Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι Ζακυνθιακός και Δόξα Νέας Μανολάδας μοιράστηκαν βαθμούς και τις όποιες εντυπώσεις στο παιχνίδι που άνοιξε την “αυλαία” της 6ης αγωνιστικής ου 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Οι δύο ομάδες έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι έφυγαν ευχαριστημένες και στεναχωρημένες με από το  αποτέλεσμα αλλά στον Ζακυνθιακό άφησε μια παραπάνω  γεύση πικρίας αφού οι νησιώτες προηγήθηκαν στο 78΄ με τον Κόλα αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την νίκη αφού ο Ντεντόπουλος ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν κακό, με την μπάλα να ταλαιπωρείται στο χώρο του κέντρου, με δυνατές μονομαχίες και με τους δύο τερματοφύλακες να μένουν “θεατές” αφού δεν υπήρχαν ευκαιρίες που να καταγράφονται μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν ήταν απειλητικοί, ο Ζακυνθιακός δεν ήταν αυτός που περίμεναν να δουν οι φίλοι του αφού ήταν ασύνδετος με πρόβλημα στο χώρο του κέντρου αφού μόνο με μακρινές μπαλιές από την άμυνα προσπαθούσαν να βρουν το Καραμαλίκη και Λιβέρη οι οποίοι ήταν πολύ καλά μαρκαρισμένοι.

Στην επανάληψη διορθώθηκε κάπως το πρόβλημα όταν ο Λιβέρης πέρασε λίγο πιο πίσω και με την είσοδο του Κόλα οι γηπεδούχοι “ηρέμησαν” κάπως το παιχνίδι τους, αλλά και πάλι έλειπε το καθαρό μυαλό τόσο από τους γηπεδούχους όσο και από τους φιλοξενούμενους.

Ο Ζακυνθιακός ευτύχισε να προηγηθεί σε ένα πολύ καλό χρονικά σημείο όταν στο 78΄ ο Λιβέρης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πέρασε από όλους τους ψηλούς στο δεύτερο δοκάρι και ο Κόλα από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-0. Τα πανηγύρια κράτησαν μόνο δύο λεπτά αφού μετά το γκολ το παιχνίδι έγινε “ροντέο” σε μια αδράνεια της άμυνας και μετά από κόντρα η μπάλα πήρε ύψος κοντά στην μεγάλη περιοχή και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρακτινού. Το γκολ χρεώθηκε στον Τεντόπουλο.

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Ζακυνθιακός προσπάθησε να πάρει τη νίκη καί  έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν στο 86΄ ο Κόλα με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιάπαλου. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο ακόμη και τους βαθμούς (1-1)  Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 88΄ ο Μπίζος αντίκρυσε την κόκινη κάρτα (2η κίτρινη) και αποβλήθηκε

Καλή η διαιτησία του Τζουανόπουλου και των βοηθών του.