Την 3η του σερί νίκη επί των ημερών του Δημήτρη Ελευθερόπουλου σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου, που θα έρθει με φόρα στο νησί το ερχόμενο Σάββατο για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη τους αυτή πήγαν στους 20 βαθμούς, αφήνοντας στην 4η θέση την Α.Ε Λάρισας με 19 και στην 5η τους Κυανοκίτρινους με 18.

Οι νικητές δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους αλλά είχαν την ουσία και αφότου προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Διαμαντόπουλο, κατάφερανα κλειδώσουν τη νίκη στην επανάληψη με γκολ του Νικολιά.

Μπορεί η Αναγέννηση να φαινόταν ότι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά η υπεροχή της ήταν ανούσια, με αποτέλεσμα να μην απειλεί σοβαρά την εστία του Κασμερίδη.

Στο 16’ ο Παναγιωτόπουλος θα πιάσει το αδύναμο σουτ, με τον Κασμερίδη να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 23’ ο Μίχος θα πιάσει το σουτ, με τον Κασμερίδη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 31’ ο Ολυμπιακός θα απειλήσει για πρώτη φορά, όταν η κεφαλιά του Ιντζίδη με τους αμυντικούς να διώχνουν μπροστά από τον Κουτσόπουλο.

Χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς.

Για την ακρίβεια στο 38ο λεπτό ο Ρόκας θα βγάλει για τον Διαμαντόπουλο, που ανενόχλητος στην αριστερή δεν θα δυσκολευτεί να πλασάρει στη δεξιά γωνία του Κουτσόπουλου για το 1-0.

Στη φάση του 56’ ο Ζέρης θα κάνει την στραβοκλωτσιά, με τον Κασμερίδη να διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ με κεφαλιά- ψαράκι!

Ο Ολυμπιακός θα χάσει σημαντική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν ο Νικολιάς σε κόντρα επίθεση θα περάσει τον Οικονόμου, κάνοντας το δεξί σουτ με τον Κουτσόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 67’ ο Μαρτίνεθ θα εκτελέσει φάουλ, με τον Διαμαντόπουλο να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα κάποια μέτρα έξω από το δοκάρι του Κουτσόπουλου.

Αντί για το 1-1, ήρθε το 2-0!

Μέσα σε ένα λεπτό συνέβησαν πολλά και τρομερά. Η Αναγέννηση θα χάσει ανεπανάληπτη ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Γκουγκούδης θα κλέψει από τον Ιντζίδη βγάλει στον Μαυρία και αυτός εξ’ επαφής με τον Κασμερίδη δε θα μπορέσει να τον νικήσει.

Στην συνέχεια της φάσης ο Ολυμπιακός θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Διαμαντόπουλο να κάνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, με τον Στάμο να διώχνει με το κεφάλι. Όμως οι ερυθρόλευκοι θα διατηρήσουν την κατοχή, με τον Μαρτίνεθ να βρίσκει σε θέση βολής τον Νικολιά που θα κάνει το 2-0 με ξερό σουτ στη δεξιά γωνία.

Ο Γιώργος Θέος ήταν από τους διακριθέντες του Ολυμπιακού και έδειξε την κλάση του σε δύο διαφορετικές φάσεις. Στο 79’ και στο 83’ θα επιχειρήσει ισάριθμες ατομικές προσπάθειες με τον Κουτσόπουλο να μπλοκάρει σταθερά στην πρώτη φάση και τη δεύτερη να κόβεται σε κόρνερ. Αυτές ήταν ουσιαστικά οι τελευταίες καλές φάσεις στο ματς.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Ζέρης, Ιντζίδης, Μπάρμπας (λ.τ. 31’ Καρράς), Μαργαρίτης, Ρόκας (58’ λ.τρ. Τριανταφυλλάκος), Μαρτίνεθ, Νικολιάς, Μπιτάνγκ,. Θέος, Διαμαντόπουλος (74’ Μπαλντοβαλίεφ)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου (82′ Τζάνης), Στάμος, Οικονόμου (75’ Τζέκος), Κουλίδης, Μίχος (λ.τρ. 44’ Βουτσιάς), Μαυρίας, Γκουγκούδης, Παναγιωτόπουλος