Με νίκες προχώρησαν ο Κισσαμικός, Εργοτέλης και Πανσερραϊκός για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας που κέρδισαν Πανελευσινιακό, Παναχαΐκή και Αχαρναϊκό αντίστοιχα. Στο μηδέν έμειναν Ολυμπιακός Βόλου και Αγροτικός Αστέρας, ενώ την Παρασκευή η ΑΣΑ έβαλε δύσκολα στην Λάρισα καθώς απέσπασε ισοπαλία

Pos

Νίκη με 3-0 επί της Καλλιθέας και… κορυφή για τον Απόλλωνα που έκανε το 6/6 με τον Μπάμπη Τεννέ στο τιμόνι.

Το αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης Απόλλων – Καλλιθέα στο 20ό λεπτό σε μια φάση που ο Παρπέξ δεν είχε κατοχή της μπάλας ήταν αυτό που άνοιξε τον δρόμο για το έκτο διαδοχικό τρίποντο της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», αλλά η συνέχεια ήταν πιο ουσιαστική για τους γηπεδούχους που έφτασαν σχετικά εύκολα στο 3-0.

Στο 20′, λοιπόν, ο Τζιώρας ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-0, αν και προηγήθηκε μικροεπεισόδιο με τον Βάντερσον σχετικά με την εκτέλεση. Ο νεαρός Βραζιλιάνος, όμως φρόντισε να κλείσει το ματς με ένα γκολ και μία ασίστ. Κέρδισε στο 37′ πέναλτι σε μαρκάρισμα από τον Φράγκο που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πάλι μετά από δική του ατομική προσπάθεια έφτασε η μπάλα στον Τζιώρα που έκανε το 3-0 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι ποδοσφαιριστές της Καλλιθέας προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων έδειξε πως έχει πολύ σωστή λειτουργία και έτσι δεν άφησε περιθώρια για να δημιουργήσει φάσεις ο αντίπαλος. Η έκταση του σκορ, σίγουρα, δεν αποδίδει την εικόνα του αγώνα και η Καλλιθέα άξιζε κάτι καλύτερο με την εικόνα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην σταθερή ομάδα του Απόλλωνα.

Η «Ελαφρά ταξιαρχία» πλέον με τις έξι νίκες στα τελευταία έξι ματς είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει, τόσο την αυριανή αναμέτρηση των Τρικάλων με την Λαμία, όσο και το ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής ανάμεσα στην ομάδα της Λάρισας και τα Τρίκαλα για να δει σε ποια θέση θα την βρει το τέλος του 2015.

Επικό 1-1 πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας στο κεκλεισμένων των θυρών ματς με την Λάρισα, που κινδεύει να χάσει την κορυφή.

Η ΑΣΑ είχε τα ψυχικά αποθέματα για να βάλει δύσκολα στην Λάρισα και τα κατάφερε παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου ο Μπουντόπουλος με κεραυνό έκανε το 1-0 για την Λάρισα, όμως, η Αναγέννηση Καρδίτσας έδειξε αντίδραση.

Στο 61′ έπειτα από σύγχυση στην περιοχή ο Μαυριάς ισοφάρισε και υποχρέωσε σε νέα γκέλα την ΑΕΛ που είχε χάσει κι από την Κέρκυρα την περασμένη αγωνιστική.

Μια χαψιά έκανε ο Πανσερραϊκός τον Αχαρναϊκό, τον οποίο νίκησε εύκολα με 3-0.

