Στο -5 από τον πρωτοπόρο του Βόρειου Ομίλου Ηρακλή έμεινε η Λαμία, καθώς την Παρασκευή (23/1) ηττήθηκε στον Εύοσμο με 3-1 από τον Αγροτικό Αστέρα για τη 14η αγωνιστική.

Η ομάδα της Φθιώτιδας βρέθηκε σε μέτρια μέρα και αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα για τους νεοφώτιστους, καθώς πριν το ρεπό της περασμένης εβδομάδας είχε προηγηθεί και η ήττα στην Καλαμαριά με 1-0.

Πάντως, θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ματς κόντρα στους «πράσινους» κρίθηκε εν πολλοίς από τη φάση του 60ού λεπτού, όταν ο Καθάριος κέρδισε πέναλτι από τον γκολκίπερ της Λαμίας Γεωργίου, ο οποίος αποβλήθηκε.

Έτσι, ο Στεφανίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 63′ από την άσπρη βούλα, ενώ οι φιιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση του Λαρισαίου ρέφερι Μπουμαρσόπουλου.

Είχε προηγηθεί ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, που διεξήχθη, ωστόσο, σε βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της δυνατής βροχόπτωσης που έπληξε την περιοχή και με την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη να ανοίγει το σκορ στο 28′ και σε μια ανύποπτη φάση.

Συγκεκριμένα, ο Στεφανίδης σέντραρε από αριστερά και ο Βελλίνης με κοντινή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα, με το 1-0 να διατηρείται μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και πάλι απροειδοποίητα, με τον Βελλίνη να βρίσκεται εκ νέου σε επίκαιρη θέση μετά τη σέντρα του Καθάριου από τα δεξιά, πετυχαίνοντας το 2-0 στο 54′ με κοντινή προβολή.

Η αντίδραση, πάντως, της Λαμίας ήταν άμεση, καθώς στο 57′ ο Μουμίν μείωσε με ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής και με τον Ταταρίδη να αιφνδιάζεται, για να ακολουθήσει η φάση του πέναλτι και της αποβολής του Γεωργίου, η οποία έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Αγροτικού Αστέρα και προκάλεσε τη θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ.

Από εκεί και πέρα, το ματς εξελίχθηκε διαδικαστικά, με τους «πράσινους» να κατακτούν μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια για την παραμονή, αλλά και να… δουλεύουν ταυτόχρονα και για τον Ηρακλή, ο οποίος θα έχει τη δυνατότητα να ξεφύγει με 8 πόντους στην κορυφή εφόσον επικρατήσει του Πιερικού στο σαββατιάτικο (24/1) παιχνίδι του Καυτανζόγλειου.

Από την πλευρά της, η Λαμία παραμένει άνετα στη δεύτερη θέση με 27 βαθμούς, ωστόσο δείχνει ότι διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπουμαρσόπουλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Κωτούλα του Συνδέσμου Σερρών και τον Σίπκα του Συνδέσμου Πέλλας.

Κόκκινες: 60′ Γεωργίου.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ταταρίδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Ντόικιτς, Γεωργιάδης, Καθάριος (76′ Κουρέλλας), Σαμουηλίδης, Στεφανίδης, Μίλιτς (80′ Παλάσκας), Βελλίνης (83′ Θεοδωρίδης).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Γεωργίου (61′ Μπλάζιτς), Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Φατιόν, Μουμίν, Κωστόπουλος (76′ Ομπράντοβιτς), Αντωνόπουλος (46′ Πέρεθ), Γιενκά, Γκούρμα, Βασιλόγιαννης.