Ισοπαλία με 0-0 για την Καλαμάτα και για την Παναχαΐκή στο γήπεδο της Παραλίας, με τις δύο ομάδες να ανεβαίνουν στους επτά πόντους στο παιχνίδι που ‘άνοιξε την αυλαία στον 2ο ‘όμιλο της Β΄ Εθνικής.

Η Καλαμάτα ανέβαινε ψηλά από τα πρώτα λεπτά, με τον Θεοδωράκη να κάνει δύο επεμβάσεις από τις παράλληλες μπαλιές του Αρναρέλλη, ενώ ο Πασάς στο 9′ λεπτό δεν κατάφερε να τον νικήσει σε τετ-α-τετ. Στο 10′ λεπτό, η Παναχαική έκανε φάση με το μακρινό σουτ του Λιποράσε, ενώ στο 20′ λεπτό, οι “κόκκινοι” έκαναν ευκαιρία με την εκτέλεση φάουλ του Κέρι.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν στα επόμενα λεπτά, τα σουτ του Ρόβα στο 21′ λεπτό και στο 33′ λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν φάση με την κεφαλιά του Τσιάρα στο 42′ λεπτό.  Δυνατές και οι δύο ομάδες στο δεύτερου ημίχρονο, με τον Καρακλάιτις να κάνει μια ωραία ενέργεια στο 59′ λεπτό, αλλά ο Μυτίδης δεν κατάφερε με προβολή εξ’ επαφής να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μακρινό σουτ του Μαβινγκά στο 68′ λεπτό, το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Θεοδωράκης, όπως και το σουτ του Ασαμόα στο 81′ λεπτό.

Στο 82′ λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λινάρδο, αποβλήθηκε ο Καραγκούνης για την Καλαμάτα. Στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, με την Παναχαική στο 90+1′ να κάνει γύρισμα με τον Νιλτίνιο, ενώ η Καλαμάτα είχε φάση με την κεφαλιά του Λουπάνο στο 90+4′ λεπτό.

Η Παναχαική που είχε αμυντικούς προσανατολισμούς από τα πρώτα λεπτά, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 0-0 με την Καλαμάτα στο γήπεδο της Παραλίας.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (77′ Ασίγκμπα), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος (46′ Καραγκούνης), Αναστασόπουλος, Μπόρζες (46′ Τάτος), Αρναρέλλης (77′ Ασαμόα), Ρόβας, Πασάς (83′ Μπενίτεζ).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (88′ Π. Καρακλάιτς), Τσιάρας, Κέρι (46′ Λινάρδος), Μυτίδης (70′ Αλεξόπουλος), Ν. Καρακλάιτς (73′ Νιλτίνιο).