτά ο ψυχωμένος Εθνικός  θα φέρει το ματς στα ίσα.

Ο Αντώνης Κεφαλληνός θα γεμίσει στην περιοχή  και ο Σπύρος Μαρίνος με γυριστή κεφαλιά θα κάνει το 2-2. Από εκεί και έπειτα ο αγώνας έγινε “ρώσικη ρουλέτα”  με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω και τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης.

Τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στον Εθνικό, όταν στο 86’ ο Μαρίνος θα βρεθεί τετ α τετ αλλά το πλασέ που επιχείρησε εξουδετερώθηκε από τον Γιακουμέλο, ενώ στην επαναφορά ο Στήθος από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αστέρας πίεσε ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με σκορ 2-2 σε ένα αποτέλεσμα που μάλλον θα μπορούσε να χαρακτηριστεί δίκαιο.

Εθνικός Σκουλικάδου (Διονύσης Μουζάκης) : Καραπάνος, Ρένεσης, Παπαδόπουλος (53’ Σκέμπι), Παππάς, Ρίκος, Προκόπης, Πλέσσας Α. (75’ Κεφαλληνός Α.), Σάλλας Ι. , Στήθος, Μαρίνος, Κάρδαρης (85’ Λούλος).

Αστέρας Μαχαιράδου (Θοδωρής Παραστατίδης) : Γιακουμέλος, Κακολύρης, Κυβετός, Μαρούδας, Λούντζης, Ντούσης (60’ λ.τ Αντίοχος Κ.), Αντωνόπουλος (88’ Ράπα), Τζελίλης, Πάστρας, Βοζαίτης, Μαρούδας Π.