Ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου το 2ο ματς μπαράζ για την παραμονή της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου μεταξύ του Αργασίου και του Απόλλωνα στην κοινή τους έδρα στο γήπεδο των Αμπελοκήπων. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 5-1 και έτσι πηγαίνουν στο 3ο ματς με σοβαρό πλεονέκτημα καθώς βολεύονται ακόμα και με ήττα κάτω από 4 γκολ! το παιχνίδι είχε ένταση πάθος, αρκετά νεύρα, αποβολή καθώς και αρκετά γραφόμενα στο φύλλο αγώνα από τον διαιτητή Αντώνη Πυλαρινό που “καίνε” το Αργάσι!

Στα του παιχνιδιού τώρα. Το Αργάσι κατάφερε να προηγηθεί με τον Νίλσον στο 16΄ του αγώνα, έχασε ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Απόλλωνας με μπροστάρη τον Διονύση Μαρίνο ισοφάρισε σε 1-1 στο 27΄ του αγώνα μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ένα πέναλτι που σήκωσε κύμα διαμαρτυριών από τους παίκτες και από τον πάγκο του Αργασίου καθώς όπως υποστηρίζουν (οι του Αργασίου)  δεν ‘έγινε καμιά ανατροπή καθώς  ο  παίκτης του Απόλλωνα (Λογοθέτης) έμεινε όρθιος στην φάση αυτή αλλά ο διαιτητής έδωσε ένα πέναλτι που δεν ήταν!

Στο ίδιο λεπτό ο κος Πυλαρινός απέβαλε με κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη)  τον Αλ. Μουζάκη για ριψοκίνδυνο παιχνίδι, έτσι το Αργάσι αναγκάστηκε να αγωνιστεί για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με παίκτη λιγότερο!   Το ματς συνεχίστηκε με αρκετά νεύρα κυρίως από τον πάγκο του Αργασίου και στο 32΄ πάλι ο Μαρίνος  έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά, εκατέρωθεν χαμένες φάσεις με το Αργάσι να έχει πιο πολλές καλές-μοναδικές στιγμές για να πετύχει γκολ.

Αντί αυτού ο νόμος της μπάλας τιμώρησε την φλυαρία των επιθετικών της ομάδας του Ντένη Κόκλα και ο Τζανάρη στο 75΄ έκανε το 3-1 για την ομάδα του Κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Μαρίνος θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για να έρθει και πάλι ο Τζανάρη στο 81΄΄ και να διαμορφώσει το τελικό 5-1 για την ομάδα του Νίκου Κοντονή.

Έτσι με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας ‘αγκαλιάζει” την παραμονή του στην κατηγορία καθώς του αρκεί μια ισοπαλία ή μια ήττα κάτω από 4 γκολ για να γιορτάσει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Στο τέλος του αγώνα τα παράπονα των παικτών και των παραγόντων του Αργασίου προς τον Αντώνη Πυλαρινό εντατικοποιήθηκαν με αποτέλεσμα ο έμπειρος ρέφερι να τα αναφέρει όλα όσα ειπώθηκαν στο Φύλλο αγώνα! Το φ.α “καίει” τον ποδοσφαιριστή του Αργασίου  Κώστα Καρέλα αλλά και τον πρόεδρο της ομάδας Νίκο Αγούλο!

Διαιτητές: Πυλαρινός, Τρομπούκης και Στραβοπόδης

ΑΟ ΑΡΓΑΣΙΟΥ (Ντένης Κόκλας) Καρέλας, Κουρούμαλος Δημ., Κουρούμαλος Διον., Μπάχος, Κάνδηλας (46΄ Μπάχος), Gina, Κολέτσης (46΄ Δημητρίου), Βεντουρής, Νίλσον (70΄ Αγούλος), Νικολός, Μουζάκης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Νίκος Κοντονής) Κόκλας, Λογοθέτης, Κούτσης, Κουρούμαλος, Βαρυπάτης, Γκίτσα, Μαρίνος Κ, Βεντουρής Δ. (46΄ Παναγόπουλος) , Μαρίνος Διον., Ελέζι, Τζανάρη