Με τέσσερα παιχνίδια, δύο σε κάθε όμιλο, άνοιξε το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστική της Super League 2.

ΑΕΚ Β’ ΑΕΛ 3-2

Στον Α’ όμιλο η ΑΕΚ Β’ υποδέχθηκε την ΑΕΛ. Η Ένωση πανηγύρισε τη νίκη, καθώς επικράτησε 3-0 των βυσσινί, έχοντας μεγάλο της όπλο τις αντεπιθέσεις. Η δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Ραντόνια στο 25ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Απόστολος Χριστόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 62′, με τον Πήλιο τέσσερα λεπτά αργότερα να κλειδώνει το ματς για την Ένωση. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο φινάλε του αγώνα, καθώς αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό ο Τιεΐ. Στους τρεις πόντους η ΑΕΚ Β’, παρέμειναν στους τρεις οι βυσσινί.

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Ραντόνια (70′ Ρουκουνάκης), Χρυσόπουλος, Κοσίδης, Πήλιος, Σαμπανά, Λαμαράνα, Λεφράνκ (34 Γκολφίνος – 70′ Τιεΐ), Απ. Χριστόπουλος, Ανδρικόπουλος (70′ Λάτσι), Σταμούλης.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Πλέγας (60′ Αντράντα), Κ. Παπαγεωργίου, Πατράλης, Όγκμποε, Πεντρόσο, Κοσσόνου.

ΠΑΟΚ Β’ – Καμπανιακός 2-3

Ο Καμπανιακός πήρε το διπλό, καθώς επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ Β’. Η ομάδα της Χαλάστρας έκανε την ανατροπή και έτσι πήρε το πρώτο της τρίποντο και τον Δικέφαλο να μένει στους τρεις βαθμούς. Στο 3ο λεπτό ο Γαρύφαλλος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ Β’ κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς με Τσοπούρογλου (19′) και Γκορντεζιάνι (45+2′). Όμως, ο Καμπανιακός μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή. Ο Γαρύφαλλος στο 63′ ισοφάρισε, με τον Τότσκα στο 74′ να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΠΑΟΚ Β’: Νικολακούλης, Τασιούρας (83′ Παντεκίδης), Κιτσάκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Νινούα (83′ Ρούμνιαντσεβ), Γρόσδης (67′ Κωττάς), Δαρέλας, Τσοπούρογλου, Πανίδης (67′ Σμυρλής), Γκορντεζιάνι.

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Προσκυνητόπουλος (46′ Π. Καθάριος), Μπούσης, Παπαστεριανός, Σαραβανίδης, Ν. Καθάριος (70′ Μανιός), Φροσύνης, Τότσκα, Πόζογλου, Γιουκούδης, Γαρύφαλλος (84′ Ταΐρης).

Ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη

Στη Θεσσαλονίκη, στο άδειο από κόσμο Καυτανζόγλειο, καθώς το γήπεδο δεν διαθέτη τη σχετική άδεια, οι φιλοξενούμενοι με μια ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Κοζορώνη στο 2′ πήραν προβάδισμα. Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 53′ με τον Χειριτράντα με σουτ να φέρνει το ματς στα ίσια.

Ηρακλής: Παλαβράκης, Χειρίτραντας (82′ Τσουμάνης), Βιτλής, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Εμπό (65′ Στοΐγιεβιτς), Δοϊρανλής, Γκάγιτς (35′ Τόρες), Κούστα, Σίλβα, Κουντουριώτης (65′ Καπίγια).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Μακρυδάκης (57′ Ντουμάνης), Μπούζας (57′ Κοκκίνης), Κοζορώνης, Ελιβέλτο, Αθανασιάδης (46′ Κέρθι), Βερνάρδος.

Λεβαδειακός-Κοζάνη 1-0

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Super League 2 (είχε ρεπό την πρώτη αγωνιστική), καθώς επικράτησε 1-0 της Κοζάνης στο Μιχάλης Κρητικόπουλος. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια πέτυχε ο Μπελμόντε στο 11ο λεπτό με τον κίπερ της Κοζάνης, Καραγκιόζη να κάνει πολύ κακή εκτίμηση της φάσης και να φέρει μερίδιο ευθύνης. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους. Οι Βοιωτοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Κουϊρουκίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λεβαδειακός: Κροφ, Χάμοντ (73′ Συμελίδης), Τσάπρας, Μπελμόντε (88′ Νικολιάς), Ρομό (59′ Γιαννιώτας), Μεχία, Πίρινεν, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (88′ Κουάντρα), Πολέττο (73′ Κουϊρουκίδης).

Κοζάνη: Καραγκιόζης, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτισος, Κοροβέσης (62′ Τάτσης), Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (85′ Κανούλας), Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης (55′ Ελ Ιντρίσι).

