Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το απόγευμα η 1η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου με τον Εθνικό Σκουλικάδου να πετυχαίνει την μεγαλύτερη νίκη της αγωνιστικής και μάλιστα εκτός έδρας! Η ομάδα του Εθνικού επικράτησε της Δόξας Λιθακιάς με 6-0! Ο Παναρτεμισιακός Το Σάββατο έκαμψε την αντίσταση των Γερακαριών και κέρδισε με 2-1. Το Τσιλιβή είχε εύκολο έργο αφού κέρδισε τον Απόλλωνα με 4-1 εκτός έδρας. Στα ορεινά Αγιος Λέοντας και έσπερος μοιράστηκαν τους βαθμούς!

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ

Δόξα Λιθακιάς-Εθνικός Σκουλικάδου 0-6

Σίφουνας πέρασε από την Λιθακιά ο Εθνικός!

Σε ματς για έναν ρολό μετέτρεψε τον αγώνα το Σκουλικάδο καθώς επιβλήθηκε άνετα της Λιθακιάς με σκορ 0-6.Τα τέρματα πέτυχαν οι: Αρκαδίνος στο 49’ , Πλέσσας Ανδρέας στο 55’ , Λούλος στο 65’ και στο 80’ και Σάλας στο 85’.

Γερακάρια-Παναρτεμισιακός 1-2
Μεγάλο διπλό για τα ‘’Ελάφια’’!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Παναρτεμισίακου από την έδρα των Γερακαρίων. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βαρβαρίγο στο 44’ ενώ πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Τσιόλη έπειτα από εκτέλεση πέναλτι .Τα Γερακαρία κατάφεραν να μειώσουν με τον Πέττα στο 84’

Άγιος Λέων/Κοιλιωμένος-Έσπερος 1-1
Δίκαιη μοιρασιά στον Άγιο Λέοντα

Σε ένα πραγματικά δυνατό ματς οι δυο ομάδες έδειξαν να θέλουν την νίκη με το αποτέλεσμα όμως να καταλήγει στην ισοπαλία έπειτα από περιπετειώδη τρόπο. Ο Έσπερος ευτύχησε να προηγηθεί στο 55’ με εκτέλεση πέναλτι του Τζιάρου στο 55’. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και ισοφάρισαν κυριολεκτικά στα τελευταία  λεπτά του αγώνα με τον Μιχάλη Βυθούλκα!

Απόλλων-Τσιλιβή 1-4
Εύκολα πέρασε το Τσιλιβή

Άνετη επικράτηση για το Τσιλιβή καθώς κατάφερε να νικήσει τον μαχητικό Απόλλων. Το σκορ άνοιξε στο 2’ ο Κοριανίτης ενώ το δεύτερο τέρμα πέτυχε ο Λίτα στο 20’. Ο Απόλλωνας μειώσε προσωρινά στο 35’ σε 2-1 το οποίο ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το Τσιλιβή κλείδωσε ουσιαστικά το ματς με γκολ των Τσουκάλα Αλέξανδρου  και του Μαρούδα Παναγιώτη.