Την ευκαιρία να χαλαρώσουν από τις σκληρές προπονήσεις, είχαν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο χθεσινό πρώτο φιλικό της χρονιάς απέναντι στην Α.Ε Μουζακίου (ομάδα Α’ τοπικού Καρδίτσας).

Το ματς έγινε στο γειτονικό γήπεδο της Γελάνθης, με τον Ντάνι Ακίνο να χρησιμοποιεί σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στην διάθεση του.

Πληροφοριακά οι Κυανοκίτρινοι επικράτησαν με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Χατζησάββα (12’) και Οικονόμου (34’). Δέκα λεπτά πιο πριν είχε ακυρωθεί γκολ του Τηλιόπουλου μετά από σέντρα του Ριστέφσκι σαν οφσάιντ.

Στο 3ο λεπτό ο Χατζησάββας θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όταν από καλοχτυπημένο φάουλ του Μπλέτσα έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη οι νησιώτες είχαν δύο ακόμη καλές φάσεις με τους Μουσάϊ και Μπλέτσα, όπου θα μπορούσαν να ανοίξουν και παραπάνω την “ψαλίδα” του σκορ.

Για τις επόμενες ημέρες θα υπάρξει και ένα ακόμη φιλικό με ομάδα από την Α’ Κατηγορία της Καρδίτσας, ενώ θα γίνει προσπάθεια για δύο ακόμη δυνατά φιλικά, πριν η αποστολή επιστρέψει στη “βάση” της στο νησί.