Με μια πολύ σπουδαίας σημασίας νίκη (όπως αποδείχτηκε) η Αναγέννηση Καρδίτσας ανανέωσε για ένα ακόμη χρόνο την παραμονή της στα επαγγελματικά “σαλόνια” της Β’ Εθνικής.

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν στην έδρα τους του Αιγινιακού με σκορ 1-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του Τυρνάβου στον Εύοσμο από τον Αγροτικό Αστέρα μπορεί να πανηγυρίζει την σωτηρία, η οποία αποδείχτηκε ιδιαίτερα δύσκολη και επίπονη.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη πήρε αυτό που τόσο πολύ ζητούσε, με το “χρυσό” γκολ του Βασίλη Τζάνη στο 74′ (η μπάλα κόντραρε και στα σώματα των αμυνομένων και πιο συγκεκριμένα στο Λιόλιο, για να καταλήξει στα δίχτυα του Μένκα), το οποίο αποδείχτηκε κυριολεκτικά μια κατηγορία!

Το παιχνίδι ήταν τρομερά νευρικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν με “βαρίδια” στα πόδια, λόγω της τρομερής πίεσης και του άγχους που είχαν. Και ενώ όλα έδειχναν ότι δύσκολα το ματς θα έφευγε από την ισοπαλία, ήρθε το τέρμα αυτό που άλλαξε άρδην το σκηνικό!

Στο άλλο παιχνίδι, ο Αγροτικός Αστέρας δε χαρίστηκε στον Τύρναβο, παρότι αδιάφορος βαθμολογικά. Η ομάδα του Παναγιώτη Διλμπέρη επικράτησε επί του Τυρνάβου, ρίχνοντας τους Θεσσαλούς στη Γ’ Εθνική. Το γκολ που καταδίκασε επί της ουσίας τους Κυανέρυθρους πέτυχε ο Πλάτων Καρακατσάνης στο 34ο λεπτό. Για την ιστορία ο Αγροτικός τελείωσε το ματς με δέκα, λόγω της αποβολής του Σαμουηλίδη στο πέμττο λεπτό των καθυστερήσεων.