Από που να το αρχίσεις και που να το τελειώσεις το ρεπορτάζ με όλα αυτά που συνέβησαν εντός αγωνιστικού χώρου του Δημοτικού Σταδίου της Ζακύνθου! Τι να γράψεις και τι να αφήσεις εκτός κειμένου από αυτή την ομολογουμένως συντριβή της Ζακύνθου από το, εκκωφαντικό και πέρα για πέρα αληθινό αυτό σκορ που έγραψε στο τέλος του αγώνα!

Δύο παιχνίδια εντός έδρας και 2 ισάριθμές ήττες μετράει η ομάδα της Ζακύνθου. Εντάξει,  με τα Τρίκαλα χωνεύτηκε εύκολα αυτό το 1-0, αλλά… αυτό το 5-2 με την ομάδα της Λευκίμμης όχι μόνο δεν χωνεύεται αλλά δημιουργεί μια δυσφορία και όλα τα αρνητικά συναισθήματα. Το “Είναι βαριά -βαριά του Ζάντε η φανέλα, οποίος δεν μπορεί να πάει στα μπ….” που ακούστηκε στο τέλος από τους φιλάθλους της ομάδας, δείχνει την όλη εικόνα που επικρατούσε στο “Ζακυνθίων Ολυμπιονικών”.

Πρέπει να ανατρέξουμε πίσω στα κιτάπια της ιστορίας για να βρούμε πότε και με τι τρόπο η Ζάκυνθος δέχτηκε ΠΕΝΤΕ γκολ στην έδρας της! Στην σύγχρονη ιστορία του Συλλόγου έχουν έρθει στο νησί ομάδες με βαριές φάνελες και έχουν “προσκυνήσει”… ποτέ όμως δεν συνέβη αυτό που είδαμε ιδίοις όμμασι!

Η Ζάκυνθος της μεγάλης ιστορίας και των τεράστιων επιτυχιών ηττήθηκε κατά κράτος από την ΑΕ Λευκίμμης που μέσα σε χρόνο ρεκόρ τελείωσε τους κυανοκίτρινους. “Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε” Κάπως έτσι πήγε ο αγώνας! Μέσα σε 13 λεπτά, μέσα σε 13 τραγικά λεπτά η Λευκίμμη (φορούσε και κόκκινα) έμοιαζε σαν την Λίβερπουλ! Και η Ζάκυνθος σαν μια μικρή ομαδούλα που δεν ήξερε τι ήθελε μέσα στο ματς.

Αλήθεια είχε διαβάσει κανείς το παιχνίδι της Λευκίμμης; Ειλικρινά ούτε στους χειρότερους εφιάλτες δεν μπορούσε να συμβεί αυτό!

Στα του παιχνιδιού… Με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και πάγωσαν για πρώτη φορά το Δημοτικό. Βέρμπης και Πότσης άλλαξαν ωραία την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά και να κεραυνοβολεί τον Μπλατσιώτη με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα! Μια πολύ ωραία ενέργεια των παικτών της Κερκυραϊκής ομάδας, που έπιασαν στον ύπνο την άμυνα της Ζακύνθου!

Δεν πέρασαν παρά μόνο μερικά λεπτά και η Ζάκυνθος βρέθηκε ξανά στο “καναβάτσο” καθώς στο 11΄ ο Βέρμπης με κεφαλιά έκανε το 0-2 μετά από ασταθή απόκρουση του Μπλατσιώτη σε σουτ του Κωστακιώτη. Το 2-0 ήταν πια γεγονός αλλά η συνέχεια και μάλιστα η σύντομή είχε και αλλό γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 14΄΄ και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι “κυανοκίτρινοι”, ο Χατζηστάμου έγινε αποδέκτης της μπάλας στην άμυνα της Ζακύνθου που πελαγοδρομούσε και από κοντά έκανε το 0-3 για τους “κόκκινους” που δεν πίστευαν ούτε και αυτοί πόσο εύκολα μέσα σε λίγα λεπτά είχαν πετύχει 3 τέρματα! ο απόλυτος αιφνιδιασμός, ή καλύτερα ο “εφιάλτης στο δρόμο με της λεύκες”!

Η Ζάκυνθος δεν μπορούσε να συνέλθει με τίποτα, προσπαθούσε αλλά εις μάτην! Μια φλύαρη υπεροχή, είχαν οι γηπεδούχοι που δεν είχαν αρχή μέση και τέλος! Η ομάδα της Λευκίμμης (ορθώς) γύρισε πίσω,  έδωσε χώρο στην ομάδα της Ζακύνθου η οποία όμως έως στο τέλος του Α΄ μέρους δεν έκανε ούτε μία ευκαιρία στα καρέ της Λευκίμμης!

Οι “Φαίακες” αγγίξαν” το 4ο γκολ όταν με ωραία εκτέλεση φαουλ του Βέρμπη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Μπλατσιώτη! Βέβαια αξίζει να σημειώσουμε οτι οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον κο Αντωνιάδη (διαιτητή) για ανατροπή του Κατέϊρα εντός περιοχής στο 17΄ Με αυτό το 0-3 πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα.

