Ένα σπουδαίο ματς έγινε στον Αγγερικό! Άλλο ένα παιχνίδι που υπενθυμίζει σε όλους ότι φέτος το τοπικό πρωτάθλημα είναι αξιόλογο.

«Χορεύοντας στη βροχή»  θα  μπορούσε να ήταν και ο τίτλος του συγκεκριμένου άρθρου για τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Εθνικός Σκουλικάδου και Φλόγα Κυψέλης θα έδωσαν όλα «νικώντας» τον δυνατό αέρα και την βροχή που “μαστίγωνε” στην κυριολεξία τα κορμιά των παικτών!

Εν τούτοις όμως έγινε ένα θαυμάσιο παιχνίδι με τον Εθνικό Σκουλικάδου να αρπάζει τη νίκη και το τρίποντο από μια φάση και ένα αυτογκόλ κόντρα στην ροή του αγώνα!  Και εδώ επικράτησε ο νόμος του ποδοσφαίρου με την Φλόγα να χάνει τις ευκαιρίες στο Β΄ μέρος να πάρει το ματς και τον Εθνικό να είναι πιο τυχερός αλλά και επίμονος και στο τέλος να χαμογελά με αυτή τη νίκη!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 9΄ με τον σπουδαίο Ανδρέα Κότσα ο όποιος ελιχθηκε ωραία στην μεγάλη περιοχή του Κλάδη και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι πάρα το σοκ του γρήγορου γκολ έβγαλαν αντίδραση, είχαν δοκάρι με τον Κόλα στο 12΄ και δύο μεγάλες στιγμές με τον Άλκη Αλεξανδρίδη ο οποίος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την εστία του Φουτζίγια στο 27΄ και 30΄ αντίστοιχα.

Όμως, στο 34΄ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1 μετά από διαγώνιο συρτό σουτ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο Β΄ μέρος όσο η βροχή δυνάμωνε, τόσο ο ρυθμό γινόταν πιο γρήγορος με τους παίκτες στην κυριολεξία να «χορεύουν» στο βαρύ τερέν!  Στο Β΄ μέρος οι παίκτες του Εγκεμά βγήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν γκολ! Στο 62΄ ο Μπουαζάζ μετα από λάθος μπήκε στην περιοχή, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κλάδη και ο επερχόμενος Κότσα με κεφαλιά έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 1-2!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Γουσέτης μετά από ασθενή απόκρουση του Κλάδη δεν μπόρεσε από κοντά να κλειδώσει τη νίκη για την Φλόγα αφού το πλάσε του έστειλε την μπάλα μα περνά ελάχιστα άουτ! Στο 77΄ όμως μίλησε η ποδοσφαιρική κλάση του Χρήστου Μαλισόβα με με ένα σουτ κεραυνό έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φουτζίγια ισοφαρίζοντας σε 2-2!!!

Στο 82΄ ένα σουτ του Αλεξανδρίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Φουτζίγια! Στο 83΄ χάθηκε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για την Φλόγα με τον Κότσα ο οποίος από πλάγια δεξιά νικήθηκε από τον κήπερ του Εθνικού Βασίλη Κλάδη!

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπουαζάζ να νικηθεί την τελευταία στιγμή από τον Κλάδη! Και εκεί όπου όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην ισοπαλία σε μια σέντρα που έγινε από έξω δεξιά για τον Εθνικό  ένας από τους καλύτερους παίκτες της Φλόγας,  ο Τσώλης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα σε κόρνερ την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το τελικό 3-2 για την ομάδα του Εθνικού Σκουλικάδου!

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Φλόγας προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι έφυγαν από το γήπεδο με την πίκρα ζωγραφισμένη στα χείλη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν σαν μικρά παιδιά τη μεγάλη νίκη! Στο τέλος τα αίματα άναψαν και παρ΄ ολίγο να γενικευθεί σύρραξη με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την κατάσταση!

Μέτα από αυτή τη νίκη ο Εθνικός έφτασε τους 23 βαθμούς μένοντας πρώτος την βαθμολογία και η Φλόγα Κυψέλης να έχει 17 βαθμούς και να απομακρύνεται από την κορυφή.

Πολύ καλή η διαιτησία του Αντώνη Μποζίκη και των βοηθών του Πυλαρινού και  Κωστή

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Γιώργος Καράμπελας) Κλάδης, Γιακουμέλος, Μετζαλίρας, Προκόπης, Κλάδης Αγγ. Πέττας, Μαλισόβας, Κόλα, Σταμίρης, Λίβος, Αλεξανδρίδης.

ΦΛΟΓΑ ΚΥΨΕΛΗΣ ( Πατρικ Εγκεμά)  Φουτζίγια, Βαζούρας, Τσώλης, Σαλομπεχάϊ, Κοζής, Κάκος, Γουσέτης Α., Πολίτης, Σούλα, Κότσα, Μπουαζάζ