Εύκολο διπλό του Μακεδονικού στη Μυτιλήνη

Ο Μακεδονικός ταξίδεψε στη Μυτιλήνη μέσω… Αϊβαλί, ωστόσο δεν είχε πρόβλημα να πετύχει ένα πολύ εύκολο διπλό, καθώς επικράτησε 3-1 του Αιολικού. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν στο πρώτο μέρος τρία γκολ. Ο Ραμίρεζ με δύο γκολ στο 12′ και το 22′ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη και ο Ζαφειράκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, ωστόσο αρκέστηκε στη μείωση του σκορ με τον Κόρντιτς στο 55′.

Αιολικός: Ντόκιτς, Ουνγιαλίδης, Κεχαγιάς, Τριανταφύλλου (46′ Λουμανσρούμπεν), Καρανίκας, Λαγός (60′ Κριμιτζάς), Σρνιτς, Ενομό (46′ Γιόκε), Ζάκαριτς (81′ Ιωάννου), Άσαχμπαρ (46′ Κόρντιτς), Μανούσος.

Μακεδονικός: Περντρέου, Προβυδάκης, Σαραγιώτης, Τσαμούρης, Λυμπεράκης, Παναγιωτούδης, Μελετίδης (46′ Λεωνιδόπουλος), Ραμίρεζ (76′ Σανγκινέτι), Τσουκάνης (85′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (60′ Τσιλιγγίρης), Μπιανκόνι (60′ Σιμόνι).

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β’ 0-2

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Β’ στον Β’ όμιλο. Οι πράσινοι αντιμετώπισαν στην Πάτρα την Παναχαϊκή και κατάφεραν να φύγουν με το διπλό παίρνοντας το τρίποντο με 2-0. Ο Βουτσάς στο 15′ άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι, με τον Καραμπά στο 90+5′ να κλειδώνει το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό Β’. Βασικός για τους πράσινους έπαιξε ο Τσοκάι.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Τόσκα (46′ Μούντλερ), Λιοφάγος, Γκανσιέρ, Μπάρετ, Νάστος, Κυρσανίδης (46′ Λότιν), Αποστολόπουλος, Χριστόπουλος (72′ Πατρινός), Ντε Ολιβέιρα (63′ Μασούρας), Ζέκοφ.

Παναθηναϊκός Β’: Λίλο, Λαμψίας, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης (74′ Κυριόπουλος), Αθανασακόπουλος (70′ Λιούμης), Βουτσάς, Τσοκάι, Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Μπιλάλ (70′ Καραμπάς).

Διαγόρας – Αιγάλεω 2-1

Ο Διαγόρας πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στον Β’ όμιλο της Super League 2. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε 2-1 εντός έδρας του Αιγάλεω, το οποίο παρέμεινε χωρίς πόντους. Πρωταγωνιστής για τον Διαγόρα ήταν ο Λεσάι. Άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 40ο λεπτό και στο 45+2′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 90+6′ με τον Γκράβιτς.

Διαγόρας: Σηφάκης, Αρίας, Δημητρίου, Σταματούλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Τσιαντούλας, Λούκιτς (86′ Ιγκνάντοβιτς), Αντεσίνα (80′ Νικολής), Λεσάι (67′ Μουντές), Μανιάς.

Αιγάλεω: Κατσιμήτρος, Τάμπας (72′ Πέτκοβιτς), Παυλάκης, Ζιούλης, Θεολόγου, Μπάμπης (66′ Κολλάς), Νταβιώτης (55′ Καμαρά), Ναζίμ, Σταμένκοβιτς, Ραμίρεζ (55′ Γκάβριτς), Βάρκας.

Ιωνικός-Ηλιούπολη 3-0

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο της Super League 2 συνεχίστηκε με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ηλιούπολη και τον Ιωνικό. Οι Νικαιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ όταν στο 14′ ο Μπαρμπάρο εκτέλεσε πέναλτι με τον Κότνικ να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν. Επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με σουτ του Οικονομίδη. Ενώ στο 39′ ο Ντε Βινσέντι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στο ματς και λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκαν και ένα τρίτο γκοκ για να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Ντάουντα.

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Μπαρμπόσα, Φουρλάνος, Τσαφταρίδης, Ντέτλερ, Γκοτσούλιας, Βασιλούδης, Ράμος, Παντελίδης, Μπαρμπάρο, Μπαστακός.

Ιωνικός: Κότνικ, Γκοράνοφ, Τζανακάκης, Μίκο, Ζάχαβι, Κονσόλα, Γκίνι, Ντε Βινσέντι, Οικονομίδης, Γιακουμάκης, Ντα Σίλβα.

