Τι παιχνίδι ήταν αυτό Θεέ μου; Τι φινάλε, τι εναλλαγές συναισθημάτων, τι ανατροπή και τι έκρηξη χαράς στο τέλος. Η κόλαση και ο παράδεισος μαζί, στη ρωμαϊκή «αρένα» του Δημοτικού Σταδίου. Χριστιανοί εναντίον λιονταριών με Ζάκυνθο και Παναγρινιακό να επιδίδονται σε μια μάχη μέχρις εσχάτων. Ο Θάνατός σου η ζωή μου. Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ στα καλύτερα του! Σε ματς που θα παραμείνει για πολλά χρόνια χαραγμένο στις μνήμες εκείνων που το παρακολούθησαν, η Ζάκυνθος του Δημήτρη Μαγκαφίνη πήρε σπουδαία νίκη με σκορ 2-1 και κρατάει στην «αγκαλιά» της  την πολυπόθητη παραμονή στέλνοντας παράλληλα στα «τάρταρα» του υποβιβασμού τον φιλότιμο και πανάξιο Παναγρινιακό του οποίου οι παίχτες έδωσαν τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο  αλλά έφυγαν από το νησί με άδεια χέρια. Για μια ακόμη φορά, σε ένα ακόμα «θρίλερ» η μετρ του είδους νησιωτική ομάδα ήξερε πώς να δώσει το κατάλληλο happy end. Το Μεγάλο Σάββατο και η Ανάσταση ήρθαν όπως φαίνεται 7 μέρες νωρίτερα για τον ΑΠΣ!

Είπε το «όχι» του Μεταξά, σε Πετριτή και 9η θέση

Μια νίκη από ατόφιο «χρυσάφι» με το τρίποντο να έρχεται με «μπάζερ μπίτερ» του Λευτέρη Μεταξά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων προκαλώντας την «έκρηξη» των συναισθημάτων στις εξέδρες του Δημοτικού σταδίου. Μια νίκη που πέρασε από χίλια μύρια κύματα αλλά έτσι όπως ήρθε άφησε την καλύτερη δυνατή αίσθηση σε κερκίδα, παίχτες και τεχνικό τιμ να γίνονται ένα «κουβάρι» πανηγυρίζοντας ένα τρίποντο που δικαίως θα χαρακτηριστεί ως το τρίποντο της χρονιάς! Μπορεί τα «φαντάσματα» να βγήκαν μετά το γκολ «ψυχρολουσία» του Τσιούνη στο 71’ αλλά η Ζάκυνθος έδειξε το μεγαλείο της, τη «βαριά» της φανέλα και με μυθική ανατροπή έφερε τα πάνω-κάτω. Την αρχή έκανε ο Νόνης που με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Καλαντζή για το 1-1 στο 80’ μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Κάρδαρη για να έρθει ο νεαρός μεσοεπιθετικός στις καθυστερήσεις (90+2’) και να στείλει άπαντες στους  επτά ουρανούς και πάλι από μαεστρική εκτέλεση του Κάρδαρη που αποδείχτηκε ο παίχτης «κλειδί». Αυτός που χρειαζόταν για να ανοίξει η «πόρτα» της παραμονής με το τελικό 2-1 να βάζει τους νησιώτες σε θέση ισχύος για τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές!  Η Ζάκυνθος με 33 βαθμούς στην κατοχή της, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν. Θα ταξιδέψει σε Ελευσίνα και Ύπατο για να πάρει έστω έναν βαθμό και την τελευταία αγωνιστική να νικήσει την υποβιβασμένη Χαλκίδα για να τελειώσει μια και καλή τη δουλειά. Ο Ιωάννης Μεταξάς το 1940 είπε το περίφημο «όχι» στους Ιταλούς αλλά ο συνεπώνυμος του Λευτέρης, είπε το δικό του αντίστοιχο «όχι» σε Αστέρα Πετριτή και την 9η θέση που τόσο ήθελε η ομάδα του να αποφύγει. Τόσο απλά!

Το χρονικό του δράματος

Λευκή ισοπαλία στην ανάπαυλα

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό αλλά χωρίς τις πολλές φάσεις, η Ζάκυνθος ήταν καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ για να διώξει το άγχος από τα πόδια της, παρότι είχε δύο καλές ευκαιρίες να το πετύχει. Πρώτα με τον Μασούρα στο 9’ που από πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και άλλη μια στο 15’ όταν ο Μαρούδας από δεξιά επιχείρησε να σκοράρει από πλάγια θέση δεξιά, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Τάντιτς ρίσκαρε μια δεύτερη κίτρινη κάρτα σε άτσαλο μαρκάρισμα σε αντίπαλο αλλά τη γλίτωσε με απλές συστάσεις του ρέφερι Μπεκιάρη.

