Xωρίς να αντιμετωπίσουν πρόβλημα οι πρωτοπόροι της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου κέρδισαν και συνέχισαν χωρίς απώλειες την κούρσα τους για τον τίτλο… Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής.  Συγκεκριμένα ο ΑΟ Κατασταρίου στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου κέρδισε με το εντυπωσιακό 10-1 την ΑΕ Γερακαρίων

Στα ορεινά η Ζάκυνθος έχασε πολλά γκολ αλλά κέρδισε άνετα με 4-0 την ΑΕ Αγίου Λέοντα-Κοιλιωμένου σε ένα παιχνίδι ήρεμο αλλά με δύο αποβολές που θα συζητηθούν… Στον Πλάνο ο ΑΟ Τσιλιβή κέρδισε 2-0 τον Εθνικό Σκουλικάδου και συνέχισε να έχει επαφή με την κορυφή! Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 5/2

13η   ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ- -ΑΕ ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ 10-1

ΑΕ ΑΓ ΛΕΩΝ/ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ – ZAKYΝΘΟΣ 0-4

ΑΟ ΤΣΙΛΙΒΗ – ΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ 2-0

ΑΧΙΛΛΕΑΣ  ΖΑΚΥΝΘΟΥ- ΑΟ ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ  ΚΥΡΙΑΚΗ 05/02/2017  ΓΗΠ: ΤΣΙΛΙΒΗ  ΩΡΑ : 15.00

ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ  –  ΑΟ ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ  ΚΥΡΙΑΚΗ 05/02/2017  ΓΗΠ: ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ  ΩΡΑ : 15.00

Ασταμάτητο το Καταστάρι…

Άλλο ένα παιχνίδι πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Καταστάριου που αυτή την φορά ισοπέδωσε την ΑΕ Γερακαρίων με 10-1 στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου… Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας έκαναν και με το παραπάνω το καθήκον τους σε ένα παιχνίδι που δεν χρίζει κριτικής καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι η μέρα με τη νύχτα και ιδιαίτερα σε αυτό το γήπεδο!

5

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αρκετά νέα πρόσωπα στο βασικό σχήμα καθώς ο τεχνικός της ομάδα Παν. Γουσέτης δοκίμασε από την αρχή τον Άρη  θωμά κάτω από τα δοκάρια και τον Γιόβιτσα Γίοκιτς στο κέντρο της άμυνας. Στην επανάληψη χρησιμοποίησε και τον Άκη Κάρδαρη. Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΟΚ να προηγείται με 4-0 με τα γκολ στο 16΄ του Καραμαλίκη, στο 23΄ του Μαλαφούρη, στο 30΄ του Καραμαλίκη και στο 36΄ του Κωστάκη. Στο 42΄ ο Λιβέρης σημάδεψε το δοκάρι…

Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα καθώς η οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πέτυχαν ακόμα περισσότερα γκολ! Στο 49΄ ο Μαλαφούρης θα κάνει το 5-0. στο 57΄ ήταν η στιγμή του Κωστάκη να διπλασιάσει τα προσωπικά του γκολ και να κάνει το 6-0. Στο 72΄ η Ένωση πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Χάρη Βούτο και μείωσε σε 6-1 για να έρθει. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους που με τον Δρόσο έκαναν το 7-1 και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Μετζαλίρας έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από σέντρα του Λιβέρη για να γίνει το 8-1. Στα τελευταία λεπτά ο Καραμαλίκης θα πετύχει άλλα δύο γκολ θα κάνει τέσσερα τα δικά του…  Με το κοντέρ να τερματίζει στα 10 για την ομάδα του ΑΟΚ!

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Γουσέτης Παναγιώτης): Θωμάς, Κουτσουπιάς, Κωστής, Λιβέρης (67΄ λ. τρ.  Δρόσος), Κομιώτης Αλ., Γιόκιτς, Κάρδαρης Κ. (46΄ Κάρδαρης Άκης), Κωστάκης, Μαλαφούρης (77΄ Μυτιλήνης), Καραμαλίκης, Μαρούδας.
Α.Ε. ΓΕΡΑΚΑΡΙΩΝ (Ψάρρης Ιωάννης): Φεράτι, Γιαννόπουλος, Μετζαλήρας, Μουζάκης Ανδρ., Μόρφης, Γιατράς (37΄ Ντόστι), Πλαρινός Χαρ., Καμπεράι, Βούτος (73΄ Πόθος), Ψάρρης Αν. (67΄ Πέττας), Πλαρινός Γ.

Έστω και δύσκολα “καθάρισε” το Τσιλιβή τον Εθνικό!

Με νίκη προχώρησε ο ΑΟ Τσιλιβή καθώς κέρδισε το απόγευμα του Σαββάτου τον μαχητικό Εθνικό Σκουλικάδου με 2-0 στο γήπεδο του Πλάνου… Το ματς αυτό δεν ήταν εύκολο για τους γηπεδούχους καθώς μπορεί να είχαν την υπεροχή και την κυκλοφορία της μπάλας αλλά το σκορ ήταν ρευστό μάλιστα θα μπορούσε ο Εθνικός να κάνει την ζημιά στη μεγάλη ευκαιρία του Βαλτά στο 70΄ όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι!

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα πίεσαν για το γκολ αλλά βρήκαν απέναντι τους μια καλά αμυντικά οργανωμένη ομάδα… Ο Γεωργίου όμως θα λύσει στο 32΄ τον “γόρδιο δεσμό” και θα κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για την συνέχεια… η οποία όμως δεν ήταν και η αναμενόμενη καθώς το 2ο γκολ δεν ερχόταν και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει στην “κόψη του ξυραφιού”!

Στο Β΄ μέρος από το 45 έως και το 60 περίπου οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά τον εθνικό και το έκλεισαν στα καρέ του… το γκολ όμως που θα έλυνε τα πόδια και θα έδιωχνε το άγχος δεν ερχόταν! Αντί αυτού η καρδιά όλων των ανθρώπων του Τσιλιβή πήγε στην “κούλουρη” καθώς στο 70΄ ο Εθνικός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια όταν ο Βαλτάς μετά από ωραίο συνδυασμό έστειλε την μπάλα στην εσωτερική πλευρά του δοκαριού και με τα φάλτσα που είχε αυτή κατέληξε έξω από την γραμμή!

Μετά από αυτό το σοκ οι γηπεδούχοι συνήλθαν απείλησαν εκ νέου με τον Μαρούδα ο όποιος από πλάγια σημάδεψε και αυτός το δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του. Όμως μετά από λίγα λεπτά ο ίδιος παίκτης μετά από σύγχυση στην περιοχή του Εθνικού και ολιγωρία της άμυνας και του τερματοφύλακα έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του!

Δείτε φωτογραφικά στιγμιότυπα από το παιχνίδι της ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλωμένου με τη Ζάκυνθο