Eνα από τα ωραιότερα παιχνίδια πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (16.11) στο γήπεδο του Αγγερικού. ΑΟ Κατασταρίου και Φλόγα Κυψέλης αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της 1ης φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου. Αυτή που πήρε τη νίκη αλλά και το εισιτήριο για την επόμενη 2η φάση του θεσμού ήταν η Φλόγα Κυψέλης η οποία επικράτησε με 4-3 στην παράταση καθώς στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 2-2!

Το ματς είχε ρυθμό με τις δύο ομάδες να θέλουν πάση θυσία τη νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0.  Η Φλόγα Κυψέλης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο Β΄ μέρος με κεφαλιά του Ιάσονα Τσώλη ο οποίος έκανε 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και 2ο τέρμα με τον Σούλα ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο ΑΟΚ όμως έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε, αρχικά να μειώσει 10 λεπτά πριν το τέλος σε 2-1 με τον Πλαρινό και στο 90+5 με αυτογκόλ του Παπαδόπουλου ο ΑΟΚ έμεινε ζωντανός.

Στη παράταση το ματς πήγε στη “ρώσικη Ρουλέτα” καθώς και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες με τον ΑΟΚ όμως να χάνει δύο σημαντικές για να πάρει το ματς. Αντί αυτού όμως ο Γιάννης Καπαρέλης ήταν αυτός που “μίλησε” στην συνέχεια καθώς με 2 δικά του τέρματα έκανε αρχικά το 2-3 και το 2-4. το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο ΑΟΚ ήταν να μειώσει σε 3-4 με τον Πλέσσα λίγο πριν το φινάλε της παράτασης.

Με αυτή τη νίκη η Φλόγα Κυψέλης συνεχίζει το “ταξίδι” στο κύπελλο της ΕΠΣ Ζακύνθου. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 65΄ του αγώνα αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Διονύσης Μαλαφούρης του ΑΟΚ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο από τον διαιτητή του αγώνα.