Ματσάρα έγινε στην Ριζούπολη όπου ο Απόλλωνας βρήκε αντίδοτο στα μαγικά του Ζαίρί και πήρε τη νίκη με 3-2!

Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων η Ζάκυνθος που ήταν καλή δημιουργικά όμως πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα της.

Διαμαρτυρίες της Ζακύνθου για το 3ο γκολ ότι προήλθε από οφσαιτ

Πολλά γκολ διακυμάνσεις, συγκινήσεις είχε το παιχνίδι της Ριζούπολης για τον Απόλλωνα και την Ζάκυνθο. Η ελαφρά Ταιξιαρχία πήρε τη νίκη λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης την ώρα που η Ζάκυνθος είχε ισοφαρίσει και πήγαινε να φέρει τούμπα το ματς! Αυτό είναι το ποδόσφαιρο καθαρίζει αυτός που είναι ή ο καλύτερος ή αυτός που κάνει τα λιγότερα λάθη στο παιχνίδι!

Η Ζάκυνθος παρουσιάστηκε με πολύ καλό πρόσωπο στην ιστορική έδρα της Ριζούπολης και κατάφερε στην αρχή να εγκλωβίσει και να αιφνιδιάσει την “Ελαφρά ταξιαρχία” παίζοντας σωστό ποδόσφαιρο τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπιζε η κυανοκίτρινη ομάδα ήταν από την αριστερή της πλευρά όπως αμυνόταν.

Ο Κος Κάραμα παρέταξε την ομάδα όπως μας είχε δείξει στις τελευταίες προπονήσεις με τον Πολίτη κατω από τα δοκάρια τους Αποστόλου, Κυριακίδη κεντρικούς αμυντικούς, δεξιά τον Στασινόπουλο και δεξιά τον Πεχλιβανίδη. Στο κέντρο Νίκιτς και Πέττας Ρ. αριστερά τον Ορφανίδη δεξιά τον Μεντούρ στο κέντρο της επίθεσης τον Ζαίρί και προωθημένο τον Καραμαλίκη.

Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα οι κυανοκίτρινοι είχαν το έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκαν  σχεδόν καθόλου από τους γηπεδούχους που άρχισαν μετά το 15΄ να ανεβάζουν ρυθμό. Στο 24΄ η “Eλαφρά ταξιαρχία” βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Τζιώρας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Πολίτη!

Δύο λεπτά αργότερα ο “μάγος” Ζαϊρί με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο Γ΄ της εστίας του Απόλλωνα παγώνοντας την Ριζούπολη!  Από εκεί και πέρα οι ψυχωμένοι παίκτες της Ζακύνθου έκλεισαν διαδρόμους προς την εστία του Πολίτη παίζοντας σωστά με καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Ο Απόλλωνας θα μπορούσε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλά ο Πολίτης που έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι έσωσε την ομάδα του Ιονίου σε κοντινή προβολή του Αλμπάνη! Αυτό που ήθελε η Ζάκυνθος το πέτυχε και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της!

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν εξελίχθησαν όπως έπρεπε καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν ασφυκτικά την Ζάκυνθο από τα πλάγια που ήταν και η “αχίλλειος πτέρνα” της κυανοκίτρινης ομάδας!  Στο 62΄ έγινε σέντρα από αριστερά από τον Γκόλια ο Τζιώρας σουτάρισε ο Πολίτης θα αποκρούσει αλλά ο Φαρινόλα από κοντά θα κάνει το 1-1. Επίσης  στις στημένες φάσεις η Ζακυνθινή ομάδα φάνηκε ευάλωτη! Έτσι προήρθε το 2ο γκολ της των γηπεδουχων όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Φαρινόλα στο 2ο δοκάρι γέμισε στον Βάντερσον που με ένα δυνατό σουτ γύρισε το ματς σε 2-1.

Εκεί που το γήπεδο είχε “γείρει” υπέρ των γηπεδούχων η Ζάκυνθος βρήκε και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στην ισοφάριση όταν και πάλι ο Ζαίρί έβγαλε σέντρα και ο Κωστούλας με ένα φοβερό γκολ “κρέμασε” τον Ταϊρη και έκανε το 2-2 στο 75΄ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Όμως η Ζάκυνθος ξαναπλήρωσε αυτή την φορά πιο ακριβά τα λάθη της στην άμυνα καθώς μετά από προσπάθεια του Βάντερσον από αριστερά η μπάλα θα πάρει ύψος ο Φαρινόλα θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα θα βρει το δοκάρι του Πολίτη και ο επερχόμενος Τζιώρας θα την στείλει στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 3-2 για τους γηπεδούχους!

Το τελικό συμπέρασμα από αυτό το παιχνίδι είναι ότι η Ζάκυνθος θα καταφέρει πολλά πράγματα φέτος δημιουργικά όταν έχει στις τάξεις της έναν παίκτη σαν το Ζαϊρί που έκανε “παπάδες” Η Ζακυνθινή ομάδα κράτησε μπάλα βγήκαν αυτοματισμοί, όμως υπήρχε πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία κυρίως από αριστερά στο Α΄ μέρος και από δεξιά στο Β΄ μέρος. Επίσης σε αρκετές στημένες φάσεις υπήρξε αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας. Αν ο κος Κάραμα καταφέρει να διορθώσει τα κακώς κείμενα τότε η Ζάκυνθος δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο. Ήδη ο Απόλλωνας που φέτος είναι από τις ομάδες που θέλουν το πρωτάθλημα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Ιονίου!

Απόλλων Σμύρνης (Α. Βοσνιάδης): Ταΐρης, Πάνος (61’ Κρητικός), Γκόλιας, Κύργιας, Δεληζήσης, Ψιάνος, Παρπέξ, Ναλμπάνης (50’ Γουάντερσον), Φαρινόλα, Κονέ, Τζιώρας (89’ Καλλέργης)
Ζάκυνθος (K. Καραμά): Πολίτης, Στασινόπουλος (58’ Αναστασιάδης), Πεχλιβανόπουλος, Κυριακίδης, Αποστόλου, Νίκιτς, Πέττας (58’ Κρολ), Μεντούρ, Ορφανίδης, Ζαϊρί, Καραμαλίκης (65’ Κωστούλας).
Την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την φανέλα του ΑΠΣ Ζάκυνθος στην Β΄ Εθνική έκανε ο μέσος της ομάδας Ραφαήλ Πέττας (ΦΩΤΟ)