Σχόλιο ημιχρόνου: Απίστευτο και όμως ζακυνθινό! Η Ζάκυνθος υπνωτισμένη δεν μπήκε στον αγώνα και βρέθηκε να χάνει στα πρώτα 13 λεπτά με 3-0 από την Λευκίμμη που σε αυτό το σημείο έκανε ότι ήθελε στον αγώνα. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν πίσω, έδωσαν χώρο στην ομάδα της Ζακύνθου αλλά οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή και τίποτα παραπάνω!

Στην επανάληψη, η Ζάκυνθος με την πλάτη στον τοίχο μπήκε δυνατά και από νωρίς κατάφερε να πιέσει. Η είσοδος του Τσιμέλι στον αγωνιστικό χώρο (δεν ξεκίνησε άγνωστο το γιατί), εδωσε στην ομάδα της Ζακύνθου μια πνοή.

Στο 54΄ ο Μούστα με κοντινή κεφαλιά μείωσε σε 1-3 και άπου εκεί οι ελπίδες της Ζακύνθου αλλά και των φίλαθλων άρχισαν να αναπτερώνονται! Στο 61΄ η Ζάκυνθος είχε μια καλή στιγμή   όταν ο  Τσιμέλι έβγαλε σέντρα στο 2ο δοκάρι η μπάλα πήγε στον Γουσέτη αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό σουτ με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Γαστεράτος.

Και στο 62΄ η Ζάκυνθος ¨φλέρταρε” με το γκολ, όταν με ωραία πάσα ο Τσιμέλι βρήκε τον Μασούρα αλλά την τελευταία στιγμή ο Παπαγεωργίου “διάβασε” την φάση και έσωσε την Λευκίμμη καθώς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ!

Και εκεί που η Ζάκυνθος πίεζε, οι φιλοξενούμενοι με υποδειγματική αντεπίθεση πέτυχαν και 4ο γκολ με τον Γαστεράτο να κάνει το 4-1 για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα όλα είχαν κριθεί! Η Ζάκυνθος με “κομμένα τα φτερά” προσπάθησε κάτι να κάνει αλλά δεν υπήρχε ψυχολογία.

Στο  73′ ένα ωραίο γυριστό σουτ του Σούρμπη έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Λευκίμμης. Στο 84΄ ο Τσιμέλι με κεφαλιά μείωσε σε 2-4, για να έρθει στο 92΄ ο Βέρμπης από την “άσπρη βούλα” και να κάνει το τελικό 5-2 για την ομάδα του, πέναλτι που κέρδισε ο Γρηγοριάδης.

Στο τέλος αποβλήθηκε ο Σούρμπης με απ΄ ευθείας κόκκινη κάρτα καθώς κτύπησε αντίπαλο

Σχόλιο αγώνα: Tελικά ήταν στραβό το κλίμα από την αρχή. Η Ζάκυνθος δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Λάθη επί λαθών κανένας δεν είχε διαβάσει το ματς. Δεν υπήρχε υπομονή, αρχικά η ζακυνθινή ομάδα να παίξει με σαφείς ανασταλτικούς προσανατολισμούς, προδόθηκε από τα συσσωρευμένα αμυντικά λάθη, αλλά και από την συνολική (τραγική) εικόνα της. Απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε διαβασμένη και κτύπησε χωρίς έλεος την ζακυνθινή ομάδα. Αυτή η ήττα είναι από τις χειρότερες που έχει υποστεί στην έδρα της η Ζάκυνθος. Πικραμένος ο κόσμος έφυγε γρήγορα από το γήπεδο. Πραγματικά είναι μια “Γκρίζα”, αν όχι “μαύρη’ σελίδα στην ιστορία της ομάδας.

Διαιτητής ήταν ο κ. Αντωνιάδης Ν. (Κεφαλονιά/Ιθάκη) με βοηθούς τους Καραμέρο Γ. (Ηλεία) και Κόρδα Δ. (Ηλεία)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Παναγιώτου Μ.): Μπλατσιώτης, Γουσέτης Ντ. (75′ Ντούκας), Κόκκας Αν., Μούστα Κ., Καλλιβωκάς, Σούρμπης Στ., Γκατέϊρα Ιγκ. (46′ Τσιμέλι), Περιστέρης Α. (46’Ζαχαριουδάκης), Μαρούδας Μ. (75′ Στύλλα), Κάρδαρης Κ., Μασούρας Ν.

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Κορομπόκης Π.): Παγκράτης, Γαστεράτος (93′ Γαρδικιώτης), Καρβούνης (92′ Τουρμουσόγλου), Κωστακιώτης (93′ Σμοΐλης), Μοκοβίλα, Πανταζής, Παπαγεωργίου (87′ Στεργίου), Πότσης, Χατζηστάμου (46′ Γρηγοριάδης), Βέρμπης Δ., Πουλημένος