Με νίκες προχώρησαν οι  διεκδικητές του τίτλου για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Μια αγωνιστική πριν την γραμμή του τερματισμού, Λεβάντε και Θύελλα θα λύσουν τις διαφορές τους την τελευταία (6η) αγωνιστική, την Επόμενη Κυριακή στο γήπεδο του Μαχαιράδου, στο μεγάλο “τελικό” για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Και αυτό γιατί… και οι δύο προχώρησαν με νίκες.

Οι πρωτοπόροι στην βαθμολογία κέρδισαν εύκολα τον Αστέρα Μαχαιράδου με 2-0. Το ίδιο έκαναν και οι… της Θύελλας που κέρδισαν επίσης εύκολα τον ΑΟ Τσιλιβή με 3-0 στους Αμπελόκηπους. Αυτή την αγωνιστική δεν υπήρξαν εκπλήξεις και αυτό διότι οι αντίπαλοι είχαν έλλειψη κινήτρου. Συνειδητά ή ασυνείδητα λοιπόν, τόσο ο Αστέρας, όσο και το Τσιλιβή έχουν μείνει εκτός στόχου και ως εκ τούτου όταν δεν υπάρχει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, χάνεται όλη η ενέργεια.

Οι δύο διεκδικητές πλέον “καθάρισαν την μπουγάδα” και έβαλαν τα ρούχα τους να στεγνώσουν, έτσι ‘ώστε όλα να είναι έτοιμα την επόμενη Κυριακή. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες μπαίνουν με έναν βαθμό διαφορά. 40 για τον ΑΟ Λεβάντε και 39 για την Θύελλα Αμπελοκήπων. Ο νικητής τα παίρνει όλα, αν και με ισοπαλία οι λεβαντίνοι θα κάνουν το 2 στα δύο!

Σοβαρός και άλλη ομάδα ο Λεβάντε του Α΄ μέρους…

Στο Μαχαιράδο, το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟ Λεβάντε ήταν σε γενικές γραμμές ο κυριάρχος του αγώνα. Πέτυχε 2 τέρματα, είχε 3 μεγάλες ευκαιρίες και 3 δοκάρια. Και όλα αυτά, σχεδόν στο Α΄ μέρος, διότι στο Β΄ έριξε ταχύτητα και πήγε σε κοντρόλ ποδόσφαιρο, σκεπτόμενος το επόμενος παιχνίδι Κυπέλλου με την Φλόγα Κυψέλης την ερχόμενη Τετάρτη και φυσικά το μεγάλο ματς για το πρωτάθλημα.

Με τον Πέτρο Τσούκλη στο πάγκο, ο ΑΟ Λεβάντε, παρουσιάστηκε σοβαρός, πειθαρχημένος και με ισορροπία σε όλες τις γραμμές του. Οι τυπικά γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή του αγώνα και πριν καλά-καλά αρχίσει το ματς είχαν κιόλας προηγηθεί. Στο 3΄ ο Γούπος σούταρε από καλή θέση, ο Φουτζίγια απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ με τον Ροντό να εκτελεί, η μπάλα πήρε φάλτσα πέρασε πάνω από τον Φουτζίγια και ο Κασόγκο από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Και ο Κασόγκο να μην ήταν η μπάλα και πάλι στα δίχτυα θα κατέληγε!

Δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας απείλησε με τον  Σάκη Ψάρρη ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε π’ανω από τα δοκάρι του Φαραού. Αυτή ήταν η μία και μοναδική καλή στιγμή για τον Αστέρα ο οποίος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο! Ο Λεβάντε παίζοντας ορθολογικά και με ανάπτυξη σωστή κυρίως από τον άξονα με κύριο εκφραστή τον Ρεμί Ροντό, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Αστέρα. Στο 20΄ ο Γάλλος με μια “μαγική” μπαλιά έβγαλε στην αντίθετη πλευρά μόνο του τον νεαρό Γούπο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φουτζίγια κάνοντας το 2-0. Ο Γούπος που για πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκε ως δεξί μπακ και όχι σαν επιθετικός (!!!).

Από εκεί και πέρα, όλα έγιναν εύκολα για τον ΑΟ Λεβάντε και δύσκολα για τον Αστέρα! Οι παίκτες του Πέτρου Τσούκλη με σοβαρότητα δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ροντό πήγε να βάλει το γκολ του αγώνα. Ο Γάλλος,  βρέθηκε από δεξιά και με μια λόμπα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φουτζίγια αλλά αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!!!

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, στο 36΄ ο Γκέρσι Ελέζι με μια μπαλιά τρύπησε την άμυνα του Αστέρα, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Μάριου Μαρούδα ο οποίος απέναντι από τον Φουτζίγια την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Στο 45΄ ο Φουτζίγια έκανε την απόκρουση του αγώνα όταν από κοντά ο Γκέρσι Ελέζι σούταρε, ο τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε την μπάλα και πάνω στη γραμμή ο Κλάδης έδιωξε την μπάλα μακριά από την περιοχή του.

Με τον Λεβάντε να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα, πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο κινητικοί. Υπήρξε και η κούραση αλλά επειδή το σκορ ήταν 2-0, δεν υπήρχε αυτή η σοβαρότητα του Α΄ μέρους.  Στο 50′ ο Ροντό μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Φουτζίγια. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φαραού να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση σε απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάκη Ψάρρη!

