Συνεχίστηκε η 1η αγωνιστική του κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου με δύο σημαντικά παιχνίδια.

Γκολ και θέαμα στη Βολίμα…

Στην Βολίμα ο Ελατιακός κέρδισε δύσκολα την Φλόγα Κυψέλης με 3-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν τα εύκολα δύσκολα, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 αλλά στο Β΄ μέρος η Φλόγα μείωσε σε 3-2 και έφυγε με ψηλά το κεφάλι από την όμορφη Βολίμα. Η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου προηγήθηκε με τον Βελλίδη και λίγο αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με αυτογκόλ του Τσώλη.

Ο Ψάρρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ αλλά ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια. 10 λεπτά πριν το τέλος η Φλόγα μείωσε σε 3-1 με τον Διον. Γουσέτη και πίεσε για αρκετή ώρα τα καρέ του Ελατιακού. Πάλι ο Διον. Γουσέτης έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι καθώς μείωσε σε 3-2 και λίγα λεπτά πριν το φινάλε το ματς έγινα ροντέο. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν αλλά αυτό δεν συνέβη ποτέ με αποτέλεσμα ο Ελατιακός να κερδίσει το ματς με 3-2.

Ματσάρα στο Μαχαιράδο…

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Μαχαιράδου, εκεί όπου Ο ΑΟ Λεβάντε και ο Εθνικός Σκουλικάδου μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 2-2. Δυο ομάδες που δείχνουν φέτος ότι είναι έτοιμες να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Παν. Μαρούδα και κατάφεραν να πετύχουν και 2ο γκολ με απ΄ ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Βοζαϊτη. ο Άλκης Αλεξανδρίδης ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 λίγο πριν φύγει το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, είχαν την υπεροχή αλλά και τις ευκαιρίες αλλά όσο ο χρόνος κυλούσε τόσο το άγχος μεγάλωνε. Στο 70΄ αποβλήθηκε ο Παν. Μαρούδας για εξύβριση αντιπάλου και στο 80΄ αποβλήθηκε και ο τερματοφύλακας του ΑΟ Λεβάντε Αντ. Ποταμίτης. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 ποδοσφαιριστές και προσπάθησαν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ. Ο Αλεξανδρίδης και πάλι στο 90΄ ήταν αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του Εθνικού στο 90΄ του αγώνα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους μονομάχους να μοιράζονται από έναν βαθμό.