Σε ένα ματς όπου η δύναμη ήταν κυρίαρχο στοιχείο, ο Άγιος Λέων αν και αγωνιζόταν με 9 παίχτες από το 77′ κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρόκριση, αφού έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Δόξα Λιθακιάς με 2-3 στην παράταση! Οι γηπεδούχοι μάλιστα σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία στο 120′ να στείλουν το ματς στα πέναλτι, αλλά το ο Καζάκης νικήθηκε από την άσπρη βούλα από τον Ρουχίτσα, ο οποίος με εκπληκτική επέμβαση χάρισε τη πρόκριση στην ομάδα του.

Από την αρχή του ματς ο Άγιος Λέων προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του, με τη Δόξα όμως να μοιάζει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ένα “σλάλομ” του Ζώντου που πέρασε 2-3 αντιπάλους και μια εξαιρετική ασίστ του ίδιου, στον Μάριο Μαρούδα που τελείωσε υποδειγματικά τη φάση ήταν αρκετά να πάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι (0-1). Το σκορ δεν άλλαξε έως και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.  Στην επανάληψη, το παιχνίδι πήρε… φωτιά.

Αρχικά ο η ομάδα του Νίκου Λιβέρη πήρε αέρα δύο τερμάτων με γκολ του Παναγιώτη Μαρούδα, ενώ στη συνέχεια ο σκόρερ του πρώτου τέρματος των Λιονταριών Μ. Μαρούδας αντικρίζει την κόκκινη κάρτα (έγινε ένα μπέρδεμα για το εάν ο ποδοσφαιριστής είχε δεχτεί κίτρινη στο 1ο μέρος) μέσα σε διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Αργότερα, ο Τορτορέλης που λίγο πριν είχε περάσει ως αλλαγή με μια εξαιρετική ενέργεια σε συνεργασία με τον Μιχάλη Κλάδη μείωσε σε 1-2.

Στο επόμενο λεπτό ο Παπαδάτος που είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Βυθούλκα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια αντικρίζοντας και αυτός με τη σειρά του 2η κίτρινη κάρτα. Το διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε η Δόξα και με “δράστη” ξανά τον Τορτορέλη (2-2) έστειλε το ματς στην παράταση!

Πανηγύρισαν οι… 9 μαχητές του Νίκου Λιβέρη!

Εκεί, τα λιοντάρια παρ’ όλο που αγωνιζόντουσαν με 9 παίχτες έδειχναν επιθετικές δραστηριότητες με τη Δόξα να ψάχνει το… “χρυσό” γκολ μέσω βαθιών γεμισμάτων στην αντίπαλη περιοχή. Στο 2ο μέρος της παράτασης και σε ένα κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Παναγιώτης Μαρούδας με όμορφο γυριστό σουτ, πέτυχε το γκολ της πρόκρισης, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς (2-3)! Η εξέλιξη όμως που επιφύλασσε το παιχνίδι ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς!

Στο 120′ ο Κώστας Μπάστας έκανε χέρι μέσα στη περιοχή, με τον διαιτητή Τρομπούκη να δείχνει ευθύς αμέσως την εσχάτη των ποινών. Ο έμπειρος επιθετικός Χρήστος Καζάκης ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, όμως βρήκε απέναντι του σε απόλυτη ετοιμότητα τον Ρουχίστα που εκτοξεύθηκε στο “παραθυράκι” της εστίας του και αποσόβησε την ισοφάριση!

ΔΟΞΑ ΛΙΘΑΚΙΑΣ (Αναστάσιος Μποζίκης): Μήτρος Θαν., Μποζίκης Παυλ., Τεμπονέρας, Κοριανίτης Β. (75′ Μήτρος Θωμ.), Μποζίκης Αλ., Στραβοπόδης Χ. (80′ Καζάκης), Μπιζιντής Π., Δοξαράς, Μιχαλίτσης Λ., Πίττας (72′ Τορτορέλης), Κλάδης Μιχ.

ΑΕ ΑΓΙΟΣ ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Νίκος Λιβέρης): Ρουχίτσας, Κλάδης Τομ., Ν. Μάργαρης, Λούτζης, Βυθούκας (46′ Παπαδάτος Θοδ.), Βιάζης, Ρουσιάνος, Μαρ. Ι. Μαρούδας, Ζώντος (60′ Μαρούδας Π.), Μαρ. Μαρούδας, Κ. Μπάστας.