Σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Παναργειακό βρέθηκε από το απόγευμα της Τετάρτης ο Πανελευσινιακός που κέρδισε με 4-0 στην Ζάκυνθο τον αποδεκατισμένο Ζακυνθιακό για το εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 3ου Ομίλου.

Ο Ζακυνθιακός παρατάχθηκε στο παιχνίδι με σημαντικές απουσίες (Λιβέρης, Μπαρμπαρούσης, Κωστάκης, Σκοζάι, Παυλίδης, Κολοβάκης)  και με αρκετούς παίκτες στο όριο καρτών. Εν τούτης μέχρι και το 30΄ του αγώνα τα πήγαινε περίφημα απέναντι στην ομάδα της Ελευσίνας. Όμως ένα τραγικό λάθος του Τζιαφέρη το εκμεταλλεύτηκαν οι επιθετικοί του Πανελευσιανικού και μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν ο κεντρικός αμυντικός του Ζακυνθιακού έχασε το κοντρόλ η μπάλα πήγε δεξιά και ο Γκεμίσης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κουσκουνάς “κλείδωσε” τη νίκη για τους φιλοξενούμενους κάνοντας το 0-2 στο 32΄ της αναμέτρησης.

Από κει και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα για τους φιλοξενούμενους που ουσιαστικά είχαν “αγκαλιάσει” τη νίκη.

Ο Ζακυνθιακός προσπάθησε να γίνει απαλειπτικός αλλά δεν τα κατάφερε. Η αλήθεια είναι ότι οι απουσίες βασικών παικτών και η είσοδος νέων προσώπων στο βασικό σχήμα χάλασαν την χημεία με αποτέλεσμα ο Ζακυνθιακός να μην μπορέσει να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στον Ζακυνθιακό που είχε την κυκλοφορία αλλά δεν απείλησε ποτέ την εστία των φιλοξενούμενων που έβγαιναν ωραία στην κόντρα επίθεση.

Στο 79΄ ο Μαρής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Για να έρθει στο 82΄ ο Τζιαφέρης και με αυτογκόλ να κάνει το τελικό 4-0 για την ομάδα της Ελευσίνας.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες λόγω του τραυματισμού του Ευθυμιάδη ενώ είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές.

Στο 40΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Γκεμίση μετά από ωραία σέντρα του Φλίγκου

Διαιτητής ήταν ο Τσιρώνης και βοηθοί του Αντωνόπουλος και Σπυριδόπουλος από τον Σύνδεσμο Αιτ/νιας

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Σπύρος Αντωνόπουλος): Κουρλός, Τζαλέκου, Μαλλιάς, Τζιαφέρης, Νίκου, Σούρμπης (46΄ Φυτόπουλος), Πέττας (41΄ Κάρδαρης), Τόγιας, Καραμαλίκης (74΄ Κολοβάκης), Κόλα, Καλογέρης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Πουρής, Κωνσταντινίδης, Παπαπαναγιώτου, Χαρούζα, Μάρης, Ριζογιάννης, Δουκάκης, Μακρίδης, Κουσκουνάς(62΄ Γκέσιος), Γκεμίσης (66΄ λ. τρ. Ευθυμιάδης), Φλίγκος (74΄ Μπουσινάκης).