«Ροντέο» στην επανάληψη και απίθανες χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς άλλαξε δραματικά με τις δύο ομάδες να αφήνουν το «κρυφτούλι» και να βγαίνουν μπροστά για να διεκδικήσουν το τρίποντο. Η Ζάκυνθος μπήκε πολύ δυνατά αλλά έχανε τα άχαστα. Τρανταχτή η φάση του 47’ όταν ο Μαρούδας εξ’ επαφής δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά πάνω στον Καλαντζή σε ανεπανάληπτη ευκαιρία. Στο 53′ υπήρξαν διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για χέρι στην περιοχή του Παναγρινιακού από τον Γκόλια μετά από προσπάθεια του Γουσέτη. Με γυμνό μάτι φάνηκε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του έμπειρου αμυντικού με τον ρέφερι να αφήνει το ματς να συνεχιστεί. Στο 56′ νέα μοναδική στιγμή για τη Ζάκυνθο όταν και πάλι ο Μαρούδας από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.  Στο  65′ ένα ωραίο δεξί σουτ του Μασούρα αποκρούστηκε από τον Καλαντζή και στο 67΄ θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τον Παναγρινιακό όταν ο Βασιλόγιαννης σούταρε από καλή θέση αλλά ο Γκάρας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια σε κόρνερ. Στο 68′ χάθηκε απίθανη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο όταν σε αντεπίθεση «φαρμάκι» των γηπεδούχων και ωραία ενέργεια από τον Μασούρα και πάλι ο Μαρούδας δεν στάθηκε τυχερός αφού η κεφαλιά του απέναντι στον εξουδετερωμένο Καλαντζή έφυγε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι και άουτ.

«Ψυχρολουσία» με Τσιούνη στο 71’ και 0-1 για τον Παναγρινιακό

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στο 71’ ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία. Ο Απόστολος Τσιούνης που είχε περάσει σαν αλλαγή πιο πριν με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Γκάρα για το 0-1 βάζοντας «μπουρλότο» στο ματς. Στο 74’ ο Γουσέτης μπήκε στην περιοχή, φάνηκε να ανατρέπεται από τον αντίπαλο του αλλά ο ρέφερι δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα δίνοντάς του μάλιστα κίτρινη κάρτα για «θέατρο». Το άγχος είχε «καταβροχθίσει» τους γηπεδούχους που έδειχναν για μια ακόμη φορά ότι «πυροβολούν» τα πόδια τους. Το γκολ αυτό έμοιαζε «μαχαιριά» αλλά οι παίχτες του Δημήτρη Μαγκαφίνη, δεν το έβαλαν κάτω. Στο 77’ θα χαθεί πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Μετά από σέντρα του Κάρδαρη ο Μασούρας σε διπλή ευκαιρία δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μυθικό φινάλε με μαέστρο τον Κώστα Κάρδαρη και σολίστ τους Νόνη, Μεταξά!

Με ένα μυθικό τελευταίο δεκάλεπτο έφεραν τα πάντα «τούμπα» κάνοντας την ανατροπή. Ο Κώστας Κάρδαρης πήρε την μπαγκέτα του μαέστρου, σερβίροντας τα γκολ της χρυσής νίκης σε Νόνη (81’) και Μεταξά (90+2’) από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, για να έρθει η εκπληκτική αυτή ανατροπή! Οι δύο παίχτες  σκόραραν με πανομοιότυπο τρόπο έχοντας προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή και πιάνοντας στον «ύπνο» την άμυνα του Παναγρινιακού. Θυμίζουμε ότι και στο ματς με τον Διγενή, ο Τάντιτς  είχε σκοράρει με κεφαλιά και πάλι από εκτέλεση κόρνερ του Ζακυνθινού άσσου. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Μπεκιάρης που κιτρίνισε τους Τάντιτς, Γουσέτη, Κάρδαρη, Σούρμπη από τον ΑΠΣ και τον Τσοπανά από τους φιλοξενούμενους. Βοηθοί του, οι Θεοδωρόπουλος και Κλεπετσάνης από την ΕΠΣ Κορίνθου.

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Γκάρας, Πέττας Ν. (23′ λ.τρ. Ντούκας), Μασούρας, Νόνης, Μούστα, Σούρμπης (88′ Παπαδόπουλος), Γουσέτης Ντ. (88′ Κολυβάς), Γεωργακόπουλος, Μαρούδας, Κάρδαρης, Τάντιτς (57′ Μεταξάς)

Παναγρινιακός (Βαλάντης Ζώης) :Καλαντζής, Σωτηρόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Καλοκαίρης, Σπανός, Γκόλιας, Μανιώτης, Κοντογιάννης (66’  Τσιούνης), Βασιλόγιαννης (80’ Τεϊσέϊρα), Τσακνής, Αλ Ομπισάτ (50′ Νικολογιάννης)