Είναι αυτές οι στιγμές που σε γεμίζουν χαρά, είναι αυτές οι στιγμές που μόνο περηφάνια μπορεί να νιώσει αυτός που είναι μέλος αυτής της ομάδας του Εθνικού Σκουλικάδου. Μιας ομάδας που αρνείται να παραδώσει τα όπλα και μάχεται σε κάθε αγώνα για την επιβίωσή της.

Ο Εθνικός Σκουλικάδου με την πλάστη στον τοίχο από την ημέρα που ξεκίνησε αυτό το πρωτάθλημα, έχει μάθει στα δύσκολα. Έχει μάθει σε κάθε αγωνιστική να βρίσκεται ουσιαστικά επί ξηρού ακμής, σε κρίσιμο σημείο. Οι παίκτες του Στάθη Καραμαλίκη παρ΄ όλες τις αντίξοες συνθήκες, παρ΄ ολα τα εμπόδια και τις σφαγιαστικές διαιτησίες των προηγούμενων αγωνιστικών, δεν το βάζουν κάτω. Δεν το έβαλαν ποτέ.

Αυτό συνέβη και το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο του Μαχαιράδου όπου κατάφεραν να κερδίσουν τον ΠΑΟΒ με 1-0 και να περάσουν για πρώτη φορά στο Β΄ γύρο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. εδώ ταιριάζει ο στοίχος:  ” Δεν το ‘μαθες ακόμα το μάθημα; Αφού στο ‘παμε: “Δε θα πεθάνουμε ποτέ, κουφάλα νεκροθάφτη!”. O Εθνικός Σκουλικάδου με γκολ του Τάσου Κακολύρη στο 58΄ βγήκε από τον “βυθό” και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Ήταν ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου και τις δύο ομάδες που ήθελαν το τρίποντο να  πιαστούν από κάπου! Το ματς ήταν δυνατό,  σκληρό, παιχνίδι κέντρου με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς. Ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Δεν είχαν όμως τιε ευκαιρίες για γκολ. Ο Εθνικός είχε την μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ οταν ο Νακαγιάμα από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι μόνος ο Τσουκαλάς με άδειο τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Λιβέρης έχασε την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής,  Πυρρής μπήκε στην περιοχή, πέρασε και το τερματοφύλακα αλλά σαν από μηχανής θεός ο Λυρτζής με αυτοθυσία έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή! Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Λιόσης σούταρε από καλή θέση με τον Χατζηλάρι να μπλοκάρει.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος καθώς και οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ γιατί η ισοπαλία δεν ευνοούσε κανέναν! Στο 49΄ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ καθώς ο Φερεκίδης, σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγα λεπτά αργότερα οι “πράσινοι” βρέθηκαν πολυ κοντά στο γκολ αλλά ήταν άτυχοι καθώς ο Σακελαρόπουλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Εθνικού και από πολύ κοντά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χατζηλάρι. Ήταν εκείνο το χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΒ έψαχνε το γκολ!

Αντί αυτού όμως, λίγο αργότερα στο 58΄ ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο νεοεισελθών στον αγώνα Τάσος Κακολύρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μάκη Τσεκούρα.

Ο Λιβέρης εκτέλεσε το κόρνερ O Τσουκαλάς γύρισε με το κεφάλι την μπάλα στο 2ο δοκάρι και εκεί από πολύ κοντά ο νεαρός ζακυνθινός παίκτης έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Εθνικός διαχειρίστηκε πολύ καλά αυτό το 1-0 και με καλή ψυχολογία κράτησε το μηδέν στην άμυνα του.

Η ζακυνθινή ομάδα θα μπορούσε να πετύχει και 2ο τέρμα όταν στο 82΄ ο Μπλάτζιος βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσεκούρα. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Εθνικό νικητή με 1-0. Άριστη ήταν η διαιτησία του κου Σαφαρίκα και των βοηθών του Ζούλη και Σταθοπούλου.   Επόμενο ματς για το Σκουλικάδο εκτός έδρας με την Παναχαϊκή, στο οποίο δεν θα αγωνιστεί ο Στ. Λιβέρης και ο Μάριος Μαρούδας που αποβλήθηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Καραμαλίκης Στ.): Χατζηλάρι, Ελέζι, Πετεινίδης (46′ Κακολύρης), Μούστα, Λυρτζής, Μπλάτζιος, Τραγούδας (60′ Περιστέρης), Λιβέρης, Τσουκαλάς Β., Νακαγιάμα (88′ Αγαλιώτης), Ουατάρα (46′ Μαρούδας)

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Παρασκευόπουλος Χρ.): Τσεκούρας, Πολίτης, Καφετζής (75′ Πλαστουργός), Νικολακόπουλος, Σακελαρρόπουλος, Μαυρόπουλος, Λαθύρης, Λιόσης, Κουλούρης , Φερεκίδης (65′ Σταυρόπουλος), Πυρρής