Δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να πάει θετικό αποτέλεσμα μέσα στη Γαστούνη ο Εθνικός Σκουλικάδου. Οι νησιώτες πλήρωσαν τα ατομικά λάθη και έτσι ηττήθηκαν από τον Αίαντα με 2-0 για την 14η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η Ζακυνθινή ομάδα ήταν ανταγωνιστική και παρ΄ ολο που βρέθηκε πίσω στο σκορ πάλεψε το ματς, θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Μόλις στο 2′ ο Στάνη έβγαλε τη σέντρα και ο Παπαχριστόπουλος έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Εθνικός προσπάθησε μα φέρει το ματς στα ίσια.  Στο 74′ μετά από μπαλιά του Λιβέρη, οι Μαρούδας και Τσουκαλάς δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ ένα λεπτό μετά σε αντεπίθεση τους οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 με τον Παπαχριστόπουλο που πέρασε και τον τερματοφύλακα για να σκοράρει.

Να πούμε ότι οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από τις αποβολές με δεύτερη κίτρινη στο 85′ του Λιβέρη και στο 90′ του Δούλου. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι νησιώτες παραμένουν στους 13 βαθμούς και οι γείτονες ανεβαίνουν στους 19 βαθμούς. Ο Εθνικός τώρα κυνηγάει τον ΠΑΟΒ και τον Διαγόρα Βραχνεϊκών που έχουν 17 βαθμούς. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η ζακυνθινή ομάδα έχει ένα ματς λιγότερο αυτό με τον Διαβολίτσι στη Μεσσηνία.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντωνιάδης Ν. (Κεφαλληνίας – Ιθάκης) με βοηθούς τους Καρρά Αγγ. (Αχαΐας) και Σταθοπούλου Αλ. (Αχαΐας)

AΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Γαβριλόπουλος Αλ.): Καρακίτσος, Στανής, Βασιλικόπουλος, Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Δούλος, Βράπι (79′ Θεοδωρόπουλος), Ριτσούλι, Σταθάτος (73′ Ρούνης), Παπαχριστόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Καραμαλίκης Στρ.): Χατζηλάρης, Νικολακόπουλος, Γέρσιν, Λιβέρης, Μούστα, Λυρτζής, Βαλάντης, Μπλάτζιος, Μαρούδας (87′ Περιστέρης), Κακολύρης (80′ Σουμελάς), Αγαλιώτης (46′ Κακολύρης)