Οι Σερραίοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο το 90λεπτο και δεν κινδύνεψαν από τον Αχαρναϊκό. Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν το ματς από το 30′ και έδειξαν πως μπορούν περισσότερα πράγματα από όσα έχουν πετύχει μέχρι στιγμής. Τα γκολ σημείωσαν οι Φουρτάδο (23′), Μπεριάν (25′) και Μπαλού (61′).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Δημητρίου): Ανδρούτσος, Στεργιανός, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Τσιμίκας , Μπαλού, Μπεριάν (60′ Πόποβιτς), Ρούτσης, Ατματζίδης (70′ Παπαστεργίου), Φουρτάδο (78′ Αγγελούδης).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Καβακάς): Παγούδης, Σωτηράκος (30′ Φιγκερόα), Εμέκα, Μωυσιάδης, Ταπάκης (65′ Σιάννης), Καλόγερόπουλος, Ομπράντοβιτσ, Ιωαννίδης (55′ Μουστάκης), Μάρης, Παβίσεβιτς, Κωστόπουλος

Στο 0-0 έμειναν Ολυμπιακός Βόλου και Αγροτικός Αστέρας.

Στο Βόλο δεν σημειώθηκε κανένα τέρμα και οι δύο έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Το παιχνίδι ήταν κακό με ελάχιστες καλές στιγμές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Στρατηλάτης, Ζέρης (46′ Νικολιάς), Ντάσιος, Νάστος, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Φερνάντες (62′ Τσιλιγκίρης), Γκουγκούδης, Ντεπέτρις (74′ Σκοπελίτης), Λεόν, Γουόρντεν.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Γιακουμής, Σκλιοπίδης, Αμαραντίδης, Καπίας, Σαρακατσάνος, Τσεμπερίδης, Μακρυδημήτρης, Γέσιτς (65′ Ντόσης), Καραμπάς (65′ Καθάριος), Τοπούζης (85′ Σαμουηλίδης), Γιάντσης.

Σπουδαία νίκη και… ανάσα για τη συνέχεια πήρε ο Κισσαμικός, που επικράτησε με σκορ 1-0 του Πανελευσινιακού στο ΔΑΚ Γάλλου.

Η αναμέτρηση διεξήχθη κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, με τον ισχυρό αέρα και τη βροχή, αλλά και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, να δυσκολεύουν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 74’ ο Βαττής, ενώ στο 90’ ο Λαζαρίδης έκανε σπουδαία επέμβαση σε πλασέ του Ταμπάκη.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Γιαννίτσης, Σμίλτος, Τσοντάκης, Σελινιωτάκης, Μάνιας, Λώττας (73’ Βλάχος), Σουμπασάκης (63’ Ποσίνκοβιτς), Βαττής (79’ Τσικουδάκης), Μάντζης.

Πανελευσινιακός (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Παληγεώργος (65’ Ταμπάκης), Λίτσος, Ανδρίκος, Κακαράς, Νικολάου, Κασνέτσης, Μποτωνάκης, Πλαβούκος, Ναούμ (71’ Χαλιώτης), Γιαννιτσάνης.

Έφεραν… τούμπα την κατάσταση στο Παγκρήτιο οι Κρητικοί.

Ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Παναχαϊκή. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-1 παρά το γεγονός ότι για ένα 45λεπτο έχαναν.

Το σκορ για τους Πατρινούς άνοιξε ο Κάργας στο 25′. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στην επανάληψη. Στο 47′ ο Μάνος έκανε το 2-1, ενώ στο 57′ ο Στρέζος απέκρουσε πέναλτι του Αυγενικού.

Στο 61′ ο Γομίτσαρης έδωσε προβάδισμα στους Κρητικούς, ενώ στο 85′ ο Ρέντζας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που έβαλε τέλος σε ένα σερί πέντε αγώνων δίχως νίκη για τον Εργοτέλη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Άλα, Γιαλούσης (58′ Γρομητσάρης), Κούτρης, Αυγενικού, Μπουρσέλης, Καλέ, Μάνος, Φουκαράκης (46′ Παμλίδης), Ίνιατς (46′ Ντος Σάντος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χούσα, Μουκίδης, Τρίγκας, Μητρόπουλος (46′ Ρουμπάτος, 56′ Λαμπρόπουλος), Σαμπατάκος, Χαρτσιάς (51′ Kαρβουνιάρης), Σιατραβάνης, Τζίλας.