Από το 60′ του αγώνα και μετά το θέαμα ήταν κάτω του μετρίου και από τις δύο ομάδες. Ο Λεβάντε έριξε τελείως τον ρυθμό του, αλλά οι παίκτες του Αστέρα δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση και να μειώσουν για να ξαναμπούν το ματς. Φάνηκε ότι μετά την υπερπροσπάθεια των παιχνιδιών επήλθε η κούραση! Ο Λεβάντε, παρ΄ ότι δεν είχε διάθεση να πιέσει βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, όταν στο 63΄ ο Γκέρσι Ελέζι με μια σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκών (!!!). Από εκεί και πέρα, δεν συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει αυτό που ήθελαν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν συμβιβαστεί με την ήττα. Έως το τέλος του αγώνα δεν υπήρξε καμιά φάση μπροστά από τις δύο εστίες και το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Θωμά Τρομπούκη βρήκε του ΑΟ Λεβάντε νικητή με 2-0. Βοηθοί ήταν ο Κόκλας με τον Πόπορη.

Στο ρελαντί η Θύελλα…

Στο γήπεδο των Αμπελοκήπων, η Θύελλα είχε το κίνητρο και την διάθεση να πάρει αυτό που ήθελε! Και αυτό φυσικά ήταν η νίκη που θα την κρατούσε σε τροχιά πρωταθλήματος. Απέναντί της ο ΑΟ Τσιλιβή, που κατέβηκε να αγωνιστεί με αρκετά προβλήματα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να καθαρίσουν από το Α΄ μέρος το ματς και μετά να ρίξουν ρυθμό, σκεπτόμενοι το μεγάλο ματς της Κυριακής στις 14 του Απρίλη! Η ομάδα των Τρουπιώτη – Δραγώνα ήταν σοβαρή και πήρε αυτό που ήθελε. Ο Γάλλος Κουτί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Τζίνα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-0 και  λίγο αργότερα ο Τσάνης με αυτογκόλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Η Θύελλα δεν είχε καμιά ιδιαίτερη ζέση για να πιέσει και προφανώς ο ΑΟ Τσιλιβή μετά από το 3-0 του Α΄ μέρους δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Έτσι λοιπόν,  ήταν νομοτελειακό το ματς να τελειώσει με 3-0 υπέρ της Θύελλας, η οποία πλέον στρέφει όλη την  προσοχή και την ενέργεια της στον “τελικό” του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΑΟ Λεβάντε.

Αξίζει σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε ότι τραυματίστηκε ο Διονύσης Μαλαφούρης ο οποίος διακοσμήθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο του νησιού όπου του έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις οι οποίες έδειξαν θλάση στα πλευρά μετά από μια αγκωνιά που δέχθηκε. Ο επιθετικός της Θύελλας πήρε εξιτήριο αφού κατάσταση του δεν εμπνέει καμιά ανησυχία.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντώνης Μποζίκης με βοηθούς τον Πλέσσα και τον Καμπιώτη

Υποβίβασε και μαθηματικά την ΑΕ Αγίου Λέοντα ο ΑΠΣ Ζάκυνθος…

Το απόγευμα του Σαββάτου, γράφτηκε ο επίλογος για την ομάδα της ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου. Εκεί στα νταμάρια της Λιθακιάς, ‘έδυσε ο ‘ήλιος για την ομάδα των ορεινών καθώς γνώρισε την ήττα από τον ΑΠΣ Ζάκυνθος με 5-1 και αποχαιρέτησε την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο πρωτάθλημα με 9 βαθμούς και ο ΑΠΣ Ζάκυνθος ανέβηκε στους 18 και φυσικά έμεινε στην κατηγορία. Το ματς ήταν μονόλογος για τους παίκτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος που κατάφεραν να πετύχουν 5 τέρματα και  καθαρίσουν το ματς. Τα γκολ για την ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος τα πέτυχαν οι: Koλτίδας (1-0 στο 30′), Κοτσώνης (2-0 στο 35’), Μπιτζιάνης (80΄ το 3-0), Κοτσώνης (82΄ το 4-0) και Μαρουδάς (88΄ το 5-1). Για την ΑΕ Αγίου Λέοντα είχε μειώσει σε 4-1 ο Αλ΄ Κλάδης στο 86΄ του αγώνα.

Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Πυλαρινός με βοηθούς τον Μπέη και Ανδ. Κωστάκη.

Νέος βαθμός για Φλόγα 2-2 με ΑΟΚ!

Αρνείται πλέον να χάσει παιχνίδι η Φλόγα Κυψέλης που το απόγευμα της Κυριακής, στο γήπεδο του Αγγερικού, απέσπασε ισοπαλία από τον ΑΟ Κατασταρίου, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των μπαράζ παραμονής της Α΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον. Το Καταστάρι προηγήθηκε 1-0 με τον Ανδρέα Πλέσσα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο γερόλυκος Ανδρέας Μουζάκης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του κάνοντας το 2-0. Η Φλόγα όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να πάρει την ισπαλία. Αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Γιάννη Καπαρέλη στο 85΄ και πήρε τον βαθμό στο 90΄ με γκολ του Πέτρου Ζουπάνου.