Νίκησε το Τσιλιβή τον Αστέρα και ελπίζει σε ένα “θαύμα” για να μπορέσει να κατακτήσει αυτό το πρωτάθλημα από τον ΑΟ Λεβάντε με την διαφορά να είναι αυτή την στιγμή στους 8 βαθμούς.

Μέτριο έως κακό ποιοτικά παιχνίδι οι “κόκκινοι” πέτυχαν τη νίκη στις καθυστερήσεις (2-3) και σκέφτονται νίκη επί του Λεβάντε για να “κλέψουν” κούπα!

Όσοι λιγοστοί φίλοι του ποδοσφαίρου βρέθηκαν στο γήπεδο του Μαχαιράδου δεν ενθουσιάστηκαν από το θέαμα που ήταν κάτω του μετρίου. Αποζημιωθήκαν όμως από τα πέντε γκολ και το σασπένς στο τέλος όπου οι… του Πλάνου πήραν τη νίκη και έχοντας κρυφή σκέψη στο μυαλό τους τη νίκη επί του Λεβάντε και το ροκάνισμα της διαφοράς των 8 βαθμών!

Μπορεί οι δύο ομάδες να είχαν αρκετές ελλείψεις, εν τούτης όμως το θέαμα φτωχό και ο αγώνας υποτονικός με κάποιες εξάρσεις…Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Από την αρχή έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη, ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Γιακουμέλο να κάνει το σουτ, τον Αυγουστίνο να διώχνει και ο επερχόμενος Καίσαρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Τρουπιώτη συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 26΄ όταν από σέντρα του Τσάνη, ο Γιακουμέλος με σουτ-προβολή από κοντά  έκανε το 0-2.  Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 33΄ ο Νίκος Κακολύρης ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή από τον Βασίλη Κλάδη και το πέναλτι το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε (1-2).

Το παιχνίδι μετά το γκολ του Κακολύρη έγινε ενδιαφέρον και κανένας δεν ήξερε που θα γύρει η πλάστιγγα. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι μπορούν να πετύχουν την ισοφάριση και το κατάφεραν  στο 74΄  με τον Λούντζη να κάνει το συρτό σουτ και τον Νικολόπουλο να αλλάζει πορεία στην μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του Β. Κλάδη.

Η ισοπαλία ήταν ένα πολύ κακό αποτέλεσμα για το Τσιλιβή αφού ήθελε μόνο νίκη για να έχει ελπίδες.. Οι “κόκκινοι” πίεσαν ξέροντας ότι η νίκη είναι μονόδρομος και κατάφεραν στις καθυστερήσεις να πετύχουν το στόχο.

Συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων βγήκαν στην αντεπίθεση με τους Τσάνη, Λήττα και Τσιριγώτη να… αλλάζουν ωραία  την μπάλα και ο τελευταίος απλά να την σπρώχνει στα δίχτυα του Αστέρα.
Ο προπονητής του ΑΟ Τσιλιβή, Παναγιώτης Τρουπιώτης ήταν τιμωρημένος (παρακολούθησε το ματς μπροστά από τα αποδυτήρια της ομάδας του) και την ομάδα κοουτσάρισε ο Μπάμπης Μάργαρης (πρώην τερματοφύλακας του Αστέρα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ (Νίκος Κοντονής):Αυγουστίνος, Αντίοχος Χ., Κυβετός, Ελέζι, Λούντζης, Αρκαδιανός, Αντωνόπουλος (84΄ Πάστρας), Τσιλίκης Επ. (51΄ Καλαμαράς), Νικολόπουλος, Κακολύρης Ν., Κακολύρης Γ.

Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΗ (Παναγιώτης Τρουπιώτης – Μπάμπης Μάργαρης): Κλάδης Β., Κόκα, Μαυρίας, Κλάδης Αγ., Μπιάζης, Μπάστας, Τσάνης, Γιακουμέλος (82΄ Λήττα), Αλεξανδρίδης, Σταμίρης, Καίσαρης (75΄ Τσιριγώτης).