Καλλιθέα -Ολυμπιακός Β’ 3-2

Η Athens Kallithea πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, καθώς επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού Β’ για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Super League 2. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους τέσσερις πόντους και είναι στην κορυφή του ομίλου. Για τους ερυθρόλευκους ντεμπούτο έκανε με τα ερυθρόλευκα ο Ζουλιάν Μπιανκόν, ο οποίος προετοιμάζεται, ώστε να βοηθήσει την πρώτη ομάδα. Ο Ολυμπιακός είναι εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα είχε και δοκάρι μετά από κεφαλιά του Αλγκασίμ Μπα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 17′. Μετά από απομάκρυνση του Μπιανκόν, ο Βασιλόγιαννης σούταρε, η μπάλα βρήκε σε σώματα και κατέληξε στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα, με τον Αλγκασίμ Μπα να σκοράρει από κοντά στο 21′, έπειτα από την απόκρουση του Πάντου στο σουτ του Τσέλιου από τα αριστερά. Το ματς είχε ρυθμό και πριν από το τέλος του πρώτου μέρους η Athens Kallithea πήρε ξανά προβάδισμα με ωραία ενέργεια και εκτέλεση του Κυνηγόπουλου από τα δεξιά. Ο Ολυμπιακός Β’ έφερε ξανά το ματς στα ίσα στο 49ο λεπτό. Ο Ανδρούτσος έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, μετά από την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Τσέλιο αριστερά, ο οποίος σούταρε με τη μία και σκόραρε. Η Athens Kallithea κατάφερε όμως λίγο αργότερα να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Λουκίνας έστρωσε ωραία στον Μουτίνιο, ο οποίος πλάσαρε για το 3-2 στο 63′.

Athens Kallithea: Πάντος, Μεχίας, Μανθάτης (86′ Μαρότα), Ρομαό, Καινούργιος, Νταμιάν Σίλβα, Ματίγια (86′ Μουστακόπουλος), Βασιλόγιαννης (68′ Ουές), Μουτίνιο (68′ Περέιρα), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (75′ Τσιντώνης).

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα (82′ Βλαχομήτρος), Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Μπιανκόν (60′ Κουτσίδης), Τσέλιος (73′ Κωστούλας), Αποστολόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος (82′ Σαπουντζής), Κωστή, Πινακάς (73′ Αργυρίου).

Εύκολα τα “δύο στα δύο” τα Χανιά

Τα Χανιά ντούμπλαραν τις νίκες τους στη Super League 2, καθώς νίκησαν τον Τηλυκράτη Λευκάδας με 3-0. Οι Κρητικοί πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ, καθώς σκόραραν με τον Μάναλη στο πέμπτο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον Λεμονή στο 52′, ενώ ο Νίκολιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 79ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ο Τηλυκράτης έμεινε στους τρεις βαθμούς μετά τη νίκη που πέτυχε στην πρεμιέρα.

Χανιά: Καλογεράκης, Νίκολιτς, Σέχου, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (70’ Σιλά), Τσορνομάζ, Τσέλιος (64’ Ντίας), Λεμονής, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μιούλερ (46’ Κόλα), Μάναλης (57’ Βουό).

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδαλός, Γιαννιώτης, Ανδρέου, Κωστόπουλος, Τόσκα (72’ Ρίβας), Ζδράβος, Μπούμπας (81′ Γκουντρουμπής), Τεγούσης, Νιφορόπουλος (57’ Μπελεβώνης), Κόκκορης (72’ Περιστέρης), Ζαμπού (81′ Σπανουδάκης).

Δε συνάντησε εμπόδιο η Καλαμάτα κόντρα στον Γιούχτα

Η Καλαμάτα είναι και αυτή στην κορυφή μαζί με τα Χανιά, καθώς επικράτησαν 3-1 του Γιούχτα στην έδρα τους. Οι γηπεδούχοι μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Ακόστα, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δοκάρι. Στο 32ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους Μεσσήνιους με τον Χερόνιμο Μπαράλες, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη μπήκε φουριόζα και πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γιάννη Πασά στο 49′. Ο Ακόστα σκόραρε αυτή τη φορά στο 59ο λεπτό. Οι Κρητικοί μείωσαν στο 90ο λεπτό με πέναλτι του Μανώλη Ροβίθη. Με αυτό διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Καλαμάτα: Μέντες, Ραπόσο, Αρίμπας, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Άλβες (86′ Αρναρέλλης), Κάνιας (80′ Μπενίτες), Τάτος (72′ Κατάλντι), Ακόστα (72′ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (72′ Ρόβας).

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (60′ Γκίνης), Μπουτσάκης (66′ Βρεττός), Πολυχρονης (66′ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπρους (84′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (60′ Ροβίθης).

ΠΗΓΗ: .sport24.gr