Μια ισοπαλία που ισοδυναμεί με νίκη, πήρε η Ζάκυνθος στο Αλκαζάρ κόντρα στον Τύρναβο (2-2), παίζοντας με ψυχή χιλίων λεόντων για 68 ολόκληρα λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων) με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Βαρέλα.

Αυτό ήταν ένα από τα «ποιήματα» του Σερραίου Φωτιάδη, ο οποίος έκανε ό, τι περνούσε από το χέρι του, για να κλείσει τον «δρόμο» των Κυανοκίτρινων προς το τρίποντο, που βάσει απόδοσης δικαιούνταν εκατό τοις εκατό.

Ο γνωστός από τα περσινά έργα και ημέρες του σε Δράμα και Καυταντζόγλειο, εξαγρίωσε άπαντες με τα όσα έδινε!

Ήταν μια πραγματική «σφαγή», με τους νησιώτες να διαμαρτύρονται για όλες σχεδόν τις αμφισβητούμενες φάσεις. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς!

Για το πέναλτι που δόθηκε στο 10’ το οποίο απέκρουσε με σπουδαία επέμβαση ο Πολίτης, για την αποβολή του Βαρέλα με δεύτερη κίτρινη όταν ο ρέφερι της αναμέτρησης είδε «θέατρο» του Βαρέλα, πετώντας τον Ουρουγουανό σκόρερ του πρώτου τέρματος εκτός αγωνιστικού χώρου.  Το έργο είχε και συνέχεια!

Οι κίτρινες κάρτες έφευγαν σωρηδόν, στο δεύτερο γκολ του Τυρνάβου άπαντες φωνάζουν για ξεκάθαρο χέρι επιτιθέμενου πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του Πολίτη, ενώ υπήρχαν δύο καθαρές αντεπιθέσεις των παιχτών του Ακίνο που κόπηκαν αρχικά με επιθετικό φάουλ του Οικονόμου και φαρμακερή αντεπίθεση του Βυθούλκα που ο διαιτητής σταμάτησε τη φάση για φάουλ στον Κυριακίδη, δίχως να αφήσει πλεονέκτημα, για να δώσει στην συνέχεια «ελεύθερο»…

D3S_1104

Μάλιστα, το παιχνίδι τελείωσε στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ αρχικά ο τέταρτος είχε δείξει πέντε!!!

Ήταν τέτοιο το πάθος των παιχτών, τόσο σπουδαία η εμφάνιση και η καρδιά που έδειξαν, που το τελικό αποτέλεσμα τους αδικεί ξεκάθαρα. Όχι μόνο γιατί έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα για τόση ώρα, αλλά γιατί οι ευκαιρίες που είχαν δε γινόταν να είναι πιο κλασικές.

Πρώτα στη διπλή φάση με Ευθυμιάδη, Βαρέλα με το «καλημέρα» που έσωσε σωτήρια ο Πρίφτης, το ανεπανάληπτο χαμένο τετ-α-τετ του Πιτταρά στην επανάληψη που καθάρισε ξανά ο γκολκίπερ του Τυρνάβου αλλά και το οριζόντιο δοκάρι του εκπληκτικού Κώστα Οικονόμου όταν το ματς ήταν στο 1-1. Μάλιστα πιο πριν ο αρχηγός είχε εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, με τον Πρίφτη να απογειώνεται ξανά και να λέει “όχι” στο δεύτερο γκολ του ΑΠΣ.

Το σπουδαίο γκολ του Νίκολα Κριτσμάρεβιτς λίγο πριν το τέλος με άπιαστη κεφαλιά, έμοιαζε με θεία δίκη. Θα ήταν κρίμα να τελείωνε το ματς και το κοντέρ να «έγραφε» και 3η άδικη ήττα, μετά τον Αγροτικό Αστέρα και τον Αιγινιακό.

11257705_1444236459222853_857669771_n-(1)

Ο Νίκος Ζαφειρης γνωστός φίλος του ΑΠΣ Ζάκυνθος ταξίδεψε στην Θεσσαλία για να στηρίξει την αγαπημένη του ομάδα.

Το πρώτο γκολ προέρχεται από σπουδαίο κλέψιμο του Οικονόμου, που έδωσε πάσα πάρε-βάλε στο Βαρέλα που δε χαρίστηκε για το 0-1. Πιο πριν ο Πολίτης κατέβασε τα ρολά στο πέναλτι του Καραμανλή, ψωνίζοντας τον έμπειρο αμυντικό στην δεξιά του γωνία.

Ο Τύρναβος εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα που υπήρξε στην αποβολή του Βαρέλα και ισοφάρισε με πλασέ του Πογκόνγκ στο 38′, ενώ ο ίδιος παίχτης έκανε το 2-1 στο 84′, λίγο πριν τη λήξη και πάλι όταν γινόταν ένας χαμός στα καρέ του Πολίτη.

D3S_1207

Η Ζακυνθινή ομάδα όμως δε λύγισε, παρά τα όσα απίστευτα γίνονταν στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας έναν παλικαρίσιο και κυρίως μάγκικο βαθμό, αφαιρώντας παράλληλα δύο υπερπολύτιμους από τους Κυανέρυθρους που έδιναν έναν πραγματικό “τελικό” παραμονής.

Στα αποδυτήρια μετά τη λήξη έγινε χαμός, με τους παίχτες και το τεχνικό τιμ να πανηγυρίζουν έξαλλα, την “απόδραση” από το Αλκαζάρ.

Η αναμέτρηση που ακολουθεί την προσεχή Τετάρτη με την Αναγέννηση Καρδίτσας είναι κομβική για την συνέχεια. Μια νίκη θα είναι ότι καλύτερο για την συνέχεια, αφού σε περίπτωση που έρθει ο πολυπόθητος άσσος η Ζάκυνθος αποκτά μεγάλο ψυχολογικό και βαθμολογικό προβάδισμα απέναντι στους Θεσσαλούς.

Αυτό πρωτίστως πρέπει να αντιληφθεί ο φίλαθλος κόσμος του νησιού, που πρέπει να γεμίσει τις εξέδρες και να “σπρώξει” τους ποδοσφαιριστές στο πιο κομβικό ματς της χρονιάς.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Παληγεώργος, Στεργιανός, Καραμανλής, Σουλιώτης (53′ Κυριάκος), Λαμπρόπουλος, Ντατίδης (46′ Όττα), Μιλουτίνοβιτς, Γεωργίου (78′ Κισκαμπάνης), Ποκόνγκ, Γκούρτσας

.ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Στασινόπουλος, Νόνης, Κρισμάρεβιτς, Κυριακίδης, Μπλέτσας (87′ Βυθούλκας), Οικονόμου, Ευθυμιάδης (74′ Λέκκας), Βαρέλα, Πιτταράς, Κρολ (44′ Τσόπελας).

Πηγή φωτογραφιών: crimsonscorer.gr